Hoppa till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Jaktsidan

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Leaderboard

Popular Content

Showing content with the highest reputation on 2021-01-21 in all areas

  1. Dansken
  2. hobbe
    9 points
    En del kanske har sett att mitt topplock brann förra veckan ang Agria... Blir lite långt inlägg..... Jag har haft agria i +10 på mina hundar, valet att det blev just agria var att dom körde med 0 kr oavsett skada under laglig jakt/jaktträning med skyddsväst som är max 5 år. Jag har en del skador på hundarna, dom flesta vildsvinsskador men även skador som indirekt är pga vildsvin, sönder skurna tassar pga vass mmmm. Det har funkat utan problem så jag har varit nöjd med dom,enda kritiken skulle kunna vara att jag har legat ute med självrisken i drygt 1 månad men alltid fått tillbaka allt. För något år sedan så la dom till "organiserad" jakt/jaktträning, dvs jag kunde inte gå ut själv med hundarna och få 0 kr i självrisk om dom blev skadade, det kunde man alltid "ljuga" om men ändå. 1/1-21 tog dom bort "oavsett skada" utan att informera om det till oss försäkringstagare. Det här gäller samtliga försäkringar, löpande som nytecknande. Efter en del mailkontakt som var rena svammelsvar så fick jag tillslut ett riktigt svar. Och nu kommer det intressanta! 0 kr i självriskelimineringen när man använder skyddsväst som är max 5 år vid direkt vildsvinsskada/rovdjur finns inte I AVTALET hos Agria utan är ett MERVÄRDE, det betyder att när som helst så kan agria sluta med det utan att bryta avtalet eller behöver informera om det. Så dom kan om dom vill för att minska sina utgifter besluta att 1 oktober 2021 stoppa självriskelimineringen för samtliga, både löpande och nytecknade försäkringar och då står man med en rätt dålig försäkring.. Patrik Olsson som är områdeschef på Agria bekräftade det när Per Jonsson ifrån jaktjournalen ringde och frågade om det, finns en artikel i just jaktjournalen om det. Deras beteende under Räv -sm var nära för mig att byta bolag men ansåg att det kostade dom mer om jag var kvar än inte.. Har fått offerter ifrån Folksam och Svedea vilka bägge har självriskelimineringen i sina AVTAL, kommer sätta mig ner och jämföra nu när jakten är över och byta bolag för mina 9 hundar.
  3. Dansken
    Sen "hittade" jag en kolv mera som behövde nätskäras. Den var modell "Classic" med den typiska Amerikanska framstock. Den gjorde jag enligt denna modell:
  4. Dansken
    Den modell kolv jag har skuret enligt ovan heter en "Heritage". Den har raka sidor på framstocken som går att nätskära som den är. Min vakbössa var en "Classic" från början som jag har slipat ned och försett den med ebenholz pistolgrepsrosett och framstocksknopp (fusk) men den har jag aldrig hunnit nätskära, så nu var ett gyllene tillfälle:
  5. MagnusN
    2 points
    Folksam har fördelaktiga kennelförsäkringar för många hundar, vad jag hört. Kanske läge att du börjar kalla dig kennel, en del av dina ligger ju runt? Frågade runt en del bland kompisar om erfarenhet av försäkringsbolag för ett tag sedan när jag skulle teckna på för valpen. Folksam är populära när det kommer till reko reglering så det fick bli Folksam. Själv har ja bara reglerat ett ärende, gick bra.
  6. kkjon
    Agria,s agerande vid räv-sm för några år sedan där dom hoppade av som huvudsponsor och tog djurrättsaktivisternas sida drar ner dom rejält i mina ögon. Annars skiljer det sig inte mycket mellan bolagen, alla tjänar gott med pengar och ersätter utan problem.
  7. Dansken
    Jag har inte skuret fulldjup, och lite "glitchar" är det väl: det reser iväg lite när man kommer i limmet, men man får lägga ribban någonstans: Det är en brukskolv av spillvirke Laminaten kändes lite "fet" att skära i på vissa ställen, och det fastnade mycket i skäret
  8. Hobelius
    Jag har flyttat alla djurförsäkringar från Agria pga att de använder Tomas Åberg aka Näthatsgranskaren i sin marknadsföring. Ni som vet vem han är förstår, övriga får googla.
  9. doenitz
    För den som inte sett Jaktkritikernas inlägg på Facebook från 13/12 2020 så kan det vara värt att ta en titt och måhända bemöta. Undertecknad gav en syrlig men i mina ögon saklig replik som omgående togs bort varpå jag även blockerades av Jaktkritikerna. Agerandet gav dock material till en bloggpost och med lite efterforskning kunde det även uppdagas en del pikanta detaljer beträffande nämnda organisation. https://blickovernejden.wordpress.com/2020/12/14/vissa-hyser-synbart-en-vanda-over-att-behova-mota-saklig-kritik/
  10. Franchi
  11. MagnusN
    1 point
    Jag flyttade mitt pensionsspar från Länsförsäkringar eftersom de äger Agria.
  12. Ijahman
    Verkligen snyggt jobb!
  13. danielj
    Folksam, gillar inte agria! Dels pågrund av RävSM och ägare! //Danielj
  14. Dansken
    Lite linolja i och det ser ut så här: Det är ett allvarligt fel på linjen som går bakåt vid underkant av spetsen i mitten: Jag kom över i fel spår och kunde inte hämta hem felet. Men nu är det så här det är. Nu är det bara ett fält på andra sidan pistolgreppet kvar. Det kan jag skära i kväll när resten av pöbeln är drängfulla ?
  15. Dansken
  16. Skuffen
    Nja, högst troligt är dom redan sålda då jag ritade upp dom åt en kund? Men det blir väl fler tillfällen framöver?
This leaderboard is set to Stockholm/GMT+02:00

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.