Jag var hemma hos Hannes på Netjakt igår kväll för att dricka kaffe och titta på sortimentet av Rusan-ringar. Utöver detta så tog han fram en handkikare och bad mig om ett utlåtande. Den såg inte så mycket ut för världen exteriört så mina förväntningar var ganska lågt ställda, framförallt med tanke på att jag hade med min Swarovski SLC 7x42B då jag trodde att vi skulle ta en sväng på hans jaktmark.
Handkikaren ifråga var en Delta Forest II 8x42. Direkt när jag plockade upp den noterade jag en hyggligt väsentlig viktskillnad mellan den och min Swarre. När jag sen tittade ut genom kikaren blev jag lätt upprymd! Skärpan var motsvarande den hos Swarren, förutom längst ut i kanterna. Vi växlade fram och tillbaka mellan Swarren och Deltan och tittade på alltfler aspekter. Jag upplevde att Deltan hade ytterst lite färgblödning men absolut inget som störde. Vi åkte sen ut med bilen längs några heta fält runt Rossared för att leta upp rådjur att glo på. Till slut fann vi get med två kid på 220 uppskattade (all tid jag spenderat på 200- och 300-metersbanan tycks ha gett effekt) och Leica-lasrade meter och observerade dessa noggrannt växelvis genom båda handkikarna. Konstaterade att Swarren hade mer tubseende än Deltan faktiskt. Detaljerna hos rådjuren var tydligare hos Deltan trots skumrask 21:30 med moln och regn. En del kan eventuellt tillskrivas den något högre förstoringen, men vi var också båda överens om att rådjuren var ljusare i Deltan än i Swarren. Jag skojar inte!
Självklart är byggkvalitén på Swarren högre, men den extra vikten har man ingen nytta av runt halsen vid pürschjakt - snarare tvärtom. Deltan väger 710 g medan Swarren vägde in på drygt 2 hekto mer, och det är två hekton som verkligen gör skillnad. Man kan också gissa att kvalitén på Swarren är betydligt högre, och att en stor del av pengarna man betalar lär gå till Swarovski-direktörernas löner och bonusar vilket är kostnader man sannolikt slipper när man köper Deltan.
Så, här har vi en handkikare som är mer lämpad för smygjakt tack vare den lägre vikten, och med samma skärpa som Swarren (förutom längst ut i kanterna som sagt, men jag brukar placera mina observationsobjekt i mitten ändå...). Till ett pris av...? 1395 kr! Man får alltså drygt 10 st. kikare för samma pris som _en_ SLC 7x42. Jag trodde aldrig man kunde få så här mycket optik för så lite pengar - det är verkligen sanslöst. Personligen skulle jag inte ens övervägt att köpa en Delta ens för ett test eftersom priset är FÖR lågt - det är en nästan orimlig nisch på nåt sätt. Men efter att ha testat med egna ögon och dessutom sida vid sida med en Swarovski så är jag nu en "believer".
Som jag ser det finns det idag färre och färre anledningar att köpa det dyraste och bästa. Eller att köra fast i det skumma mellansegmentet med kända märken runt 4-5000 som inte leverar för de pengarna. Efter att ha ägt en Swarovski Swarovision EL 10x42 vet jag dock vad det bästa är, och det är inget snack om att det är en supertrevlig kikare! Men det finns bara två anledningar att skaffa något sådant:
1. För känslan av att veta att man har det allra bästa (vilken inte ska underskattas)
2. För att visa omgivningen att man har råd
Jag kommer sälja min Swarre nu och har redan beställt en Delta Forest II 10x42 från Netjakt. Skulle det visa sig att 10x42:an är markant sämre än 8x42:an som vi testade igår så får den bli en "bilkikare" som ligger i bilen för jämnan, medan jag köper en 8x42 också. Till skillnad från Swarren behöver man inte ha en kikare för 1395 inlåst för jämnan.