Hoppa till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Jaktsidan

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Leaderboard

Popular Content

Showing content with the highest reputation on 2019-11-26 in all areas

  1. Patrik L
    Jahapp... Vägs ände, som man säger. Det blir inte mer än så här då jag har beslutat att byta ut Gibbsen mot något som jag har lättare att hantera (eller vi kan säga så här: Jag låter den gå vidare till en mer driven skytt som kan dra nytta av den till fullo. Låter det bättre?) Har kört piporna ett par varv till i fuktskåpet och oljat träbitarna emellanåt så hon ser någorlunda anständig ut. Tog ut henne i trädgården och knäppte en sista bild. I morgon så får hon åka med till en handlare så får vi se hur det slutar. Tycker ändå att det blev rätt bra om man jämför med vad jag började med. Även om det i slutändan inte var helt rätt för mig.
  2. redtop
    Vi har tidigare inte haft problem med möss hemma, men senaste veckan har jag haft påhälsning i skafferilådan och tagit sex stycken i fälla. Jag har använt mig av musfällan "Mjölner" som jag tycker fungerar mycket bra och dessutom finns den faktiskt med bland de fångstredskap som är godkända av Naturvårdsverket. Har jag förstått det rätt är ju stt sätta ut en musfälla i lagens mening jakt enligt jaktförordningen bilaga 4 punkt 2, och då krävs ju godkända fångstredskap, även om det nog inte är så många som funderar på det. Nåväl, idag tog jag en sväng in på Jula för att köpa lite fler fällor och då kom jag på en briljant idé. Tänk om man kunde få en signal på att fällan slagit igen, då skulle man ju slippa gå ner i källaren och kolla till fällan. Sagt och gjort så köpte jag en trådlös magnetkontakt som man normalt sätter på dörrar eller fönster. Den monterade jag på en plåtbit på fällan, och på fällans bygel satte jag en magnet som aktiverar kontakten (se röd bil i bild nedan). Sen kopplade jag upp den trådlösa givaren till mitt hemautomationssystem och konfigurerade så att jag får e-post när fällan slår igen! Voilà! Från idé till klart på mindre än fem timmar! För den som har någon annan typ av fälla i närheten av huset kan det ju vara ett hyfsat enkelt sätt att få ett larm på fällan. Man kan ju t.ex. låta sensorn tända en lampa istället för att skicka e-post så ser man ju om det är nåt i fällan.
  3. qvarnhill
    1 point
    Kors, var länge sedan jag skickade något till "min egen tråd"... Har faktiskt ätit sedan senaste gången! Idag blidde det typ, skomakarlåda på älgkalvinnanlår och baconet utbytt mot hemrökt sidfläsk.
  4. LGH
    En kollega bosatt utomlands jagar räv och annat som han inte äter med Ballistic Tip Lead Free. Han är mycket nöjd och ser ingen skillnad mot V-Max. Ser vettig ut och kostar inte skjortan, €35 för 100 st från Grauwolf. Funderar på att testa den jag också.
  5. Samuel
    "Vid övernattning på hotell eller i annan tillfällig bostad och vapnet inte förvaras under uppsikt bör det delas och vital del tas med eller låsas in i s.k. hotellsafe eller liknande utrymme. Vapen som inte kan delas bör förses med ett godkänt vapenlås. 11 § Med delad förvaring förstås i dessa föreskrifter att vapnets huvuddel, vital del och ammunition förvaras på olika ställen. Den vitala delen ska hål- las under ständig uppsikt." https://polisen.se/siteassets/forfattningssamling/fap-nummer/fap551_3_rpsfs2009_13.pdf
  6. redtop
    Bokstavligt talat "Overkill" skulle jag säga! Men sån är ju jag. "För att man kan" skulle kunna vara mitt motto!
  7. Järven
    1 point
    Tycker den satt som en smäck. Kan man skruva å vid högtidliga tillfällen, tex om man ska gå högvakt eller avliva grannens katt som skitit i ens grönsaksland i åratal.
  8. Järven
    Har lite funderingar på hur jag vill ha den. 1. Låta den vara lite "ruggad" i ytan. 2. Polera den till högsta möjliga glans. 3. Som någon av ovan och lägga två kantlinjer med hjälp av ett låst skjutmått. 3. Som någon av ovanstående och en kok-blånering. 4. Som något av ovan och lite sparsamt med gravyr som lirar med baskylen. (inte utförd av mig då jag inte ens klarar rita streckgubbar) ….ständigt dessa beslut. Hoppsan, här säljer vi visst skinnet innan Björnen är skjuten.
  9. kalleanka70
    Fina hundar helt klart :-) iPad Tapatalk HD
  10. qvarnhill
    Har testat den behändiga gasolvärmaren Blue Cat några veckor nu och kan bara säga, jag älskar den! Behändigt format, ganska lätt och smidig, till stor del gjord av plast så den skramlar inte å lever om. Ganska OK inköpspris, ca: 900. Effekten är på 850 watt och den drivs av de lite större engångstuberna campinggas. Jula säljer gasen för 70:- och den räcker för drygt 7 timmars full effekt. Det bästa av allt är att den avger minimalt med ljud vid drift och i princip inget ljus alls, man kan t.o.m lägga ett papper över den utan att det börjar brinna, i alla fall direkt, har inte testat detta fullt ut... Kort sagt en mycket bra värmekälla som kommer att få följa med på älgjakten till hösten, den kommer att bli fin i lite höstkalla torn.
This leaderboard is set to Stockholm/GMT+02:00

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.