Hej,
Jag är extremt sugen på att skaffa hund, men måste vänta då jag kanske skall plugga om inte rätt jobb uppenbarar sig. Jag behöver också fundera efter och se vad jag vill ha och vad ändamålet är när det står på sin spets. Ta reda på vilken hund som fungerar, hundens krav osv.
Jag har varit med och jagat mycket med irländska settrar och fått lära mig en del om hur man styr hunden i praktiken. Har lånat hund upp till fjällen osv. Nu kommer jag också få förmånen att vara med och träna upp en settervalp från grunden. Utöver det har jag uppfostrat beagle och gråhund, varav den ena är väldigt lydig och den andra är rastypiska extremt envis.
Min största önskan är att hunden ska stå för fågel och apportera både över land och vatten. Jakten kommer bedrivas till 90% i skog och p g a bristen på annat än morkulla i skogen kommer det bli mest morkulla och fasan, men också en hel del orre. Utöver det vill jag att den jagar mårdhund. Det är dem två kraven jag kommer ha och det jag kommer jobba för att hunden ska jaga.
Om hunden sen kan jaga räv, hare, rådjur eller älg är det bonus.
I och med det här har ögonen svängts mot vorsteh. Jag vet dock inte mycket om hunden då jag i princip aldrig jagat med en. Det kommer jag nog göra innan jag skaffar en... Jag har varit med när vorsteh ställt mårdhund så det vet jag att åtminstone den hunden kunde, men jag har hört och läst om flera som använt vorsteh till det och mycket annat. Gris, älg, rådjur osv.
Så vad kan man förvänta sig av en vorsteh? Att den fungerar på fågel vet jag, men är det säkert att den har en skärpa för mårdhund och kanske till och med räv? Skäller den ståndskall och skäller den efter räv eller följer den bara kort som en stötande?
Vad är skillnad på strh Vorsteh och KH Vorsteh? Bara läst lösa rykten och mera gissningar. Hur olika jobbar dem?
Andra hundar? Tips?
/Filip