Det är liksom inte frågan ....... Det är att det där med att våga ha något en förskrämd grupp aldrig ens i sin fantasi skulle våga titta på - i den absoluta skräcken över att kanske eventuellt vara en liten mikroskopisk bit annorlunda. För - hujeda mig - kanske man inte passar in längre.
Samma tomtar tittar med fasa på pride med - de fattar liksom inte att det är just precis exakt deras attityd som gör att pride har uppstått.
Lev och låt leva, gläd dig åt dina medmänniskors glädje, dela deras motgångar. Men det är något som vissa inte ens kan förstå i teorin hur det skulla kunna fungera?
Folk som gör som dom vill? Hur fan skulle det se ut! Nej, nej. Alla ska göra lika, tycka lika och ha lika.Annars är det ju någon som inte är lika. Då skulle ju någon kunna vara en aning lite mer framgångsrik och det vore ju en KATASTROF - för då kan ju JAG känna mig misslyckad. Och det vore ju ojämlikt. Om JAG känner mig misslyckad.
/T