Jag har väldigt svårt att förstå uppläggen som ni har i södra delarna av landet....
Hos mig(i det större laget jag jagar mest med) där har vi i princip vigt den andra septemberveckan till älgjakt med hela laget. Resten av året så jagar vi som vi vill, typ. På helgerna så är oftast större delen av laget ute på älgjakt.
Men principen är att varje dag som det är jakttid och inte fullskjutet, är en jaktdag. Den som vill jaga älg meddelar jaktledaren, är det fler som vill jaga den dagen så samordnas jakten.
Alla som vill släppa hund, får släppa hund. Dock blir det att dela upp tiden/marken så att alla som vill släppa får göra det. Det är oftast under jaktveckan som det behöver styras upp.
Jagar vi älg och släpper på älg så är det älg som skjuts. Är någon ute och jagar hare, rå, fågel osv. Då är det det man skjuter. Tex släpps en harhund så skjuts hare och om hundföraren vill, även räv. Släpps en drever på rå och hare så skjuts rå och hare..... Det är ju upp till hundföraren om den tillåter om "annat" vilt får skjutas.
Vid älgjakt så skjuter vi i princip bara älg och ev räv under jaktveckan. Det blir lite lösare senare under hösten då man kan skjuta fågel, rå, hare, räv osv efter att kollat av så att inte en älghund är efter eller i närheten. Eftersom det sällan är så många på marken. Under veckodagar så brukar man oftast få vara ensam. Vill någon jaga småvilt och någon älg, så brukar vi försöka att göra det på olika delar av marken, men vi brukar försöka hålla kontakt.
Har helt ärligt väldigt svårt för att laget eller en jaktledare skulle bestämma vilket djur jag får skjuta för min hund. Eller bestämma om jag får ha hund....
Nu är vi ett arrende lag, där vi alla betalar lika mycket för att jaga. Så då blir det också helt självklart att alla ska ha samma möjligheter att släppa och skjuta för hund. Det är bara att dela på tiden, de gånger det finns många hundar på marken. Älgjakt har förtur om vi är flera som är ute. Då får småviltjägarna anpassa sin jakt efter älgjakten. Men är en älgjägare ute och två tre är ute och jagar hare, då blir det älgjägaren som får anpassa sig efter vart harjägarna sitter.
Vi har också haft regeln att de som är på marken delar på byte. Väljer man att arbeta eller gå på kalas när det finns lovligt vilt att jaga, då kan man köpa sitt kött på affärn också.
Men de sista två åren så delar alla på de älgar som ramlar. Jag tycker det eg är fel iom att de som tex väljer att jaga på annan mark också får sin köttlott.
Dock småvilt(rå, hare, fågel osv.) Då är det alltid skytten som får bytet.
Vad gäller arbete och viltvård osv så är det svårt att få folk att göra det gemensamt. Vill man ha något gjort så får man oftast kolla upp med en eller två andra om dom kan hjälpa till, eller göra det själv. Har under flera år försökt att samordna arbete. Men det är hopplöst. Jag vill tex att alla passare ska sitta i ett torn, där det finns ved osv. Istället för att passarna vandra runt i ett större område och letar ved.
Men folk är rädda för att arbeta och de som inte vill arbeta är fler än vad jag är. Så vill jag att folk sitter i torn. Då får jag bygga dom också.
Inköp osv går oftast genom laget då vi samlar in pengar i förväg i samband med att arrendet ska betalas.
Nu vet vi inte om ditt lag jagar på samma villkor, ni kanske betalar olika mycket för jakten. Eller är det jaktledaren som har "arrendet" och övriga får hänga med?
Men är ni "jämspelta". Då bör alla ha rätt att släppa hund. Vad som ska skjutas måste hänga ihop med vad som jagas. Tex att ni bestämmer att den här helgen jagas gris. Och då släpper ni de hundar som hundförarna vill skjuta gris för. Nästa helg kanske ni ska jaga rå och hare. Då släpper ni hundar för det. Eller så har ni "alljakt" och allt lovligt vilt skjuts, men då måste hundförarna som släpper vara med på att det kan skjutas allt från älg/gris/rå till hare/räv för hunden.
Försök att bestämma vad som skall arbetas med på marken. Alla kanske inte vill ha åtel och bör kanske slippa det arbetet, men då inte få del av det som skjut på åtel eller själv sitta på den.
Dela sedan upp vem som ska göra vad. De som inte fullgjort sitt åtagande, får inte jaga innan den har gjort sitt arbete klart.
Ta in pengar i förväg till de "projekt" som ni är överens om att ni ska ha i laget.
Sen bör ni ha ett årsmöte där stadgar, tilldelning, avskjutning, arbete osv bestäms/följs upp. Sen är det lämpligt med kanske två möten till. Ett på vårsidan för att stämma av det som skall göras. Sen ett några veckor innan jaktstart för att stämma av vad som ska skjutas och när. Fastslå gemensamma jakthelger osv.