Jag har varit medlem av detta forumet i 16 år nu och har under den resan sett hur forumet förändrats.
I början var jaktformerna många och även frågor och diskussioner runt dessa, inläggen gällande jakt och jaktformer var många dagligen.
Efter ett antal år började kritik inom våra egna led mot vissa typer av jakt märkas, denna kritik blev efter ett tag forumets norm som tex:
Den jägare som liggande med benstöd träffar 10 av 10 lerduvor på 300m vallen tränade oetiskt för att syssla med en oetisk jakt. Att dom som kritiserade träffade 1 av 10 på 80m vallen var liksom inte riktigt relevant då kulvapen avfyras i stående position.
Kritik mot jägare som inte vill jaga med hund då alla "riktiga" jägare jagar med hund, jägare utan hund kunde söka sig till andra forum osv.
kritik mot hageljägare då hageljakt är oetiskt, kulvapenjägare är det enda riktiga och det enda som är etiskt försvarbart.
kritik från hageljägare mot kulvapenjägare och i synnerhet om den sistnämnda sköt fågel med kula..
Listan kan gör hur mycket längre än så här, summan av detta är enligt mig att forumet är idag mycket fattigare på intressanta ämnen, jag är själv en som blivit mycket mer ego och sällan ger mig in i trådar om jaktformer längre.
Att forumet blivit mer prylfixerat ser jag som helt naturligt för det är det enda ämnet vi inte ständigt ryker ihop o varandras jaktformer om.
Så slutsatsen om att skylta med jakten mer, ja då vi är varandras egna värsta fiender så kommer vi bara lyckas med att förbjuda oss själva-externa motståndare kan bara luta sig tillbaks i soffan med kaffekoppen och titta på.
Mike