Hoppa till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Jaktsidan

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Leaderboard

  1. Dansken

    Dansken

    Global Moderators
    17
    Poäng
    16 281
    Antal inlägg
  2. exabit

    exabit

    Bloggers
    11
    Poäng
    14 497
    Antal inlägg
  3. MarkusR

    MarkusR

    Global Moderators
    8
    Poäng
    15 809
    Antal inlägg
  4. kkjon

    kkjon

    Bloggers
    7
    Poäng
    6 254
    Antal inlägg

Popular Content

Showing content with the highest reputation on 2021-01-10 in all areas

  1. offire
    3 points
    Bra väder och 10 kråkor?
  2. culot
    2 points
    Jag har tagit fram fyra bröstbitar ringduva fr 2020 för ett experiment. jag ska grovmala och göra viltburgare , salt peppar lite rosmarin timjan och nåt enbär .... Kan det funka månne ?
  3. culot
    1 point
    Det var ett hyfsat första test, 4 ringduvor blir ca 450g köttfärs vilket blir 2 megaburgare som ingen av oss orkade käka upp, min var nog aningen större dessutom. Körde kryddningen jag skrev plus lite kockens örtkryddor, grillade lite för länge men vart rätt bra. Kommer göras om och förbättras .
  4. sidelock
    Jag skjuter lerduvor med rödpunkt.
  5. sidelock
    Hageljaktstig är bara rörliga mål.
  6. Jan-Erik1
    Träna så mycket du hinner och kan, Sporting, trapp, skeet, jaktstig eller med egen kastare, gärna rabbit. Huvudsaken är att du skjuter så mycket så att anläggningarna sitter som de ska, då brukar det inte var några problem. Mvh Jan-Erik
  7. sidelock
  8. Hkan
    Tack för all input. Jag kom mig aldrig för att svara för tre år sen, men det blev en Sauer 100 i .308 och en beg. Meopta-kikare + stalon-dämpare. Hade jag följt de råd som rekommenderade beg. studsare så hade jag klarat mig under 15000kr, nu gick det ett par tusen över budget, men jag blev nöjd ändå.
  9. PAS
    1 point
    Dagens ble en kvällens. 23.oo på nyårsafton kom det ett samtal som sade att vi hade en påkörd älg på en av våra vägar. Människorna klarade sig, bil å älg dog. Älgen skulle dött av bröten nacke, var visst en del mer. Oavsett avslutades det g:a året å det nya invigdes på ett icke planerat vis. Bara göra det bästa av situationen. Lyxade te att lite i afton istället / åxå. Blev färsk grillad älgentrecote. /P
  10. qvarnhill

    TAX

    1 point
    OK, "finjakt" igår och jag fick premiära med frilevande dov för egen hund, det har skjutits förr för taxen både i och utanför hägn men detta var min första frilevande dov för egna hunden. Idag var det "korvgrillningsjakt", hade hoppats på lite rådjur eller hare men det blev vildsvin som drog rakt ur såten.
  11. alias

    TAX

    1 point
    Händer för lite i den här tråden! Bifogar en bild från i förmiddags på en liten dam som tyckte att jag var olidligt långsam med att stryka kopplet på henne. Efter lite rotande på harslag och stöthundsagerande med efterföljande drevskall på en tjäderhöna som lyfte från en skyddad tillvaro under en kjolgran så blev det upptag och rådjursdrev. Farsgubben hade drevdjuret inne på 35 m utan att komma åt att skjuta. Kopplade efter drygt 9 km i tassarna. MVH Alias
  12. MarkusR
    Jag har en faunasäck som passhjon, den utan ryggstöd. Det är den enda stolsäcken jag provat som faktiskt är skön att bära. Nu var det inte det du frågade om men fauna gör genomtänkta grejer. Jag har neverlost lilla hölsterrygga, den är smidig och inte allt för dyr. Bra detaljer ock förvånansvärt rymlig om man anstränger sig lite. https://www.engelsons.se/1784-neverlost-ryggsack-scout
  13. charlie
    Jag köpte en sån här på blocket. Kina-tillverkad på "egen design". Har faktiskt funkat över förväntan till kortare turer med bössan. Tycker ffa om att den inte är för stor. Man får ner termos, mackor, nåt extra plagg men inte mycket mer. Det är inte Vorn-kvalitet men det hade jag inte väntat mig för en 500-ing.
  14. MKJ
    1 point
    Får brorsan med flickvän över i kväll, lagom storlek på fest i dessa tider. Han är skåneboende och gör egentligen samma resa som mig efter studierna (skiljer 21 år mellan oss) Får med ökad ålder ett större intresse för matlagning, tror det är logiskt som i botten jagande bonde med mycket egna råvaror. Kommer köra klassisk meny, svår att misslyckas med hoppas jag. Förrätten är hemmagjord räkröra i bägare av västerbottenost, till det blir det Tattinger Champis. Huvudrätt är potatisbakelser från egen odling, älgentrecote, brynta grönsaker tillsammans med en gräddig sås på trattisar. Det röda blir en Shiraz/Merlot från Österrike från 2009, lite spännade då jag fick den av en odlare på den tiden jag hade Österrike som ansvar. Nu förknippar man kanske inte Österrike som ett framstående rödtjutsland, man får väl ha nån sydafrikan som reserv. Efterrätt blir vanilgräddglass med egenplockade hjortron och madelflarn. Serveras med en Nivole från Italien. Troligen en XO till kaffet och chokladbiten. Tur man löshundsjagat idag. Gott nytt år!
  15. tecno
    1 point
    Pannbiff med svampsås och rårörda lingon.
This leaderboard is set to Stockholm/GMT+02:00

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.