2019.... då blir unge Herr Berg 50 bast. Ojdå. Hustrun tycker att jag borde jaga i Afrika.
Det vore förjäkla häftigt... men jag skulle inte palla att betala för att dräpa djur under icke-jaktliga former. Att stå på ett lastbilsflak och skjuta vilt jag inte kan namnet på. Att inte vara en del av jakten utan bara vara den betalande vite mannen som trycker på avtryckaren. Att köras ut till ett vattenhål och jaga från ett fast jakttorn med groggbänk och bartender.
Alla har väl träffat icke-jägare med välfyllda troféväggar och som köper viltbiljetter i safariarrangörens webshop - 1 kudu, 1 blesbok, 2 zebror och tycker att det är arrangörens uppgift att garantera att just dessa vilt dräps? Jag vill inte jaga på det sättet.
Det måste vara riktig jakt, det måste finnas en risk att misslyckas, men det måste naturligtvis finnas goda möjligheter att lyckas. Sannolikhet 0% och 100% är lika ointressanta. Det behöver inte vara stora djur, tvärtom är nästan intressantare. Jag har inget emot att lida, rent fysiskt, en smula under jakten.
Men hustruns plan är listigare än så. Dealen blir i så fall att familjen hänger med. Hustru, dotter 15, son 13, dotter 7 (då). Det behöver finnas lite möjligheter i campen när pappa är ute och jagar :-) Fiske, vandring, etc.
Någon som har idéer? Det är här jag börjar - med en passning på jaktsidan. Allt framöver är okänd mark för mig.
MVH
/Bengt Berg