Hoppa till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Jaktsidan

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Leaderboard

Popular Content

Showing content with the highest reputation on 2016-11-27 in all areas

  1. doenitz
    https://blickovernejden.wordpress.com/2016/11/27/an-open-letter-to-monsieur-jean-claude-juncker/ Skickade detta till överjunkern idag..
  2. andershermansson7
    2 points
    Ute igår morses helt jävla dött... sköt en kråka o skata som dumt nog var nyfikna.... Gick efter ån i hopp om att svätta hare men vem är ute o flyger mr o mrs havsörn... Inte konstigt att det var spöklikt... Ja tog nya tag i morses tutade i pipan som aldrig förr helt plötsligt kom det ett 30 tal flygande varvid jag pillade ner en med ett oerhört tur skott... 35 m kvarts borrning i full attack fart.... låååång framförhållning.. CHILLI blev nöjd o fick bada Gick nedströms ca 400m då herr bäver simmar förbi tills vinden låg i näsan... tutar lite i barrborn piporna fick lurat 2 kråkor... blev blöta.... föll i ån....traskade hemåt... Plötsligt fick jag syn på minken dessa as har lurat mina fällor hela hösten... Var helt upptagen på att jaga fisk så tutade i andpipan mat tjattret... vips så blev minkfan ännu hungrigare och det var sista gången hen blev det Tyvärr inga bilder idag då telefonen legat utan kabel på natten
  3. ÅlandsFilip
    2 points
    Idag fick vi skjuta 5 rådjur och en hare. Alla drivna av Kiina. Hon blir 6 år i april och måste säga att hon mognat jaktligt väldigt mycket.
  4. qvarnhill
    1 point
    Confiterat anklår, superfrasig rösti (ja, den var stekt i ankfett) och en rödvinsreduktion med körsbär.
  5. strävhår
    1 point
    Idag var det kalvstyckning och snickerier i vägen för ett andtramp i stormen, är tämligen övertygad om att det ligger änder igen efter att isen gick upp. Såg en plog grågäss igår på väg söderut, hårdingar.
  6. strävhår
    1 point
    Googla fasanwallenbergare
  7. tecno
    1 point
    Puttrade lite kålgryta igår, en av mina favoriter till husmanskost. Älgfärs ½kg Hackad lättstekt gul lök 2stora Purjo fryst en näve Vitkål 3/4 fotbolls storlek Morötter 4st slantade En skvätt viltfond En del av vitkålen stekt och kryddad med MAGGI Salt o peppar Kokande vatten Puttra på låg värme i 4-5 timmar = 5 rejäla portioner Behöver jag säga att det ÄR gott? Kokta plugg och rårörda lingon till.
  8. simonarvestrand
    1 point
    trodde du skulle erbjuda fasankött till oss här på forat Va det inte just rätter på fasan i senaste numret av svenskjakt eller drömmer jag?
  9. Abex
    Kaliber spelar imo mindre roll alla gånger. Sköt ett skott förra året på en kviga som skytten 100m innan mig hade skjutit med ett riktigt välriktat skott med 375 hh.... Stressade djur i sken kan bevisligen gå en bit oaktat bra träff från fin kaliber. (Jag trodde kvigor skulle rulla runt som en hare efter träff av dylika kalibrar...)
  10. ÅlandsFilip
    1 point
    Båten "Finboland" står fint i hamnen på ön Finbo i Ålands ytterskärgård.
  11. redtop
    1 point
    Idag har valda delar av mitt första fällda vildsvin förvandlats till korv! Pappa sköter fjälstret och jag matar på!
  12. Jämta
    1 point
    Eller så kanske inte alla räkor ligger i en stor klump ovanpå.
  13. Tjörnbon
    Brons??? Skjut guld istället
  14. vildmark
    Sköt en älg idag.. min första älg och då har jag jagat älg de senaste 3åren och haft älg i pass av fel sort varje år.. En stor fin tjur med fula horn var det.. ena sidan var borta och det horn som fanns kvar var som ett rådjurshorn.. Lapua mega 6.5x55 blev älgens död på 70-80meters håll.. bössan var min tikka 695 lyx.. Skottet tog i lungan och älgen gick ca 100m.. Hunden var en gråhund av bästa sort.. älskar den jycken!
  15. Henrik Ohlsson
    Någon som sett mycket medaljhorn som kan spekulera i om denna vackra herre är medalj av någon valör?!
  16. Maichel
    Nu har vi fått se bilder, men fortfarande inte rätt bilder - träffbilder! /M
  17. Hipshot
  18. MagnusN
    Du har alla utom min gänga (15x1)... Har du jägarhjälpens?
  19. pmt
    Frakt, moms och tullens avgifter. Lägg till leveranstiderna och en såsig tull..... 200kr per choke för att få dem i näven direkt - jag hade inte tvekat. /T
This leaderboard is set to Stockholm/GMT+02:00

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.