Lysande Doenitz.
Fattar inte hur du hinner med denna samhällsbevakning men den är spot-on.
Imigration i all ära, den är nog nödvändig till dels. Nu bygger inte Sveriges välgång på enbart akademiker, men vi är ett högtekonlogiskt land som likt Kanada kunde välja vilka kompetenser som får passera gränsen. Att lyfta folk från 3e världen kostar för mycket och ger för lite tillbaka krastt uttryckt. Konsekvensen av usel integration blir utanförskap och kriminalitet dvs diametralt motsatt vad tankesmedjorna påstod. Rasist föds väldigt få människor till, det är politiken som gör Svenskar rasistiska. Där bär PM emeritus Löfven en stor skuld att så skett genom att ge MP sitt stora inflytande. Eftermälet kan inte annat bli än mannen som fick Sverige i diket samtidigt som han skänkte hälften av väljarna till SD.
Folk flyr från hela världen, varför skall Somalier, Syrier och Afghaner alltid ha företräde trots 10000-tals mindre lyckade försök före dem? För att de är muslimer och Sverige är andligt vakant gissar jag. Folk från Belarus eller Venezuela flyr också förtryck, men man ser inte många såna i chartrade plan på Arlanda. Är rätt säker på att dessa människor skulle ha en betydligt kortare väg till språket, kulturen, arbetslivet och därmed en icke tärande tillvaro. Tänk om tänk rätt. Vi kan faktiskt hjälpa andra genom att samtidigt hjälpa oss själva men det är ju fult att tycka och gud förbjude säga.
Sen funderar man ju över MPs väljarbas. Hur ser firmafesten ut, vi pratar ju i realiteten om motpoler med ett läger som vill devalvera kvinnan från allt inflytande och ett annat feministiskt som anser att sperma är ett nödvändigt ont man borde kunna köpas på tub vid behov. Och sen flummarlägret i mitten, unga urbana Marx-intellektuella och de skäggiga idiologerna som ber om ursäkt för sin egen existens på jorden.
Att driva ett land är inte olikt att driva företag i stor skala, MPs nuvarande, och än värre föreslagna politik har så mycket betalningsanmärkningar att näringsförbud omedelbart borde råda. Ser dock en framtid för dem ändå dessvärre, likt en klämd älglus kommer de överleva valet trots lovande opinionssiffror. Är inte helt säker på att Kristersson har ballar att välja nya parhäst om inte valet ger M, KD och SD egen majoritet, men det lär nog inte ske.
Sakta kväver vi oss själva, ödesval sa Bill....