För oss "utanför stora stygga förbundet" är problemet inte ens i teorin för AR-plattformen är No-No. Det är i ärlighetens namn en av ganska få man verkligen kan säga No-No till utifrån NVVs regler om de ska tolkas mot någon form av verklighet.
Grejen är den att det inte är det regelverket man vill ha som NVV har - utan man vet vad man inte vill se i jaktlagen, men det har man sagolikt svårt för att kunna motivera. I synnerhet utifrån NVVs regelverk. Då tillgriper man lögn och hoppas att ingen ska syna den.
Grundporblemet är att man tror sig bevara "allmogejakten" genom det här. Den gamla fina hederliga jämlika svenska allmogejakten där alla är välkomna - ja, ja fast inte de som vill ha andra vapen än alla andra allmogejägare då. Där jakten är det viktiga - dvs lyssna på hund yl, elda, dricka kaffe, snacka skit men där vi inte ska behöva ha krav på oss. Vi ska jaga etiskt - och det gör vi ju - vi viltvårdar och har det mysigt. Fast jakten ska inte vara maximalt effektiv eller prestationsinriktad - den ska vara för alla allmogejägare, framförallt för de som inte är speciellt fokuserade på skyttet eller vapnen.
För det är där skon klämmer tror jag: vi som fokuserar "lite mer än vanligt" på VAD vi jagar MED än de flesta andra så blir vi ju ett hot. Det kan ju hända att vi kan skjuta lite längre, lite bättre och därmed vara lite effektivare. Då är ju den svenska allmogejakten inte längre en allmogejakt utan en materialsport där klantarslen och Åsa-Nisse inte längre känner sig hemma. Vi kommer att få "nyare" teknik vad det lider, men inte så fort. Det måste trickla ner i jaktlagen lagomt fort, så ingen Åsa-Nisse känner sig kvarglömd tekniskt sett. Det är den där "kapprustningen" i jaktlagen som redan Sten Christoffersson ofta försökte bekämpa för 10-15 år sedan - ni minns nog den där artikeln om utgångspupiller på kikarsikten där i princip ingen "behöver" en kikare med 56mm objektiv för "ingen" kan tillgodogöra sig den. Allt för att stoppa kapprustningen, allt för att stoppa kapprustningen..... Pelle har ju dåligt råd ens med en kikare, än mindre en radio.
Därför är jag dessvärre ganska övertygad om att den nya vapenplicyn måhända kan bli något lite till det bättre men att grundproblemet kommer att bestå: förbundets ganska traditionella syn på allmogejakten. Det har skett ett litet hopp rent designmässigt på jaktvapenfronten - dels för att design säljer, men även för långhållstrenden. Det kan med andra ord bli en lite mindre stollig vapenpolicy men problemen kommer att bestå.
Som sagt: "Är långa skott på fälten det vi ska visa nya jägare? Eller maximal eldkraft i skogen?". För det är ju så synd om Åsa-Nisse som kommer att känna sig bortkopplad om andra kan men inte han..... Grejen är att Åsa-Nisse äger förbundet. Någon som tror att man kommer att uppdatera sin syn på allmogejakten i närtid?
Sprängare inger dock ett visst svagt hopp - nya jägare finns på nätet och de finner sin jakt på nätet. Det kommer att bli allt mer och mer "köpejakter" och vi kommer snart nog, liksom övriga europa, att ha en ganska stor grupp jägare eller tom jaktlag som saknar fast mark utan de "köper" den jakt de vill ha när de vill ha den. Vill man jaga hjort köper man in sig på en hjortjakt. Vill man jaga fågel köper man in sig på den jakten då man finner det passande. Det är den nya allmogejakten för en gamska stor grupp jägare i storstadsregionerna. Den ställer nya krav på hur vi jagar och vad förbundet ska syssla med. Och det blir plötsligt långt mer en fråga om att då ta tillvara de chanser som ges om man betalar dyrt för dem än låta MackaBengt misslyckas som vanligt, då är kanske inte längre MackaBengans gamla spett med grumlig kikare riktigt "up to date".
Det är den trenden som man med näbbar klor vägrar se är på väg - för det är så fint med byns traditionella jaktlag där alla kommer "hem till byn" för jakten och man gör som man alltid gjort. Det känns så tryggt, så vänligt och så bekvämt, och MackaBengt är välkommen han med fast att alla vet att han vare sig kan skjuta eller jaga.
Jag jagar i Skåne - och tro mig, den trenden är inte på väg. Den är här redan.....
Vill förbundet vara ett förbund för alla jägare i Sverige eller vill man bara vara ett förbund för Åsa-Nisse och MackaBengt? Där är liksom grundfrågan som EGENTLIGEN borde vara den förbundet skulle behöva diskutera och älta med sina medlemmar. Inte navelskådande förbundsidisla fram en ny vapenpolicy internt där alla iblandade är förtroendevalda vapentekniska idioter och vapenhistoriska babblande fåntrattar som garanterat inte begriper vare sig vapenteknik eller vapenhistoria.
Men den frågan rymmer inte så lite explosivitet - då är det enklare för Åsa-Nisse att smälta en ny vapenpolicy - så länge den inte hotar den existerande ordningen. Och att MackaBengt ska få vara välkommen i byns jakt som alltid - fast han vare sig kan eller vill jaga. Han vill bara ha lite billigt kött och komma bort från kärringen.
/T