Hoppa till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Jaktsidan

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Leaderboard

Popular Content

Showing content with the highest reputation on 2019-12-21 in all areas

  1. M-Ola
    Då satt man på pass igen.
  2. Hipshot
    Kornet! Inte pilla på perfektion, dit med ett Browning orginalkorn dvs ett ganska lågt nästan platt korn. Raka motsatsen till Berettas urfula pinnar som påminner om bondepjäser i schack.
  3. Patrik L
    Hmmm, jag noterar att jaktsidans gilla-meny saknar kräksemojin
  4. Patrik L
    Något åt det här hållet du menar?
  5. Sako_Finnbear
    Det var ett bra val tycker jag! Gillar också bössor av treditionellt snitt mer än diverse "moderniteter" Kontrollerad mating och fast utstötare är finesser även jag finner åtråvärda om än att mina SAKO bara har det ena. En liten projekttråd om din Brno tycker jag gott du kan bjuda på!?
  6. Givdul
    Jaha, vi traskar med raska steg mot år 2020, från herrens år 2019. Således är det väl dags att rapportera om konklusionen för frågeställningen och kvalen som gav upphov till tråden. Blasern är utflugen sen ett tag tillbaka. Jag har känt och klämt på en del olika gevär sen dess, och innan det. Jag här känt på Mannlicher-schönauers av olika årgång, kaliber och modell. Trevligt och charmigt, men lite för omständiga eller kostsamma för att ha som primärt vapen med de krav jag ställde. Jag vill gärna kunna ha flera sikten till bössan, smidig säkring och enkeltryck. En MS i 6,5x54 innebär även att jag är mer eller mindre tvungen att börja ladda själv (något jag funderat och funderar på att börja med, men jag vill inte låsa mig till det just nu). Jag har känt på Sako, och de är inte dumma, men det är någonting som gör att jag inte riktigt faller. Känslan har inte infunnit sig riktigt. Jag gillar säkring på styrhylsan bättre än att ha en knapp på sidan som går till trycket. Dock är en liten l46 något som kan tänkas i framtiden. Kanske. Jag har funderat på en m98 och bygga på. Jag var på vippen och skulle köpa en Sako m98 som grund. Problemet är att det är en viss väg fam till det resultat man vill uppnå. Det skulle innebära en trelägessäkring med bushguard, för de säkringar jag känt på av den typen är alla väldigt lätta att osäkra, jag gillar dock inte manövreringen av trelägessäkringarna, det är något som känns skumt. Jag skulle behöva vridmontage för två sikten, gärna tre. Ny kolv. Kanske nytt trycke och.. Det blir liksom ingen hejd på det. Så vad hände? Jag fick erbjudande här på sidan om att köpa en (trumvirvel): Brno ZG47. Har känt på en förut och det är en trevlig sak. Säkringen känns väldigt bra, ledat underbeslag, kilspår, bra öppna riktmedel, bra tryck (riktigt trevlig avtryckare faktiskt), kontrollerad matning. Jag har ringar på väg från Alaska till tre sikten och en kolv på väg från Australien. Eventuellt skaffar jag en justerbar diopter och olika korn till den också. När jag startade tråden funderade jag på mer än en bössa. Det lär inte bli av just nu då jag har fullt i garderoben och behovet av en mer flackskjutande klass 2 känns inte stort för tillfället. Så vart det med det. Uppdaterar kanske här eller i en annan tråd om hur det ser ut när det blir mer färdigt och tiden gått lite ytterligare. God Jul!
  7. MarkusR
    Det gjordes i Tyskland en studie på 13000 skjutna vilt, hjort och vildsvin. För att jämföra blyfritt och bly. Slutsatsen var att det var ingen skillnad i vare sig flyktsträcka eller rikoshettrisk mellan bondade blykulor och koppar. Något mindre rikoshettrisk med obondat bly. Jag har skjutit TTSX till matvilt sedan några år, senast idag, min erfarenhet är att behovet av höga hastigheter är överdrivet. Jag laddar numer ttsx till under 800m/s i 8x57, 338 och 9,3.
  8. marcus.söderlund
    Bössan i sig har bytt ner sig i optik rejält de sista. Men så får de va för stunden. 6,5 pipan används för jakt och lite bana. Medans en ryssadapter med ett ks-arms pipämne sitter i för älgbana o dylikt. Kamrat i 308win för tråkig och enkelhetens skull. 308 pipan har en triton 50 dämpare och 6,5 pipan har en ase utra och en broms o välja mellan? Bössan o jag åker till västkusten över jul och hoppas där få stöta på nån nasse eller så. Natt som dag kvittar?
  9. hs_merkel
    "Pass 24 julgran ligger"?
  10. Löparn
    Då har jag bakat lite julgodis. Sierra TGK 165 gr, Vihtavuori N-140 43,1 gr – COL 75,0 mm 43,1 gr – COL 71,1 mm 42,6 gr – COL 75,0 mm 42,6 gr – COL 71,1 mm Hornady V-max 110 gr, Norma 200 45,0 gr – COL 69,0 mm 45,0 gr – COL 67,0 mm 44,5 gr – COL 69,0 mm 44,5 gr – COL 67,0 mm God Jul
  11. Patrik L
    Hämtade hem ett nytt projekt i veckan.(om det här på något sätt känns igen så är det för att jag en hopplös projekterare. Dvs jag tycker det är roligt att köpa slitna saker och renovera. Samt bygga om befintliga ting för att fylla nya roller. Tur att folk är olika, annars hade det inte funnits billiga slitna saker för mig att leka med...) I alla fall, en FN B25 som, om jag läst listorna rätt, är gjord 1960-ish. Rätta mig gärna om jag har fel. 76cm pipor, ventilerad spång,enkeltrycke, ejektorer, pipväljare etc. I mångt och mycket ett "modernt" vapen. Något som jag inte har nyttjat sen jägarexamenskursen, så det ska bli kul att se hur vi trivs tillsammans. Nu till det som jag hade tänkt ordna till: Träbitarna ska få sig en uppfräschning, inga större skador, men blekt och en del märken och fläckar finns. Nätskärningen behöver en övergång den med. Bakkappan, som jag tror är i buffelhorn, är på väg att ge sig. Den har börjat spricka och flaga på sina ställen. Då den har en snygg Browninglogga så tänkte jag försöka rädda den. Skadorna syns nere och till höger. Kornet (som är av fibertyp och således sannolikt eftermonterat) är skadat och insatsen är på väg att lämna festen, så något helt ska dit. Här är nog den största utmaningen vad som ska dit, inte hur det görs, då det bara är gängat i spången. Sen så sitter det rembyglar på bössan. Jag är inte helt ening med vissa angående dess existensberättigande, dessutom så ser lödningen lite halvdan ut. (Det har flutit ut lite väl mycket) Så jag misstänker att dessa är eftermonterade. Ska försöka få bort dessa på något sätt, men det är ju inte bara att tända gasbrännaren och köra på... Fästet på kolven är det ju bara att plugga och göra fint. Utöver detta så hänger det ena slagstiftet ut lite efter avfyrning, kan bara vara skit för det finns det en del av, så rengöring är på sin plats till att börja med. Automatsäkring finns inte eller så har den gett upp andan eller kopplats ur, får se om jag tar tag i det eller bara accepterar situationen. Blåneringen är lite sliten på sina ställen, får se om den får vara eller om jag ger den en ny omgång. Chokerna är stämplade med * på bägge piporna, och en snabb mätning med skjutmåttet indikerar att det stämmer med full i bägge piporna. En provskjutning vid tillfälle får bekräfta om det är så. I såna fall så är det nog läge att ta upp lite, då jag gärna använder stålplugg till kråkor och sånt. Fortsättning följer, antagligen efter julhelgen.
  12. seved
    1 point
    Min första piggyback.
  13. MarkusR
    Nu pratar du väl äpplen och päron? Det finns vettiga blyfria alternativ för jakt med kulvapen, vad är problemet med det? När det gäller plastförladdning till hagel, vad skulle vara fel med att den är nedbrytningsbar? Jag förstår att du av någon anledning lagt sfj på skitlistan, men det har väl inte med denna tråden att göra?
  14. MarkusR
  15. danielj
    Var så lite! Med tanke på hur många du har hjälpt med vapenfrågor så ligger du nog på rejält med plus Lite dåligt av hylte och låta cert:et gå ut bara!? //Danielj
  16. TekDr
    Exabit har redan bytt denna mot en k95...
  17. Patrik L
    Blir det aktuellt så lovar jag att säga till
  18. klompdomp
    Tack så mycket för svaren! Jag har sett att @Dansken har en heck-pack men den verkar ha varit jinxad och något sådant vill jag inte råka ut för. Så en Gehetec kanske det får bli ändå. Ska bara övertyga far min om att han borde ha en sådan att köra skräp från sommarstugan i nu när han har en ny flådig bil, så kan vi dela på kostnaden.
  19. marcus.söderlund
    Nja det är lite mer invecklat än så. Men bly i fast form som ligger i marken gör ett otroligt litet avtryck på vår värld. Medans bly i bensinen sprids på helt andra sätt och med helt andra förutsättningar. Så bly är bly men det är ändå inte samma sak
  20. exabit
    Några bilder till från skjutbanan och flera resultatlösa bockpass
This leaderboard is set to Stockholm/GMT+02:00

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.