Hoppa till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Jaktsidan

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Leaderboard

  1. Mulle mek

    Mulle mek

    Bloggers
    11
    Poäng
    1 047
    Antal inlägg
  2. Dansken

    Dansken

    Global Moderators
    10
    Poäng
    16 288
    Antal inlägg
  3. strävhår

    strävhår

    Bloggers
    9
    Poäng
    14 663
    Antal inlägg
  4. 19Henke94

    19Henke94

    Bloggers
    7
    Poäng
    531
    Antal inlägg

Popular Content

Showing content with the highest reputation on 2020-05-28 in all areas

  1. sidelock
    Sitter för min del på trenne skogsbössor, Remington 7, 358win Sauer m30, 16-16-7x57r Ludwig Borovnik, 9,3x74r Det räcker ju inte med en då de lever så farligt i sveriges hårda skogar.
  2. Mad Mike
    Liksom Sidelock så är en skogsbössa för mig den man hänger på axeln och tar en promenad med utan att ha någon speciell agenda på menyn och för min del så är det drillingen 12-12/5.6x52R, ofta blir det någon and, duva eller nötskrika om ingen bock eller räv visar sig. /Mike
  3. 19Henke94
    Nu är den hemma! Oj vad trevlig den blev, var en hel del som den behövdes längas i kolven men nu sitter den som en keps! Provskjutning på fredag, här kommer lite mer bilder! Ska även fortsätta mitt sökande när det gäller info om tillverkaren, men har någon några idéer så tipsa gärna. precis vid varbygeln står det ”inc J.B....” kan inte tyda alla bokstäver. Kan detta vara gravörens signatur eller är det något helt annat?
  4. lindgren
    3 points
    Rabarberpaj, och rabarberglass. . Oäkklit
  5. Daltorpet
    Jag tänker mig att begreppet skogsbössa betyder: Den bössan man helst tar ut i skogen utan att ha några större planer? Jag har en sådan. Winchester-94 30-30 utan tvekan. Man kan jaga allt med den tjäder, hare, räv, vildsvin, rådjur, älg m.m. Jag tycker inte att precisionen är så dålig egentligen men och andra sidan skjuter jag sällan på över 50-60m oftast mycket kortare (öppna riktmedel) möjligtvis på en stillastående fridfull älgoxe så kan jag köra på 80m. Jag tycker personligen man mister mycket av poängen med en bygel med kikarsikte då det tar bort överblicken och känslan. Vid de tillfällen jag känner att jag behöver längre håll och har mycket tid till skott tar jag hellre cylinderrepeter 308 eller 222 med kikare. Men ska jag bara gå ut en sväng och kolla efter svamp, vindfällen eller rasta hunden så blir det utan tvekan 30-30. Anledningarna till att jag föredrar 30-30 som "skogsbössa" framför mina andra vapen är att den är lätt, smidig och hyffsat kort. Det är lätt att få till ett snabbt andra skott om det behövs dels pga överblicken men också pga repetermekanismen ( svår rörelse för mig med cylinder ) sen att min iaf varit väldigt pålitlig och kunnat vara med om det mesta i ur och skur. Sen för att jag gillar den jakten nästan allra bäst att bara gå ut i skogen och se vad som händer.
  6. Patrik L
    Man ska väl i viss mån återkoppla om sådant här och sen berätta vad man gjort. Om man nu har gjort något... Slutligen inhandlades först ett vapen, en Marlin 336 från tidigt 70-tal i kaliber 30-30. Smidigheten fanns där, effekten i kalibern är väl beprövad genom åren, så det behöver väl inte diskuteras mer. Men jag fick aldrig riktigt precisionen att infinna sig. Nu hade jag inte förväntat mig hål i hål, av erfarenhet av vapentypen. Möjligen var minnet grumlat av någon sorts nostalgi... Sen inhandlades ytterligare ett vapen, lite i samma syfte. Detta är lite mer oortodoxt. En Mossberg MVP i 223 Remington, kalibern jag inte ville ha från början. Jag vet, jag är en velig strulpelle, men jag har faktiskt någon sorts vettig motivation till beslutet. Vapnet i fråga har nämligen en pipa som sitter med pipmutter och tanken var att när jag väl har bestämt mig för exakt kaliber så skulle en ny pipa relativt enkelt kunna passas in. Nu ett år senare så ska 336:an lämnas till försäljning. Mossbergaren finns kvar tills vidare. Fortsättning kanske följer. /Patrik
  7. tecno
    2 points
  8. Daltorpet
    Det tycker jag helt klart, testa iaf och fungerar det bättre med kikare så är det bara att sätta på. Jag tror alla är olika vad de föredrar och fungerar bäst för dem. Nej jag har faktiskt ingen rem på 30-30 men jag har det på mina andra byglar. Henry frontier, winchester 255 och Marlin 1895 så jag antar att det borde fungera. Jag tycker om att ha den i handen men det tanken har slagit mig för tillfällen man ska bege sig långt.
  9. sidelock
    Rem behöver du inte, ta den i handen bara.
  10. tecno
  11. lsjonsson
    1 point
    Fläskpannkaka med extra bacon och mjölk.
  12. Arctic
    1 point
    Precis -- mitt i träffområdet. Träffar du bogen kan det bli grisigt, speciellt om det tar i något av de större benen där. Bogen är "frambenet". Det består av bogbladet, överarmsbenet, bogleden och sedan resten av benen nedåt -- samt en del kött på dessa ben. De syns på bilden ovan.
  13. Jakob Levenkrans
    Nä för all del men tycker det är bra mycket roligare med en hund ?
  14. Arctic
    1 point
    Ja, det är svårt att skjuta med något som inte finns. ? Det går säkert bra med SP 4.0g även om jag inte provat den själv. Om möjligt håll mitt i träffområdet just bakom bogen så bör det inte bli alltför grisigt. Jag måste erkänna att jag använder min 222 pipa väldigt, väldigt lite nuförtiden. Grisen har gett effekt. Den får skjutas hela året, och kan dyka upp på de flesta ställena.
  15. Arctic
    1 point
    Jag använder 3,6g Oryx i 222 Rem. Den håller ihop betydligt bättre än andra blyspets som tenderar att vara väldigt mjuka. Oryx brukar stabilisera i de flesta 222:or.
  16. strävhår
    Behöver ingen hund för att skjuta på vallarna ?
  17. TekDr
    1 point
    Ikväll blir det Coq au vin på en rejält fullvuxen LaFleche tupp av godsets egna produktion.
  18. lsjonsson
    Som en köpeskanot fast lite bättre och snyggare!
  19. lsjonsson
  20. Viktor_K
    1 point
    nog är det väl en 98 eller är jag helt efterbliven? spänner när jag lyfter handtaget.
This leaderboard is set to Stockholm/GMT+02:00

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.