Härligt med olika synpunkter på våra kortbenta drivare Får väl flika in lite med mina tips/råd vad de nu kan vara värda
Har varit dreverägare i många år och haft en fantastisk jaktmaskin i min sista drever, trots det så sadlade jag om och testade tax. Anledningen var nog mer att jag kommer nog "aldrig" att få en lika bra drever igen och samtidigt så tyckte jag taxarna var otroligt charmiga. Nåväl haft två strävhåriga nu och beställt en till vintern då vi fått plocka bort vår 15 åriga hane i våras.
Idag om jag jämför raserna från min synvinkel så är det inte svårt att välja hund, taxen gäller för mig men det finns ju olika behov. Drevern orkar mer som någon skrev, helt klart. Tassarna håller nog lika bra på båda, har aldrig sett någon skillnad, mer föret som bestämmer. Skall, ja en tät o bra drever är ju lite över det vanliga. Charmen, här finns inget som slår taxen enligt mig.
Hemma med familjen utmärker sig taxen också, skall alltid vara med överallt mm, mm. Strävhårig tax = hårar inte, en fröjd hemma jämfört med drever, och även korthår.
Jaktligt sett är det ju två olika individer:
Tax är en stor hund i en liten förpackning Jagar minst lika bra som en drever men med lite mindre fart. Svagare skall än drever men täta taxar finns med.
Drever är en jaktmaskin om man nu får säga så, mycket ork och går att jaga mycket med i jämförelse med tax. För den som jagar mycket ett naturligt val.
Charmen hos taxen har slagit i kull mig och min familj så det lär inte bli någon annan rå drivare hos oss även om en riktigt bra drever är optimalt.
Ta detta för vad det är värt men jag har ganska stor erfarenhet från båda raserna.