Hoppa till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Jaktsidan

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Leaderboard

Popular Content

Showing content with the highest reputation on 2021-09-03 in all areas

  1. josc72
    Alltså, bland det bästa som finns! Älskar makrill både på tallriken och kroken. Älskar makrill smörstekt på utekök. Älskar makrill på knäckebröd med lingonsylt (jag vet att det låter lite pervo, men testa!) F..n, att en norrlänning kan sakna makrill, doften av tång, salt vatten, en kajak och måsarna skrik till den graden att man måste blinka bort tårarna 😥
  2. Älgflugornas Herre
    Jag har också funderat över i vilket skede den slutade fungera, om den nu fungerat alls. Men det var inget mjukvarufel för det hade ju serviceteknikerna på A-S fixat. Bösslampa kommer jag definitivt använda vid eftersök och eftersom mina bästa lampor är gröna så blir det dem.... Men vid "vanlig" nattjakt? Det är mer tveksamt. Det var djäkligt skönt att inte ha en massa bröte hängande på bössan.
  3. mbbohman
    Skönt det. Många verkar satsa allt krut på en fläskig termisk på bössan och behöver således glo i den när de spanar och risk för batteritorsk när det sen är dags att sparka in bollen i mål. Dessutom besväret med att hålla i bössan hela tiden. Jag gjorde så att jag nu skaffat en termisk handjagare och en IR på bössan. Smidig handhållen för span, bössan på ryggen tills det är dags att skjuta. Två hjälpmedel för ungefär samma peng som en "billig" termisk på bössan. Skulle nog säga att handhållen är viktigare än vad som sitter på bössan.
  4. Älgflugornas Herre
    Jag trodde nog aldrig att jag skulle skaffa värmesikte, tycker det har funkat bra med gröna lampor. Men så skaffade en kompis en handhållen värmekamera och jag insåg potentialen. Kikade runt ett tag och räknade på ekomomin innan jag landade i ett Pulsar Thermion XM30 från AstroSweden. Valet breodde delvis på pris och delvis på attt det känns tryggt och hemtamt med en design som liknar analog optik. Gick på ca 24kkr, vilket är ca 4kkr under övriga butiker. Beställningen gick lätt och smidigt. Men jag fick ingen bild i siktet hur jag än försökte. Fick reklamera det och när de kikat på det skickade de ett nytt. Tappade kanske en vecka på det (främst transporter) men Astro Sweden skötte det hela bra och svarade hela tiden snabbt på mina frågor kring hur det gick. Själva siktet var lättmonterat. Gjort för mediumhöga 30 mm ringar så det var inga som helst konstigheter. Inte heller inskjutningen var några problem, snarare tvärt om. Ett skott sedan tar fryser man bilden och flyttar hårkorset till träffpunkten. Kontrollskott. Easy peacy. Och inga större konstigheter med menyerna även om man inte får med någon manual att tala om i paketet vilket kanske är mitt enda klagomål. På kvällen efter inskjutningen gick jag på vinst och förlust ut på gärdena och satte mig i ett torn med utsikt över en känd växel. Efter en timme kom en gruppp med 2 suggor och 6 brungrisar ner från skogen och över bäcken. Först svängde de iväg norröver, bort från mig men de bara gick i en halvcirkel halvannan km över gärdet innan de kom på rad förbi tornet på kanske 80 m. Först hade jag bara kikat på dem i siktet men nu var det läge att testa det skarpt så jag repeterade i en kula i loppet. Fann en ensam kulting och den blev klvar. De övriga traskade vidare, inte allt för hysteriska utan ordnat och i lugn trav. Hade lätt kunnat lossa ytterligare skott på 150 m håll när de stannade upp inför en passage över en bäck men avstod. Mitt initiala intryck är att värmesiktet XM30 är bra och lättanvänt men lite orolig över kvaliteten blir man såklart med tanke på att det första hade fabrikationsfel. En video med inskjutning hittar ni här, inte samma sikte men menyerna/programvaran ser likadan ut och ja det är lika enkelt i praktiken som det ser ut på filmen. Man sköter allt med en knapp och ett vred:
  5. TekDr
    Är man bara tillräckligt snabb borde det gå att olla måltavlan 🤔
  6. exabit
    Låter lagom miljövänligt? Borde funka att ta med en varm kroppkaka i en mattermos och tejpa upp på tavlan Eller kylklampar i en kyllåda
  7. Älgflugornas Herre
    Just det ja. Jag använde en engångs handvärmare som jag tejpade upp på tavlan när jag sköt in. Funkade finfint. Den lös som en liten fyr.
  8. Älgflugornas Herre
    Under sommaren har jag kört handhållen termisk och gröna lampor på bössan. Det funkar ju det också men det blev så mycket bröte som sticker ut och har sig att jag kände att jag var tvungen att lyfta det hela en nivå..
  9. Hobelius
    Tänkte återkoppla till tipsen från Hipshot. Har nu fiskat med samtliga jiggar och fortfarande inte en borre eller ens ett hugg:( Däremot Berkley Plusspinnaren var rätt bra och lättkastad och har givit en del fisk, men som sades krokar den lite dåligt, så fler hugg än bärgade fiskar. Jag har mestadels fiskat runt en större grynna och tycker att jigg borde funka i sluttningarna men det är hittills spinnare och endast spinnare som duger!
  10. Hipshot
    Skicka m flygfrakt, mottagaren betalar Börjar fan bli lite sugen nu, inte varit på sjön på ett tag. Lite nedslående sist, favvoplatsen upptagen osv.. längre ledighet nu så kanske inom kort?
  11. MKJ
    1 point
    Hehe, vi har ett pass döpt till stordolmen efter våra jaktgrannars numera framlidna jaktledare.
  12. karelsk blandning
    1 point
    Testade tornet igår, less efter 5 minuter så passade på snickra lite. Ska se om jag inte får dit namnet på han som är mer udda i laget och sexuellt öppen för det mesta.
  13. Hovdeknuten
    Dette kommer på norsk. Så ta alt med noe forbehold:) alle Browning/Mirouku modeller er meget bra. Konstruksjonen er i stor grad basert på J M Brownings Superposed, men forenklet for masseproduksjon. Samtlige bruker blant annet full width hinge pin, og selektive ejektorer som har bevist sin effektivitet i snart 100 år. Browning/Mirouku i std grad kan vanskelig gjøres bedre til samme pris. Rimelige OU er stort sett søppel. Og skal man ha noe rimeligere, er man bedre tjent med en pump/halvauto. Og kvalitet OU starter med Browning/Mirouku/Beretta i laveste grad. Personlig så vil jeg slå et slag for modeller med fixed Chokes. Det tar litt vekt bort fra relativt tunge masseproduserte løp med screw in chokes. Miroku MK 60 feks. Men i Norge er de overpriset, kan like godt kjøpe en Mirouku Browning. Ellers så liker jeg ikke overbora løp på jakt, Browning vil fra 2018 levere enkelte modeller med løp i tradisjonelle grunnboringer igjen. B25 325 425 525 har ikke det man kaller en lav kasse, mange markedsavdelinger har utnyttet dette som en svakhet. Beretta samt mange italienske produsenter elsker å gjøre et poeng ut av det. Men det finnes mange fordeler. God plass til mekanisme av solide dimensjoner er en av dem. Samtidig er B25 og dens like, smalere enn de små tjukke italenere.. jeg foretrekker forresten 525 kontra 725. legger ved et lite bilde av min B25 A1 12/70.
This leaderboard is set to Stockholm/GMT+02:00

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.