Hoppa till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Jaktsidan

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Leaderboard

  1. Dansken

    Dansken

    Global Moderators
    17
    Poäng
    16 276
    Antal inlägg
  2. M-Ola

    M-Ola

    Bloggers
    15
    Poäng
    2 115
    Antal inlägg
  3. redtop

    redtop

    Bloggers
    11
    Poäng
    1 644
    Antal inlägg
  4. strävhår

    strävhår

    Bloggers
    9
    Poäng
    14 663
    Antal inlägg

Popular Content

Showing content with the highest reputation on 2020-08-16 in all areas

  1. M-Ola
    8 points
    Räv går före bock.
  2. Svenstorparn
    Efter många om och men där olika bössor har stöts och blöts föll valet ändå tillslut på en gammal hederlig 640 i 9.3X62. Tanken med projektet är att det ska bli en safaristudsare i en användbar kaliber. Det som ska göras är följande: Ny kolv (givetvis)? Öppna riktmedel av bandtyp Rembygel av bandtyp Hakmontage Då vapensmide inte är min starka sida tänkte jag höra med Nyhuus i Klippan om han kan förverkliga mina drömmar och visioner. Men nu till en av frågorna, skulle ta bort underbeslaget (heter det så?) för att ta ur systemet det lossnar vid varbygeln men sitter bomfast framför magasinet har jag missat något? Sen har jag förstått att många byter trycke, nu har jag inte haft tid denna vecka att provskjuta järnet men det jag har prövat hemma på kammarn med klickpatroner tycker jag inte att trycket är konstigt det är "hårt" men i övrigt inga konstigheter. Får väl avsluta med några bilder på "skrotet"?
  3. Finn Inge Vidare
    Bock premiär Väder: Nu när jag är tillbaka på jobbet är det varmt och soligt, nästan så det är dags för fyra veckor till med ledigt. Odlingarna: Det växer och gror tomater och gurkor så vi inte hinner med att äta vi skänker bort till bättre behövande. Gräset växer fantastiskt hinner inte riktigt med att klippa då det är för varmt när man kommer hem och sent vill jag inte klippa då det finns en småbarnsfamilj som närmsta granne. Grisar: @OlaK har suttit och vakat gris och räv och tydligen sett en Stor gris hos en släkting så nu har vi fått order på att den ska bort. Bock premiären: Som vanligt utan att jag gick ut, har ingen lust när det är så här varmt men junior gick som vanligt ut! Junior parkerade bilen smög 150 m ut till inägan där han skulle jaga, han stannade till och spanade av marken. Naturligtvis får han syn på en råbock och den står med perfekt bredsida på 100 m och tittar efter vad som stör. Bocken en liten 6à klappade ihop direkt efter skottet så var det bara att hämta djuret och bära ut den till bilen När jag frågade om vad han tyckte om han blev snuvad på jakten svarade han: jag hann ju inte till tornet och ännu mindre få nått kaffe så lite snuvad har man ju blivit. Hustrun och jag åkte med lite kompisar till Orlunda långvågsstation Sydväst om Vadstena. Denna station sände radions P1 och täckte halva Sverige dagtid och nattetid ännu mer, och då även en stor del av Europa. Orlunda sände mellan 1961 och 1991. invigdes 1961 av prins Bertil, Orlunda tog över efter Motala långvågsstation som sände 1927-1962 i Bondebacka. Idag var vi 7 st som blev guidade och bland oss fanns det 2 personer vars föräldrar jobbade med bygget 1958-1961. Det mesta på stationen finns faktiskt kvar utom masterna, det var riktigt intressant tex var huvud masten 250 m hög i centrum och runt denna i en ring fanns 5 st. 200 m höga master alla med 630 m avstånd.!?! Att det hela byggdes under det kalla kriget gjorde att det var minst 1,5 m tjocka betongväggar.
  4. Patrik L
    På dom civila FN-lådorna satt det väl ett direkttrycke som (i min ringa erfarenhet) inte brukade vara särskilt tråkigt. Kan du förlika dig med det som sitter där nu så sparar du ett par tusenlappar mot ett Recknagel eller Timney med montering. Har du fått lös skruvarna till underbeslaget så är det inget mer som håller lådan i kolven. Sitter det hårt så skulle jag tro att någon har bäddat ihop allt lite väl entusiastiskt. Håll den upp och ner och knacka med gummiklubba eller plasthammare på den. Du har ju ändå tänkt pipa om och byta kolv så då kan du ju gå loss rätt ordentligt på den... Tänk på att om den släpper i framänden men inte bak så kan den sitta fast i trycket, så lite försiktighet kan ju iakttas. Teori två är rost där den främre skruven sitter, men fick du loss den relativt smärtfritt så kan jag inte se att det är särskilt sannolikt.
  5. Svenstorparn
    Nej den är inte dålig, men jag gillar inte utseendet på den vill ha en "Rigby" kolv typ. Ja självklart behåller jag kalibern det är ju klassisk Afrikakaliber i det lättare artilleriet ?
  6. Dahla
    Kan ge mig tusan på att det var nån utvandrare från Sverige som gjorde den första hamburgaren i amerikat... För övrigt anser jag att 6,5x55, 8x57 och 9,3x62 har formerna som ligger som grund för det gyllene snittet... ?
  7. Ken1
  8. josc72
    Man bygger benen i gran. Eldar dem så de är kolade längst ner som man gör när man bygger gärdesgårdar. Kolet stänger porerna i virket så de inte tar upp vatten. En bra gärdesgård kan stå i 50 år utan att ruttna.
  9. M-Ola
    I kväll invigdes den "nya" åteln. Snabbt gick det. Lämnade gården kl 21.30, sköt grisen 21.42 och var på plats med atv 22.05 för hemtransport.
  10. Vildand
    Nr 12 denna säsongen. Krävdes inget eftersök?
  11. offire
    Nr 5 varav jag skjutit 2 för i år såg två Rävar till denna afton
  12. sidelock
    Provladdningar, 223 ackley improved.
  13. Dahla
    Heter dessvärre 22 Savage High-Power från början och bör därför inte plats här... brytvapen borde för övrigt bara finnas som luftgevär och hagel...
This leaderboard is set to Stockholm/GMT+02:00

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.