Hoppa till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Jaktsidan

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Leaderboard

  1. mdef

    mdef

    Bloggers
    12
    Poäng
    1 453
    Antal inlägg
  2. Dansken

    Dansken

    Global Moderators
    7
    Poäng
    16 281
    Antal inlägg
  3. strävhår

    strävhår

    Bloggers
    7
    Poäng
    14 663
    Antal inlägg
  4. BollnäsViktor

    BollnäsViktor

    Bloggers
    4
    Poäng
    2 062
    Antal inlägg

Popular Content

Showing content with the highest reputation on 2018-05-15 in all areas

  1. strävhår
    "Man skjuter väl inte en bock på våren" var det en arbetskamrat som sa. "Nej, man skjuter flera" svarade jag.
  2. exabit
    Köpte ett lager för detta ändamål för ganska exakt ett år sedan, och nu fanns plötsligt tid för såna här icke-akuta göromål Här skulle jag ju gjort gängan innan jag sågade av biten med metallbandsågen, men det gick ändå. Bandsågen är för övrigt ett av mina bättre inköp. Jag behöver inte längre dra mig för att kapa material vilket gör att avståndet från tanke/idé till handling blir så mycket kortare!
  3. Christian N
    Det har sagts förut, många av köparna är driftsstyrda och i avsaknad av sin handledare vid dessa tillställningar. C
  4. Urban
    2 points
    Får passa på att skriva av mig här, då löpning för tillfället är det enda jag hinner med förutom jobb....? Ska springa Göteborgsvarvet på lördag.... Tänkte att det skulle bli en perfekt uppladdning för mig att springa kolmårdstrailen...10km i lördags. Huvudloppet var en halvmara, men vi var ett 50tal tappra som sprang 10 km. Kände mig stark, och hade häng på täten de första två kilometrarna....Dock så insåg jag att det gick lite förr, och slog av lite.....men fortfarande solklar trea!!!!!? Efter fem km sprang vi över att hygge....och jag hade ingen bakom mig de närmsta 300 metrarna!!!? Började springa ikapp lite folk, som förmodligen sprang 5 km loppet. Har järnkoll bakåt, och ser ingen som kommer.... Känner mig helt grym....jag kommer på prisplats....en snart 50årig gubbe!!!!!!? Närmar mig 10km.......gpsklockan visar 10,5km......ok....den kan visa lite fel...men det påminner inte alls om terrängen runt start och målområdet!!!!? Frågar en av 5km löparna.....som visar sig springa halvmaran!!!!... Jag är alltså längst bort på halvmarabanan, där den vänder tillbaks mot start/målområdet!!!!?? Det var ganska tufft att ladda om för ytterligare 10,5 km löpning..... Tog mig iaf imål, så nästa gång jag springer ska jag nog läsa skyltarna lite bättre...?
  5. Dahla
    Jag läste oljeblandning och tänkte att 725cc var lite ovanligt på en tvåtakt... ?
  6. Svenstorparn
    Jag tror jag har en gammal doktorsväska som ligger på vinden man kanske ska ta fram den och ha sina pryttlar i när ska till skjutbanan, så ser man ut som dynamit-harry....?
  7. sidelock
    Jag kör med en gammal konduktörsväska. Rymmer en ask kulpatroner och två askar hagelplugg utan bråk.
  8. culot
    Fet ! Men tiden m äkta mässingculoter är för alltid förbi så för mig funkar dom inte.. men en typ ” doktorsväska” i kraftigt läser vore ju ballare än nåt i plast
  9. Urban
    1 point
    Ta det lite lugnare i början, och kör intervaller med löpning i lungt tempo, blandat med gång. Det är bättre att vara ute i 50 min och vara aktiv hela tiden, än att vara ute 30 min.....och den vara tvärslut!! Framförallt om viktkontroll är ett av målen....
  10. Patrik L
    Så här blev det. Optikbiten har jag inte klurat färdigt på, men stocken är i alla fall färdig, så det här projektet får vila tills vidare. Den där kopierfräsen som nämndes ovan har fått gå i dvala pga utrymmesskäl sen en tid tillbaka. Det hela kompletterades med en färgmatchad paracordrem. Man måste få vara lite fåfäng emellanåt också... Slutvikten på kolven utan hårdvara landade på 753 gram, med underbeslag,, magasinsplåt och remfästen blev det 902 gram. Det är rätt så exakt 190gram lättare än sps-kolven med blindbotten. Vem fan sa att syntetstock var det lättare alternativet? /Patrik
  11. vildmark
    1 point
    3.6km igår.. 19min.. men så var det ju 26 grader varmt med..
  12. MrT.
  13. MrT.
    1 point
    Eller hur ? ! Älskar denna årstiden !! Här kommer en till;
  14. Flintbüchse
    Jag fiskade mycket abborre med jiggar, dropshot, carolinariggar osv förut. När man lärt känna vattnet man fiskar i och kommer på vart de grova går så kan man ta många rejäla abborrar. Att köra stora balansare på vintern i mellanvattnet på 4-8m djup har funkat skitbra. Även jigg på botten och i mellanvatten när vattnet är öppet. ULspön är ett måste!
  15. Hipshot
    Premiärtur med båten i sjön ikväll.. tanken var väl att kolla ekolodet osv.. jag vet inte, fick ju stenkoll på vattendjup osv och såg lite fisk men det är möjligt att man kan behöva pilla mer på inställningarna.. eller mer, alltså lära sig grejerna öht. Jag har bara startat den typ. Båten går ok.. trodde den skulle skotta iväg lite bättre med en friskare snurra men icke. Den planar med tre pers i men det kändes inte som det fanns så mycket mer att hämta. Skit samma, funkar. Det häftiga ikväll var att Wilda krokade sin första gädda Vi såg fisk som jagade och efter en stund så vinglade Wilda in en jigg i vassen där.. Jag såg inte riktigt men hon meddelade iaf att hon nog fastnat.. sen gick det ett tag och så kom det.. nu vet jag inte vad som händer.. Då såg jag att spöt var böjd och linan gick inte in i vassen!! Sen drog hon in den så sakteliga, jag fixade lite slirbroms snabbt annars var nog risken att den dragit linan.. Nu gick det i alla fall bra och M hann tom filma en stund.. så fett jävla roligt!!! Goa unge Ska se om jag kan få in någon film här.. inom kort. Film
This leaderboard is set to Stockholm/GMT+02:00

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.