Hoppa till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Jaktsidan

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Leaderboard

  1. redtop

    redtop

    Bloggers
    10
    Poäng
    1 644
    Antal inlägg
  2. Dansken

    Dansken

    Global Moderators
    9
    Poäng
    16 281
    Antal inlägg
  3. kkjon

    kkjon

    Bloggers
    9
    Poäng
    6 254
    Antal inlägg
  4. Christian N

    Christian N

    Bloggers
    8
    Poäng
    17 753
    Antal inlägg

Popular Content

Showing content with the highest reputation on 2020-05-23 in all areas

  1. redtop
    Det behövdes byggas en åtelplats till nya marken. Här kommer en bildtråd om hur jag gjorde. Först införskaffades en tunna. Det hade varit Falu rödförg i den så den var rätt "färgad", men efter tips här på forat om att använda kaustik soda för rengöring blev den som ny. Observera att packningen går att pilla ur locket så blir det lätt att göra rent ordentligt där med. Lite svart sprayfärg på tunnan i någon slags "kamoflagemönster" gör den lite mindre iögonfallande. Hade en bit gammalt galvat vattenledningsrör liggande så det får bli en genomgående axel för tunnan. Jag borrade 20mm hål och förstärkte med två aluminiumplåtar på vardera sidan som jag popnitade i tunnan. En bit stålaxel användes för att linjera upp hålen (på bilden). Jag hade sedan tidigare ritat en mall över hålen till spridaren. Det är samma till Hyltes spridare som jag köpte (Genzo) och Biltemas. Det stora hålet tog jag upp med sticksåg och de mindre fästhålen borrades. Tunnan är lite konkav i botten. Det rätade jag ut så gott det gick med stålprofiler, tvingar och värmepicka. Därefter satte jag blindnitmutter i hålen för infästning av spridaren. Nästa steg var att fixa en slags tratt i botten på tunnan för att inte få foder som lägger sig i "hörnet" och blir dåligt. Jag hittade en uttjänt bit ESD-matta på jobbet som nog kunde funka. Plastmatta av den typen man lägger i badrum hade nog också funkat bra. Tratten passade bra efter lite räknande på diametrar och vinklar. Jag fyllde mellanrummet mellan tratt och tunna med fogskum vilket var lite pyssligt. Egentligen ska man nog ha skum som inte expanderar, men det var så dyrt så jag körde med vanligt expanderande skum. Det fick pysa ut lite i ovankant. Tratten blev lite knölig invändigt, men det gör inte så mycket, det kommer att funka bra. Därefter blev det lite smide för att få till en upphängningsgalge. Hade lite fyrkantrör liggande i lämplig dimension (20x20mm). Den snart 35 år gamla Clas Ohlson MIG/MAGen funkar fortfarande! Mellan galgen och genomgående axeln satte jag M8 gängstång som jag hade liggande. Ställningen gjordes av en toppkrona från Biltema och några 70x70 reglar som blivit över på jobbet. Winch köpte på Biltema och försågs med rostfri wire som lite extra lyx. Det har varit problem tidigare med skadegörelse på åtelplatsen där den ska stå så jag har tänkt att så lite som möjligt ska gå att sabotera utan verktyg. Visst, man kan alltid välta trefoten, men jag har iallafall tänkt på att göra det så svårt det går. Veven till winchen får plats i spridarens batterilåda som försetts med ett litet hänglås. Sen borrade jag ett hål i winchens sidoplåt så jag kan sätta ett hänglås som låser backspärren i låst läge så inte tunnan ska gå att hissa ner. Några tvärstag ska på ställningen, men det tar jag när jag ställer ut den. LED-belysning mes solpanel finns hemma men det får bli en egen projekttråd På det hela taget är jag rätt nöjd. Som så ofta när jag sätter igång med något så blir det nog lite onödigt bra, men sån är jag! ?
  2. TekDr
    2 points
    Ikväll grillas det korv och campas...
  3. OlaK
    Då är bössa tingad, order lagd hos Siarm på hylsor, wads och lite annat krafs, Ballisticproducts på stålwads och Sp3 från Sakab. Det sved till lite i lädret, men va faan.
  4. pmt
    1 point
    Sedan kan jag personligen tycka att 2,8 till 3,2g kulor till rå är ett jävla svineri - men det beror på att jag uppskattar rået i köket och verkligen inte förstår varför man ska spränga det.... Sagt efter att ha golvat nått hundratal rå med mesta mellan .375 och kaliber .22. /T
  5. sidelock
    1 point
    Börja med 50gr kulor så slipper du troligen problem. Steg ett är alltid att finna fungerande patroner för din jakt, först därefter kan du börja krångla med coola superkulor, krut mm.
  6. pmt
    1 point
    Bäst det vet bara gud innan du skjutit men gissningsvis går 4g sämst, Tikkan är rätt gamla nu och de brukar den vanliga stigningen . Då är nog redan 3,6g på gränsen..... /T
  7. tecno
    1 point
    Grillkörv + pommes + surkrut
  8. strävhår
    1 point
    Det har Forsa redan gjort, så den smäller igen. Ett tag.
  9. Järven
    1 point
    Vad är det för fabrikat, är de Fiat som tillverkat den ? ?
  10. Sako_Finnbear
    Fina bössor och fin rem.
  11. Svenstorparn
    På studsaren har jag en safari rem från afrikanska kompaniet
  12. Ford32
    Ja det var säkert problemet. Lätt när man hittar det. Hoppas det går bra. Går ju att sätta i en gänginsats i värsta fall. Eller att förlänga kabeln och sätta den nån annanstans. Ha det.
  13. culot
    Nu jävlar snackar vi ??
  14. redtop
    Hämtade inspiration i den här tråden när jag gjorde min tunna, så jag lägger en länk till det bygget här om nån snubblar in i den här tråden.
  15. redtop
    Just så! Skjutbara figurer står mellan 15-20m Icke skjutbara figurer står mellan 30-40m Mellan 20-30m får inga figurer stå. Men kolla dokumentet jag länkade till tidigare. Där står precis allt.
  16. Ompi
    När jag tog examen för 6-7 år sen så var det tydliga avstånd mellan pang eller pass. 20- m pang 30+ m pass
  17. Prestige
    Jag skulle om så lägga till knappt en lök extra och köpa Lowrance Elite-9 Ti2 med 3-i-1 givaren. Suveräna grejor om du frågar mig.
  18. OlaK
    Det blev en 410a.? https://www.marocchiguns.com/products/first-36/
  19. pmt
    Sådär rent upplysningsvis.... Ska "plundra i säkrat läge" fylla något som helst syfte, utöver falsk barnatro, så måste säkringen säkra slagstiftet - inte bara nått hittepo skit som blockerar avtryckarstången. Vilket krasst sett betyder att säkringen i så fall sitter på slutstycksmuttern..... Typ mauser säkring eller m/70. Vådaskott vid plundring brukar indikera att just avtryckarstången av en eller annan anledning INTE fungerat som den ska. Pga skit, felaktig trimmning av tryck, klantigt handhavande - you just go on from here. The list is long... Då hjälper garanterat ingen säkring monterad på lådan ett enda skit! Personligen fyller säkringen bara ett enda syfte i min värld - att den låser slutstycket i stängt läge, dvs att den inte går att öppna säkrad. All annan funktionalitet är mest för reklamen och säljarna.... Att den gör bössan säker tror bara idioter - "hon e säker, gamla bettan..." på julafton typ. /T
  20. Maichel
    När jakteleven igår kväll meddelade att han skulle på semester var det lika glädjande som det var en spark i baken på undertecknad att få den blå tunnan i drift igen Hade lite problem när jag fogskummade tunnan. Säkert för att jag dundrade på för mycket och för tjockt med 'skum' på en och samma gång. Försökte mig på en lucköppning för ett tag sedan men då hade skummet inte härdat helt. När jag lagt i skummet fick jag panikfixa och pressade ned en plastkasse och en tratt. Dessa två blev faktiskt en bra början på den form jag tänkt mig försöka få till. Innan jag började karva med en slö morakniv och efter att jag avlägsnat tratten: Skummet sväller som faen! Om jag ska göra om operationen på någon ny tunna så kommer jag att göra en kon och pressa på plats och sedan fylla tomrummet mellan tunna och kon med fogskum - min paniklösning med plastkassen och olje/bensin-tratten var en quick-fix som delvis räddade mig, och den blev kanske inte helt fel eftersom plastkassen fastnade och blev en glatt yta längst ned... Någon gång får man nöja sig och det kanske inte syns så bra på bilden ovan, men här har jag karvat bort fogskum och format fram en kon. Den sluttar egentligen flackare än jag hade tänkt mig och det beror enbart på att jag hade köpt för lite fogskum att arbeta med. När behovet av tunnan i drift är mindre igen ska jag bygga på tills jag når önskad sluttning. Som det är nu sluttar konen i två olika vinklar - alla som vet hur en tratt ser ut kan nog föreställa sig... Efter att jag städat undan allt smått djävla flis eller vad man nu ska kalla det - rysligt så det for omkring, så blåste jag rent med tryckluft och skruvade på spridaren. Lastade sen allt bråte på fyrhjulingen och drog ut i spenaten. Myggen har vaknat med besked kan jag säga De flesta ser säkert varifrån spridaren kommer. Där är bra tjong i dessa spridare och är man inte beredd så svider det till lite i skinnet när ärtorna skjuts i väg! Denna spridaren är modifierad. Jag har öppnat upp konen precis ovan spridartallriken så att den släpper ut lite mer grisgodis, och detta gör att materialet som rinner ned från tratten bromsar farten och minskar spridningen sett till hur långt ut allt flyger. Blev faktiskt skitbra då jag inte vill vräka ut grisgodiset allt för långt från tunnan. Kör spridaren på 75% i 5sec. Den tjongar igång på full patte, sprider ut lite gottis och går sedan ned i varv och mer "strör" ut majs/ ärt- blandningen under spridaren. Ganska så precis jag vill ha det! Får väl se det som att del. 1 är klar i detta lilla projekt. När de första 25kg jag hällt i är slut ska jag se hur mycket av grisgodiset som finns kvar och sedan om jag ska ge mig på del. 2. Del två innebär i så fall att bygga på konen och forma om den. Då måste jag i så fall hitta ett bättre verktyg än en slö gammal morakniv. Grisarna verkade nöjda. Tre stora suggor, 11 smågrisar och en årsgris hälsade på i lite drygt fyra timmar. Knappt tre timmar efter att jag varit ute och levt om på åteln. Nu är dom dessutom rysligt punktliga och kommer strax efter kl. 23 och försvinner iväg igen när klockan börjar närma sig fyra på morgonen. /M
This leaderboard is set to Stockholm/GMT+02:00

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.