Hoppa till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Jaktsidan

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Leaderboard

Popular Content

Showing content with the highest reputation on 2016-04-23 in all areas

  1. exabit
    Kollade i ett Delta 2,5-15x56 hos Hannes på Netjakt när jag hämtade mitt Minox 5-25x56. Måste säga att Deltan var helt fantastisk! Hade jag inte vetat vad det var hade jag tippat på en Zeiss för 20 lök. Otroligt krispig optik!
  2. Ken1
    Nja. 14e i AAA - AA klass varje tappad duva är svin dyr.
  3. doenitz
    https://blickovernejden.wordpress.com/2016/04/23/tjanstemannaaktivismen-ett-hot-mot-demokratin/ Vi får hoppas att oppositionen börjar bete sig som en opposition..
  4. LGH
    Hämtade siktet i dag. Det är verkligen i nyskick med klistermärken och allt, inte ett märke efter ringarna heller. Och för priset så är jag otroligt nöjd. Bössan kommer förhoppningsvis i veckan så det kan bli inskjutning nästa helg. [emoji106]
  5. Raggarö
    Jag tycker att det är utmärkt att Christian är "vaken", det går inte att köpa duglig optik för kaffepengar. Rådet att köpa begagnad kvalitetsoptik eller beprövad budgetoptik håller än. En hoper siktesförsäljare började importera sikten från Japan, när den tillverkningen blev oekonomisk bytte man leverantör, Filippinerna, Korea och Kina. Regeln att satsa på japantillverkat om möjligt, Filippinerna om detta inte går, håller en lång väg..... Raggarö
  6. maddog
    Nästa vecka finns chans till leverans av lås och pipan är inte så väldigt långt borta tror jag, någon vecka bara. Laddverktyg och kolv klara.
  7. shamani
    1 point
    Fick storfrämmat idag så det blev lite lyxigt... plättar med grädde och sylt. Hedersgästen, fem år i sommar, åt gladeligen ett lass av mormors mat idag.
  8. sidelock
    För egen del har jag en gammal stadig handväska i svart läder och mässing, kostade noll kr i Turbo Hunters källare aka Lidens Häleri o Hembränning AB.
  9. Skånepåg
    kaffet slut på kannan ser jag
  10. Christian N
    Grattis- du tar upp en 5 år gamma tråd, du har ett exemplar av ett sikte, som du därmed påstår är beskrivande för en hel linje av optik, i tiden tillverkad från 1990 och fram till idag, det krävs ingen större insikt, förståelse eller ens förmåga till kritiskt tänkande för att inse att ditt garanterade av optikens förträfflighet svårligen kan utsträcka sig länge än till just ditt egna, individuella sikte, eller hur? Simmons tillverkas inte i ett land, det är ytterst sannolikt att tillverkningen sker i led och att det är möjligt att man slutmonterar optiken i USA, eller i Mexico eller Canada eller något annat land inkl Asia, som om det vore en nation, om man tittar på http://www.simmonsoptics.com/about_us/index.aspxhemsidan inser man att "märket" ägs av ett multibolag som äger en hel hög med varumärken, För att återgå till frågan, hur kan du med våld på eget sinne, ditt alltså påstå något om funktion och tillförlitlighet på de 100 000 tals sikten som tillverkats efter ditt och som sedan stämplats med "Simmons" i någon fabrik, historiskt sätt påstås det att tillverkningen för märket har gått från Japan, till Kina för att sedan hamna i Filippinerna, om detta är sant eller korrekt har jag ingen aning om. Ett så kallat "blanket statement" där någon påstår något som är så vitt och brett att det helt enkelt omfattar mer än vad personen någonsin kan förväntas ha kontroll över eller insikt i är i grunden ett tecken på den personens egna kvalitéer och personliga egenskaper. Sur karamell, absolut, idag är no bullshit friday. /C
  11. mosaikgurami
    Tänkte damma av denna gamla tråd ang Simmons och att dessa inte är skottfast och totalt värdelösa. Kan bara säga att där håller jag verkligen inte med. Har ett Simmons på min 358NM och har haft det således i ca 25 år. Stöp med bössan i början och sopa det i en sten, kikaren höll. Fick dock ställa om den. Nu är ju min Simmons Japan tillverkad och dom som tillverkas nu får jag för mig görs i USA.
  12. kkjon
    1 point
    En skön bild från lagårn Träffområdet markerat från start! Och ytterligare en bild på dom där hjortakräken
This leaderboard is set to Stockholm/GMT+02:00

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.