Hoppa till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Jaktsidan

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Leaderboard

  1. Maichel

    Maichel

    Bloggers
    11
    Poäng
    4 745
    Antal inlägg
  2. Dansken

    Dansken

    Global Moderators
    10
    Poäng
    16 285
    Antal inlägg
  3. hs_merkel

    hs_merkel

    Bloggers
    5
    Poäng
    10 149
    Antal inlägg
  4. MarkusR

    MarkusR

    Global Moderators
    4
    Poäng
    15 809
    Antal inlägg

Popular Content

Showing content with the highest reputation on 2019-09-30 in all areas

  1. MarkusR
    Krall vet vad han pratar om ? Jag har en spetskorsning som fäller hela tiden, det är bara grader i helvetet, dvs ännu värre vår och höst Dammsugning flera gånger i veckan, det är stört mycket hår överallt ? vi är dock slarviga med att borsta ut pälsen regelbundet, det gör stor skillnad om man gör det ute ett par gånger i veckan. Men det är smällar man får ta, trevlig hund?
  2. nuke

    Öl

    1 point
    Föredrar deras Hazy Jane men finns inte den så brukar det bli Elvis. Har en av deras barer precis utanför kontoret i Norrköping så har testat igenom det mesta de haft på fat. /Markus
  3. marcus.söderlund
    1 point
    Du lär få berättat för dig vilket moment du ska utföra samt vad det innebär. Resten är ju bara skyttet? Det är väl bättre att pröva och går det inte vägen så vet du iaf hur momenten går till och du är en erfarenhet rikare? Så ta chansen, det är ju vänligt av dom att fixa så du får skjuta upp, tycker du låter lite väl negativ då dom ändå fixar de åt dig.
  4. hs_merkel
    1 point
    Inte regelbundet men jagat en del i yngre år. Sköt en för wachteln förra året hemma. Blev även ett knutbräde på en strandbod. UPS! Rabbis går ganska sakta mot dessa gynnare. Är otroligt hur länge dem kan vara under vatten. Kan typ jaga med vad hund som. Vi hade blandras stövare labbe när jag var grabb.
  5. defransson
    1 point
    Fick hem västen i fredags och gjorde lite tester igår. Den fick dels vara med på morgonjakten och dels på tävling i fältskytte med pistol. Storleksguiden som Hylte har är bra så jag köpte L/XL vilket är snäppet större än jag trodde. Det visade sig vara en bra storlek som smet åt perfekt över bröstkorgen utan att vara för tight. På morgonen tog jag ullunderställströja, västen samt skaljacka på. Västen andas inte så bra så jag blev rejält varm på promenaden till passet. Västen var inte påslagen. Väl på pass så blåste det och regnade och var ca 10 grader i luften. Efter ett tag blev jag kall och då slog jag på värmen i västen. Den börjar med att köra fullt ös i fem minuter innan den går över till underhållsvärme. Det gör att man snabbt får upp värmen och sen var det bara mysigt på passet. Körde den även på förmiddagens tävling och det var varmt och skönt på lägsta värmen. Frös inte och hindrades inte av västen när jag sköt. Under vinterns jakter kommer jag att ha ett isolerlager också över västen, men nu behövdes inte det. Sammantaget så är jag jättenöjd såhär långt. den gör precis vad jag hoppades att den skulle och jag ser fram emot lite mer hårdtest på älgjakten om två veckor. (resten av familjen är svårt avundsjuka så jag tror att julklappsinköpen i år blir lätta ?)
  6. Ken1
    Blev total 4a på Gyttorp open idag. Placeringsmässigt helt ok men resultatet kunde varit bättre... 92 av 120 är inget jag hurrar över. Ingen tog sig dock över 100.
  7. lsjonsson
    https://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=98&artikel=7297707
  8. Carburator
    0 points
    Provledarna som vi har pratat med har varit ätt hjälpsamma. Men de tycker ändå att jag och min kompis bör ha skjutit lite grann iallafall så att vi vet hur det går till på provet och vet hur geväret har bäst anläggning mot axel med mer. För det enda man hittar på youtube är älgbanan och hagelprovet. Jaktlag fanns för mig men den platsen är tillsatt nu av någon annan. Har som sagt kollat med de banor vi har hittat kontaktuppgifter till som ligger inom en sexmilsradie och alla är ute i skogen och pangar på som det låter så ingen verkar ha tid utan de har stängt för säsongen blir svaret och vi får vänta till våren när de har jagat färdigt. Men den ena av oss har börjat koppla in en medlare. Sen får vi se hur jag själv gör då jag som sagt börjat tappa lusten.
This leaderboard is set to Stockholm/GMT+02:00

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.