Det är ju nästan lite skrämmande att du ens tänker tanken på att inhandla en ny bössa!
Men vafan, det kommer ju bli en skön åktur för oss andra på ett par hundra sidor om "bössköpet som gud glömde".
Alltid något att se fram emot så man kan tänka "Fan, jag är nog rätt nöjd med det jag har ändå"! ;-)
Go for it!
Jag lägger en tvåhunka på att härket initialt levereras med slugpipa, snett slutstycke samt flottfläckar från en exalterad vapenturists onanistiska äventyr i valfri Sydsvensk beg-kasun.
Men det är ju först när du väl fått hem den som detta uppdagas, ty först skall du under 5 månader kunna följa bössans väg mellan in- och utlämningsställen runt om i Sverige, dock aldrig närmre än 45 mil från Stockholms län, och när du väl ringer till PestNord och skriker så får du veta att trots att det på deras hemsida står att den ligger för uthämtning på ICA Nära i Tomelilla - så har den faktiskt hamnat i limbo hos gränspolisen i Nepal, där en tibetansk munk med hänvisning till stortåns gud har gjort anspråk på paketet.
Det hela avslutas i ett crescendo när Motståndsenheten fått ditt inköpstillstånd och skickar tillbaka en licens utfärdad på en Benelli Supernova i... 204 Ruger!
...är du verkligen säker på att du inte bara ska behålla den bössan du har?