Hoppa till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Jaktsidan

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Leaderboard

Popular Content

Showing content with the highest reputation on 2018-04-21 in all areas

  1. joco
    6 points
    Ca 20:30 ikväll, en lite gylta på ca 40kg skulle jag tro.
  2. Ken1
    Nu får ni börja passa er!!!!!!! Sköt 25skott idag utan större problem ? Björkviks jägarduva är nästa helg, har aldrig varit där så det vore kanske en bra nystart. Några som ska dit???????
  3. andershermansson7
    4 points
    Varit ute med bonus sonen och en kompis fick en till med fin apport
  4. Flintbüchse
    2 points
    Var och rekade ikväll igen. Kom en stor knubbsäl som strandade på andra sidan älven och började gnaga på en björk. Det enda som hördes var lite vårsång från småfåglar, morkullorna som brummade när de sträckte ovanför mig och bäverns gnag, sen ljöd .308an. Det var en riktig bjässe, min första bäver. Ska väga den imorrn. Det firar vi med vaniljcola och Morgan. Det var nåt ruskigt vad de luktar!
  5. Nils l
    Då börjar projektet gå mot sitt slut. Det tog ca fem utskrifter innan jag blev nöjd. Nu passar magget perfekt i bössan men höjden på patronföraren måste justeras någon mm och så även höjden på magget då det fattas en mm till för den sista på patronen. Upprinnelsen till det här är att en TC icon precision hunter bara har treskottsmagasin i original och då det ibland händer att rävarna kommer flera i rad så kändes det som att det fattades lite skott om man gud förbjude behöver skjuta ett till på samma räv. Då jag vill slippa gräva efter påfyllning och avge onödiga ljud så föddes idén. Observera att detta fortfarande är en prototyp och annat material med armering av kolfiber skall användas i slutprodukt. Nu har man ju även stuckit ut hakan till magasinslicensförespråkarna. Termoplast och en fjäder... Faarliga grejor!
  6. Knipan
    Fan vad roligt om du är på G! Har en låda Gamebore Trainer 21g om du vill testa. // J
  7. doenitz
    https://blickovernejden.wordpress.com/2018/04/20/arbetet-att-aterinfora-tjanstemannaansvaret-ar-paborjat/ Dan Eliasson förnekar sig inte. Vederbörande tramsar vidare på MSB..
  8. Ken1
    Nja. Det va mindre drag i Steel max!!!! Men det funkade bra. Grymma träffar.
  9. Joacim
    Vi har ju även denna tråden där jag uppmanar folk att lägga ut info om sig själva för att få lite jaktmöjligheter.
  10. Spökräven
    Bra initiativ. Nappade själv på tips i den andra tråden.
  11. L-B

    Öl

    1 point
    Kvällens kvalitetsöl en riktigt trevlig sommar öl.
  12. Knipan
    Tror precis som herr K säger att det handlar mycket om vana och vad du tror på. Själv skjuter jag Black Gold som gör 425 enligt asken, både 24 och 28:orna. Vilket blir till viss kostnad av rekyl... Tro mig efter 600 plugg på två dagar, känns 28:orna bra (har precis testat) Men det viktigaste för mig har varit att inte byta för mycket mellan olika hastighet. Även om det inte gör mer än ett par decimeter på normalt håll, kan det sätta skit i huvudet så nu håller jag mig till BG och skulle jag få för mig att byta, blir det rakt av. // J, som också älskar att nörda ned sig i detta...
  13. Maichel
    Skottet gick 23.31 2017-04-17, galt på 55kg med pyttesmå söta gaddar. Nu är grillsäsongen räddad /M
  14. HuggyBear
    1 point
    Behöver vi byta namn på denna tråd? Jag hoppas att inte "bäverjakt" plötsligt anses kvinnoförnedrande liksom "negerboll" plötsligt blev rasistiskt...? Grattis till träkäkarn ljahman ?
  15. Ijahman
    1 point
    En hane på 25 kg i morse kl. 05.30.
  16. MrT.
    Precis ! "All makt utgår från folket och riksdagen är dess företrädare". Jodå, låter bra, men är bara ihålig retorik. Demokrati. Kyss mig i r***n, glad påsk ! Sanningen är den att vi lever i en skendemokrati, en demokratur som han skrev, Wilhelm Moberg i en artikel i Dagens Nyheter (DN) 1965, (Källa:Wikipedia). Tycker det stämmer väl överens med vad som utspelar sig i vår tid, eller vad sägs; ”I en demokratur råder allmänna och fria val, åsiktsfrihet råder formellt men politiken och massmedia domineras av ett etablissemang som anser att bara vissa meningsyttringar skall släppas fram. Konsekvensen blir att medborgarna lever i en föreställning att de förmedlas en objektiv och allsidig bild av verkligheten. Åsiktsförtrycket är väl dolt, den fria debatten stryps. Dock skall tilläggas att det i definitionen för demokratur finns med det faktum att majoriteten av människorna i detta samhällstillstånd själva inte uppfattar att de lever i en demokratur." — Vilhelm Moberg
  17. Kallel
    1 point
    Jag tror det gäller att skapa så mycket situationer med kvalificerad retning som möjligt. Munstern har varit väldigt svår att få till ett fungerade stoppkommado på, troligen delvis för att jag tragglade för mycket med för lite störning, samt att hon hängt på ett antal harar i sina dar... Så det gäller att skapa kontrollerbara situationer. Har tränat med kanin vilket gett bra resultat, men det har krävts onödigt hårda tag. Fördelen med kanin är att, om man som jag hamnat fel, kan man ta i utan att störa fågelintresset. Med vorstehn har stoppet kommit mera naturligt då störningen hela tiden finns och funnits sedan hon var valp, vi har fågelvoljär med fasaner, höns och kaniner så hon har från början tillvänjts vid den typen av störning. En träningsmetod som jag tycker är bra, om den används rätt, är att använda duvor. Ger möjlighet att på ett lugnt, kontrollerat och harmonisk sätt träna att vid flygande fågel så är hunden stilla. Duvor kan användas gång på gång och kräver lite plats. Håller med lindberg vad gäller respekt för fågel. Jag har aldrig tränat habituering i hägn och tror inte att några timmar där ger särskilt mycket, men jag tycker det är betydligt lättare att hantera hunden vid jakt om den är van vid fågel. Sen har vi olika möjligheter, men jag ser det som en stor fördel att jag kan ha lite uppfödning av fasan/rapphöns, ha höns och kaniner så att hundarna har daglig kontakt och kan vara med vid skötseln. Jag lär in stopp med röst, pipa och tecken. Jag använder bara stanna för att maximera befästningen av det (eller rättare sagt, jag försöker, för en gammal brukshundsägare som jag är det svårt att bli av med sitt och ligg, sitter liksom i ryggmärgen ...) Sen håller jag med dig Vicks, stoppkommandot är inte lätt att få in. Lydnadsviljan tycks ibland minska med avståndet
This leaderboard is set to Stockholm/GMT+02:00

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.