Hoppa till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Jaktsidan

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Leaderboard

Popular Content

Showing content with the highest reputation on 2020-10-23 in all areas

  1. MarkusR
    2 points
    Skriv gärna en presentation i arean avsedd för det. Välkommen till oss ?
  2. 590A1
    2 points
    Tackar och bockar för välkommnandet.. =)
  3. Skånepåg
    Jag har larmat iväg massor av bly 9or efter div fågel och visst funkar det. Men du får en begränsning på håll och storlek. Kajor och byduvor på nära håll runt gårdar är det svårt att hitta nåt bättre men helt plötsligt drar en kråka/ trut förbi på lite mer håll och då funkar det mindre bra. Jag har slutat prova och har en bly 6a till allt mindre, en bly 5a till allt större och en stål 4 till allt som kräver stål, sen kan jag sluta tänka på det..
  4. lsjonsson
    Så kan Hedin-rättegången kantraAKTUELLTPUBLICERAD: 2020-10-23 10:34Karl Hedins advokat, Sven Severin, har begärt hos Västmanlands tingsrätt att åklagaren inte får använda de tidigare vittnesmålen från den 49-åriga kvinnan, som blev det hemliga kronvittnet i utredningen om illegala försök att jaga varg. I så fall kan rättegången kanta helt för åklagaren.Karl Hedin är misstänkt för att den 26 oktober 2018 ha försökt jaga varg tillsammans med en nu 30-årig anställd jägare. Den åtalspunkten handlar bara om indicier och tolkningar vad Karl Hedin sade under avlyssningen av hans mobil.Dessutom är Karl Hedin åtalad för förberedelse till grovt jaktbrott. Det handlar om att han misstänks ha sett till att giftet karbofuran levererats till en 52-årig man utanför Norberg.Enligt kammaråklagare Lars Magnusson instruerades 52-åringen hur giftet skulle blandas ut i köttfärs och läggas ut i naturen för att ta kål på vargar, eller andra stora rovdjur.Åtalas för att hon tillhandahöll påsarVittnet, den 49-åriga kvinnan, är gift med 52-åringen. Även hon är åtalad, misstänkt för medhjälp till grovt jaktbrott för att hon tillhandahöll påsarna för giftet.Men hon tog tillbaka sina påståenden och berättade senare att det var hon som lagt ut gift, på bland annat jaktkläder, som skulle hittas av polisen under husrannsakningar.Enligt Sven Severin, Hedins advokat, åtalas kvinnan bara för att hennes tidigare vittnesmål ska kunna användas av åklagaren under rättegången, som är planerad att hållas under fem dagar i början av nästa år.Pekar på att hon hoppat av som kronvittneI ett brev till Västmanlands tingsrätt begär Sven Severin att hennes senare tillbakatagna vittnesmål inte får användas under rättegången. Han pekar på att kvinnan ”hoppat av” som kronvittne under förundersökningen.– Hon ”bestraffas” genom att ett åtal väcks mot henne för att söka möjliggöra utnyttjandet av vissa av de uppgifter hon lämnat under förundersökningen, då hon hördes i egenskap av vittne, skriver Severin till ringsrätten.Under november väntas de bli besked hur tingsrätten ser på denna begäran.”Polisen utnyttjade och bearbetade henne”Sven Severin hävdar att polisen pressat henne.– Polisen utnyttjade och bearbetade henne. Det är så uppenbart att om hon inte hade hoppat av som vittne hade hon aldrig blivit åtalad. Det är först när hon inte vill vara med längre som man delger henne misstanke om något som hon sagt redan i första förhöret. Jag tycker det är ett flagrant övertramp, det är ett uppenbart kringgående av de bestämmelser som finns. Hon skulle omgående ha delgivits misstanke om brott om fått sina rättigheter klargjorda, säger Sven Severin till Expressen.Åklagaren Lars Magnusson hävdar i sin tur att kvinnan pressats av sin make att ta tillbaka sina uppgifter.Till Expressen säger Lars Magnusson att ”det blir svårt” att driva åtalspunkten om giftet om han inte får använda kvinnans vittnesuppgifter.ANDERS LJUNGanders.ljung@jaktojagare.seKälla: Jakt o jägare webbupplaga
  5. Droggot
    Lite uppdatering i ämnet. Jag körde igenom bössan med mitt vanliga solvent tills lapparna som kom ut var nästan helt vita. Jag var ute och testade bössan igen nu med en lånad inskjutnings rigg för jag misstänker att mitt provisoriska stöd inte var optimalt (En av ungarnas sovsäck). Denna gång var det inte lika stressigt så jag tog god tid på mig. Det blev bättre men inte som jag hade från början. Jag har fortfarande ca 5-6 cm spridning på jakt ammon som jag tidigare hade ca 2 cm. (Fungerar på drevjakt men inte så roligt) Jag fick hem Sweet 7.62 som jag beställt för att det skall ta koppar avlagringar och började rengöra. Det var det grönjävligaste jag har sett mitt gamla solvent måste varit skit för det var inte svarta märken på lapparna som det brukar vara utan dessa lappar var en svart lera som kom ut (Använde ganska mycket solvent). Tog ett par ggr för att få bort det svarta från lapparna och då började lapparna bli blå (det var dom antagligen från början men det gick inte att se). Där efter gröna. Nu ser pipan ut så här. Skönt det var inte rost utan Koppar. Tyvärr har jag endast 3 skott kvar så dom tänkte jag ha på söndag. Hade varit intressant att se vad den presterar nu. Beställt mer skott från PNJakt som verkar var dom enda som skickar ammo. Men dom kommer inte för en nästa vecka.
  6. Galne
    Nyköping ligger ju bara en bit ner med Skavsta och Jaktia-affär?? Inte så långt bort i min värld!
  7. Dansken
    Åk till lokala handlaren och köp en ask... nu.... Jag VILL veta ?
  8. M-98
    Sako super hammerhead är den du skall ha - en bondad kula. Jag kör med 150 grains super hammerhead i min 308 win.
  9. Hipshot
    Träffat en och annan som "gjort karriär" från normala verksamheten.. I de fall jag minns så utgjorde dessa högst mediokra konstaplar som närde en stark ambition att "göra som chefen säger".. När sen chefen rök så.. då var det bara att söka Noa.. Vet två som försvunnit i det svarta hålet som utgör just Noa, sjukt mycket folk som jobbar där men fan vet vad de egentligen gör. En kul grej som kanske inte är publik för alla men knappeligen ngn hemlighet.. Polisens interna jobbannonser "Lediga jobb".. Scrollar igenom där tidvis och två på tio tjänster som utannonseras.. eller knappt ens det faktiskt.. utgörs av treskiftstjänstgöring i uniform hanterandes bus. Och då söker jag inte på nationella funktioner utan bara Region Sthlm. Allt annat är div mer eller mindre kreativt benämnda "stödfunktioner".. Skulle man strypa dessa tjänster eller styra dem hårt som FAN mot civil personal så hade man kanske fått loss ngr busslaster poliser, hade varit trevligt!
  10. Sako280
    Gick bra imorse 2 rävar
  11. Christian N
    Har träffat NOA:s personal idag, skräniga, enkel spåriga och helt enkelt med brist på professionellt agerande. Tråkigt men blev klart en avdelning dit man får ”befordran”./C
This leaderboard is set to Stockholm/GMT+02:00

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.