Har blivigt mer och mer intresserad av skytte, och ljudet av en kula som träffar plåt är beroendeframkallande
Nu har jag börjat fundera på en renodlad Långhållsrigg och låta Min älskade Blaser vara jaktbössa,
Jag sitter och läser och läser men det känns bara dumt att inte be om hjälp och tips här, när jag vet att det finns några vassa skyttar,
Inget är skrivet i sten. Och jag vill gärna ha all typ av kritik
Men tankarna går typ så här: 6,5 av många anledningar, jag kommer börja ladda själv. Men alltid tacksamt att kunna köpa en ask och att den inte kostar en förmögenhet. Och patronen är känd som en bra Långhålls kaliber tänker jag fel?
Har kollat lite på Tikka T3 super varmint, kanske funkar? Och byta kolv till en Grs Bolthorn Men är det samma grejer i en vanlig tikka varmint och det är bara stocken som skiljer på super varmint?
Har fattat det som att det finns 510mm pipor med färdig gänga och dom som säljs 600mm är ogängade?
Som sagt så är jag helt ny, men för en långhållspang så är det bara dumt att inte ha den lite längre? För mig spelar vikten ingen roll och det blir bara liggande skytte.