Jag brukar spåra ur när det pratas "dieter" eftersom många har gått på den senaste trenden (LCHF, IF, 5/2 osv...). Det blir för mycket tjafs! "Det funkar för mig!", är inget bra argument. Vi är alla olika, med olika vanor och olika behov. Kan man inte ge ett råd som fungerar för alla, ska man vara tyst!
Det finns två sätt att minska fettprocenten, för det är den som räknas. Vikt är en förrädisk faktor att förlita sig på, för den talar inte om något annat än hur stor verkan du känner av gravitationen.
Det första är att minska kaloriintaget. Är du inte under 10-12% kroppsfett är en kalori en kalori. Nöj dig med det.
Det andra är att öka energiuttaget, dvs öka din dagliga aktivitet. Hur du gör det, beror på dig. Att börja löpträna med en för tung kropp och ett trasigt knä är inte en bra idé. Det handlar om att göra något varje dag, inte ett par gånger i veckan.
Handgripliga råd:
Drick inget annat än vatten. Drick inte när du äter (före och efter är bra men inte under tiden). Kaffe och the med så lite mjölk som möjligt efter behov.
Skaffa mer muskler. Det tar energi att skaffa dem och de drar energi även vid vila.
Gå i rask takt. Alltid.
Slutligen:
En livsstilsförändring ska göras i små steg och de ska vara enkla att genomföra för att det ska vara hållbart i längden.
Lycka till!