Hoppa till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Jaktsidan

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Leaderboard

Popular Content

Showing content with the highest reputation on 2015-10-30 in all areas

  1. Skånepåg
    1/4-1/2 är i mitt tycke en riktigt bra jaktborrning, både för stål och bly. Vilken tur att min Beretta är utrustad med fast borrning i precis dom dimensionerna I comforten skruvade jag i 1/2 choke när den kom hem.. har inte bytt ännu..
  2. Wizard
    Nu är det en fri värld och man gör som man själv vill, och vad gäller hundar så finns det alltid undantag som man ibland får klia sig i huvudet på varför det fungerar, men... ...varför skaffar man en hund som är framavlad för ett ändamål och sen tänker göra någonting helt annat med den? Jag förstår inte hur du tänker med en stövare på älg om jag skall vara ärlig. Hela syftet med en älghund är ju att de skall ställa älgen så den står still på plats så man kan ta beslut om det är en älg man skall skjuta, och sen ha ett optimalt läge. Stövare är ju inte direkt kända för att stå still Skjuta på löpande älg tycker inte jag man skall göra alls faktiskt om det inte är uppföljning eller eftersök. Jag måste även jag instämma i kören med att det är livsmedel det handlar om och att köttet från ett stressat djur blir kass. Jag har slängt mycket vildsvin där det helt enkelt smakat apa och det varit segare och torrare än bara den - just pga stress och mjölksyra då de jagats i full fart ett bra tag. Det går att göra stark korv på det hela men inte hedrar man viltet direkt... Ett kortare löp är ingen fara med de flesta djur, även om grisen är lite känsligare, men de gånger man är på jakt där man använder "fel" ras för jakten brukar sällan bli bra och ofta blir det bara blaj av det hela. Visst kan jag rent tekniskt släppa mina spaniels på älg och gris utan problem, och de kommer tveklöst att kunna stöta ut dem men vart det bär av och om det kommer att finnas ett pass i närheten blir bara ett enda lotteri av det hela och vad är då syftet med jakten? När jag jagar skall viltet i backen så snabbt som möjligt och mina hundar är avlade för stötande jakt och apportering. Det är de groteskt duktiga på och de misslyckas aldrig. Det gör dem till självsäkra hundar som vet att det kommer att smälla för dem. Skulle de jaga gris eller något annat "fel" vilt så skulle det förmodligen inte smälla och då kommer de i stället att få misslyckas på nästan varenda jakt, och det skapar ingen bra stadga och det ger hunden dåligt självförtroende och osäkerhet. Jag tänker inte lägga mig i hur andra jagar men jag tycker man skall ta och fundera en gång extra huruvida ens hund verkligen är lämplig för alla jaktformer och vilt? Det finns undantagen som lyckas med det som de flesta andra inte lyckas med men generellt tycker jag att man skall ha en ställande hund till älg och man skjuter inte på en älg i löp. Då tycker jag det är bättre att man pysslar med stövarjakt på räv eller hare om man nu har en stövare och låter apportörerna apportera och de ställande hundarna ställa det vilt som skall ställas. Det är min filosofi i alla fall för då arbetar man MED de framavlade egenskaperna och inte MOT dessa. Men som sagt, det finns alltid undantagen som går mot strömmen men de är extremt sällsynta.
  3. Christian N
    Jupp- men jag håller på att renovera mina plomber så det är inget bekymmer /Christian
  4. Tjörnbon
    Efter många om och men med svårt att få tag i ringar så sitter nu siktet där det ska! Det fick till slut bli en tur till JG Jakt i Götet där den trevliga personalen och smeden fick möjligheten att montera och ställa in något nytt. BDC prylarna skapade lite huvudbry innan allt föll på plats. Tur för mig som fick vara med och få lite inside info för att enkelt kunna skottställa den på banan sedan. Jaktmatch och diverse tingel blev också inköpt så det gick betydligt mer pengar än vad som var planerat , ovanligt i en jaktaffär Ingen utvärdering på skymmnings egenskaperna ännu , det får bli inskjutning först och främst .
  5. Wizard
    1 point
    Det är avgörande för vart man gör av slaktresterna. Jag tar inte ur mina vildsvin i skogen utan jag tar allt i en stor plastback med lock och så får det stå kallt tills trikinprovet är klart. Skall vi någonsin få bukt på trikinerna så måste vi vara försiktiga! Rävarna brukar jag elda upp av precis samma anledning.
  6. pmt
    Varför skulle inte 9,3 duga till plains game? Kravet på 375 gäller ju buffel och de andra fyra...... Med rätt kulor skjuter du ju lätt ut till 300m - det finns få, jäkligt få, kalibrar som har ett så stort användningsområde som just 9,3x62 och 9,3x64 givet att man ger dem lite pipa att jobba i. Från 11 till 19 gram - från rådjur och pürch på dryga håll till de största klövdjuren utom möjligen elefant/buffel/flodhäst. Sedan fattar jag inte vad man ska i Afrika och göra med en sketen studsare - ska man åka på jaktresa gör man väl det med hagelbössan? /T
  7. maddog
    Kostar på mig en uppdatering här också. Har jagat två säsonger med bössan, en med 6,5x47 pipan och en med 6mmbr pipan. Har även komplettat med en till a5 stock i edgeutförande så jag kan byta mellan beroende på skytte/jaktform. Resultatet efter denna tid är häpnadsväckande för mig och jag har svårt att tänka mig en rigg som passar mig bättre. Har även lyckats placera mig på pallen i några tävlingar med bössan under denna tid. Måste nästan säga att 6,5x47 pipan överraskande mest (kanske pga av att det var en Fabian hade plockat ut till sig själv) men lätta scenar L kulan skjuter den nästan i klass med br pipan. Drömmen blev sann till slut, jag anser mig hur otroligt det än må låta blivit 100% nöjd. Som bonus har träffprocenten nått all time high, någon miss på säl från båt det är allt.
This leaderboard is set to Stockholm/GMT+02:00

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.