Hoppa till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Jaktsidan

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Leaderboard

  1. Dansken

    Dansken

    Global Moderators
    10
    Poäng
    16 283
    Antal inlägg
  2. hobbe

    hobbe

    Bloggers
    9
    Poäng
    4 375
    Antal inlägg
  3. Christian N

    Christian N

    Bloggers
    9
    Poäng
    17 753
    Antal inlägg
  4. strävhår

    strävhår

    Bloggers
    8
    Poäng
    14 663
    Antal inlägg

Popular Content

Showing content with the highest reputation on 2018-09-18 in all areas

  1. simonarvestrand
    Det mest udda jag varit med om va förra årets jakt. satt på en mark och fick bara skjuta dubbelkalv, helt plötsligt ropar nån på radion att ko med dubbelkalv kom i full fart mot mitt pass. ( har inte hänt på den marken på många år) jag satt mitt på en liten kulle på min lilla stolsryggsäck, och tänkte rakt mot mig känns inte så troligt, sen brakade det till och dom kom i 120km/h precis rakt mot mig, så rakt att jag bara såg kon. till slut fick jag ställa mig upp och gapa och vifta annars hade dom sprungit rakt över mig, dom stannade mindre än 5 meter ifrån mig och stirrade mot mig, kändes som det va minuter men förmodligen bara sekunder, sen vände dom 180 grader på 0tid och försvann lika fort. Har aldrig haft så hög puls på ett pass , satt ju där med en kopp kaffe och hade inte räknat med att se mer än möjligtvis en ekorre och hade inte en aning om vad en ko med kalvar skulle hitta på när hon fick syn på mig, närmaste träd va kanske 5 meter bort så inget att gömma sig bakom heller..
  2. Sako_Finnbear
    Har länge tänkt att jag skulle ha ett annat siktblad på 375:an då en tunn skåra knappast uppfyller kravet snabbt skott på nära håll. I stället för att köpa något färdigt för många hundralappar så tog jag med det till jobbet och pratade snällt med killen som trådgnistar. Han gnistade en flack V-skåra plus ett centrumstäck vertikalt som jag fyllde i med vit färg. Är riktigt nöjd med de öppna riktmedeln nu faktiskt... Utgångsläget: Slutresultatet efter blånering:
  3. JacobKlmr
    2 points
    Vi gjorde ett nytt försök i fredags på samma ställe, mest för att det är ett bra ställe att sitta på för två gröngölingar som oss då det är helt fritt från vägar eller byggnader i närheten. Denna gång placerade vi oss själva och bulvanerna där vi har sett att dom flyger över. Och det funkade faktiskt vi fick ner ett tiotal på bulvanerna iallafall! men det är mest ströfåglar som flyger förbi så det motsvarade dom mest optimistiska förväntningarna, men lite utdelning blev det! Men eftersom vi har vant oss vid att inget händer så drack vi kaffe när den första vände magen mot oss 10m framför gömslet. Lite senare kom det 2 stycken som i princip satte sig på duvkarusellen medans vi satt och tittade på en telefon haha. Efter det blev det bättre disciplin i gömslet!
  4. sidelock
    Bössan ska stå inlåst så den blir inte mycket till dekoration.
  5. Namibia
    Livet kan inte vara bättre för en cocktel och hans husse. Skördetid i skärgården, underbar morgon med vattenapportering, minkjakt och lite vegetariska godsaker att ta hem.
  6. redtop
    Veckans trådlyft? Kan tillägga att jag kört med tryckt strö från brädgården som ribb-panel. Strö är det som ligger mellan brädor/reglar i buntarna och det brukar man kunna få gratis om man frågar. På tornet på bilden satte vi camonät utanpå, men sätter man ströpinnarna tätare så behövs det knappast.
  7. strävhår
    1 point
    Köp kläder istället för virke.
  8. mikebike
    1 point
    Det är den inställning som är i min telefon i alla fall...
  9. Ryberget
    1 point
    Kvällsläsning? Det tog mig 3 dagar på jobbet att ta mig genom hela tråden
  10. faxe
    1 point
    När du skjutit 1500-2500 rävar till så kan jag nog betala en ny pipa till dig, det skulle du vara värd. Om du läser igenom Hippens tråd om byte av kaliber, så förstår du att jag är lite tveksam över vår käre moderators förstånd. Någon kanske vill länka till spektaklet. Det jävligast i det hela är att den där Hippen är en jävel på att fälla rävar, och det grämer mig lite gran. Men det är nog bara för att han skjuter dem i 2:an. Men det går med 22-250 oxå om man är lagd åt det hål(l)et
  11. qvarnhill
  12. Sako_Finnbear
    Hade 375:an ute och luftade i dag! Kolven har blivit hyggligt fin efter linoljevaxbehandlingen om jag får säga det själv.
  13. Sako_Finnbear
    Resultatet efter senaste tidens boning med Linoljevax från Allbäck: https://linoljeprodukter.se/shop/product/01linoljevax-naturell-1-l?tm=webshop/linoljevax Det utan konkurrens bästa för slutfinish jag testat.
  14. Hipshot
    Den sista som jag minns kom kutande i ett parkliknande område och precis när den passerat ett hus lyckades jag skälla fast den.. har för mej att jag lyckades skjuta över den på 240 meter Tror iofs man kan klara sig rätt ok på att hålla upp en smula.. Ett annat skott jag tog på osäkert avstånd var ju lite kul, räv sittandes rakt emot mej och jag var jävligt osäker på avståndet. Höll i skallen så tänkte jag att kulan kan droppa två dm om den vill det tar bra ändå. Kulan tog i ett öga in mot nosryggen Den hade inte droppat många cm.. fan nuvarande rigg och laddning är ändå rätt ok! Men oavsett så lockar det med någon extremkaliber Min lasermoj är inte så där jättebra kan jag säga, fixar inte alls mörker osv så jag är helt beroende av att lasra avstånden i förväg så jag vet på ett ungefär hur långa håll det kan bli. Ena stället, där jag ska ut i em, kan det faktiskt bli hur långt som helst tror det är en miljö där du skulle trivas Mike Hur eller hur, tycker räv och rådjur skiljer sig rätt rejält åt i sitt beteende. Räven har ett mer nervöst sätt, sällan blickstilla som rådjuren och är det så att räven håller på att jaga sork tex så är det ju konstant rörelse. Och skäller man fast en räv så blir den inte på plats lika länge som ett rådjur. Tycker räven är svårare på precis alla sätt att skjuta än just rådjur. Tror att det är just därför som man får lite puls när man ser dem, räven kommer nog aldrig att lämna en oberörd Mvh!
This leaderboard is set to Stockholm/GMT+02:00

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.