Älgen får skit och ska skjutas ner i antal nära utrotning i vissa områden. Problemet som skogsbruket upplever är att för många tallplantor blir förstörda pga att älgen "tvingas" äta just tall.
Tall är inget förstahandsval när älgen väljer foder men finns det inget annat att tillgå blir tall en stapelföda.
Det kan ju tyckas vara lite konstigt att älgens betesskador på tall ökar trots att man i exempelvis Östergötland har halverat älgstammen de senaste sex åren.
Om vi går tillbaka 40-50 år i tiden då slutavverkning av skog började bli vanligt sågs inte älgen som ett jätteproblem trots att vi då sköt dryga 170000 älgar under toppåret. Älgen hade dock då blivit en stor trafikfara. En stor skillnad mellan dagens slutavverkning och dåtidens är att användningen av markberedare inte alls var lika vanligt och maskinerna var oftast bara en form av plog medans dagens markberedare mer kan liknas vid en enorm jordfräs.
När man planterade tallplantor med hjälp av en hacka på mark som på sin höjd hade körts över med traktor och ett plogskär stod många småplantor kvar av rönn, asp, sälg och ek samt en medans dagens markberedare effektivt tar bort merparten av det sly som älgen föredrar att äta framför de planterade tallplantorna.
Det enda sly som lyckas ta sig upp på nya hyggen är gräs och björk och björk är något älgen väljer att äta efter tall när inget annat finns att äta.
Även om nu skogsbruket har insett vikten av att spara just rönn, asp sälg och ek som fröträd hjälper det inte mycket när älg och rådjur nu på många platser har fått stor konkurrens om maten från kron och framförallt dov.
Man brukar säga att två kron äter lika mycket som en älg och fyra dov äter lika mycket som en älg. Dessvärre är det oftast älgen som får ta skiten för betade tallar.
Häromkring har vi under de senaste 10-12 åren låtit dovstammen öka för att den ska bli jaktbar men man har som jägare inte insett konsekvenserna av det förens nu. I ett område på cirka 20000 hektar har vi idag garanterat över 400 dov och det kan nog närma sig 800 dov redan nu.
Om nu 400 dov äter lika stor mängd föda som 100 älgar börjar man förstå varför skadorna på tallplantorna ökar trots att älgen minskat enormt i antal.
Hur ska vi som jägare hantera problematiken för att hjälpa skogsbruk och lantbruk samt bevara älgen i våra skogar?