Hoppa till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Jaktsidan

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Leaderboard

  1. orjant

    orjant

    Bloggers
    20
    Poäng
    7 226
    Antal inlägg
  2. exabit

    exabit

    Bloggers
    12
    Poäng
    14 497
    Antal inlägg
  3. Dansken

    Dansken

    Global Moderators
    11
    Poäng
    16 267
    Antal inlägg
  4. Mad Mike

    Mad Mike

    Bloggers
    11
    Poäng
    14 377
    Antal inlägg

Popular Content

Showing content with the highest reputation on 2022-01-11 in all areas

  1. Älgflugornas Herre
    Gôtt gossar. Ljung är närmare än Skövde så jag ringer Robban lite senare idag och kollar.
  2. Järven
    Åter igen, var och hur har hon hittat siffror på att utländska jägare ansökt om att vara med under Svensk licensjakt på Varg ? Fram till hon redovisat det är det bara hitte-på.
  3. karelsk blandning
    Jaga tills sist vargen så löser sig problemet av sig själv och inga utländska varg jägare kommer.
  4. Järven
    Ja, Miljöpartiet och V verkar ofta behandlas med silkesvantar av media vilket kanske inte är så konstigt om man ser till denna undersökning där MP får 14.7% och V hela 32% av de tillfrågade Journalisterna. Partisympatier hos svenska journalister 2019 en kortrapport (chalmers.se) Kanske svårt att se skogen för alla träden i kombination att man sällan spottar på det man gilla om man säger så ? Tycker att det i grunden är rent skrämmande att inte Per Bolund Och Märta Stenevi ställts mot väggen av journalisterna angående deras energipolitik som allt från professorer till barn kan förstå inte kommer att gå i hop.
  5. exabit
    Ja, eller Robban i Ljung om det skulle vara närmare kanske.
  6. MarkusR
  7. Mad Mike
    Löstagbara chocker är för dom som har ett särintresse av hagelpatroner och träffbilder med resp choke, har man inte det är fast borrning att föredra. Jag har inte det och det är många år nu sedan jag ägde en chokebössa, trivs utmärkt med fast borrning, I/C i hagelbössan och 1/2-1/1 i drillingen. Mike
  8. Fläskfia
    Fram tills jag köpte min fläskiga Browning Pro Sport har jag haft fasta borrningar i två sbs m/äldre, 3/4 och 1/1. Har tyckt att det varit en aning trångt så nu vill jag prova något nytt och öppnare, dessutom inga problem med stålet så länge det inte är heavy-duty-nörd-extrem-super-high-velocity-load. Funkar det inte för mig kan jag ju alltid köpa något annat. Man ska inte dö nyfien.
  9. Fläskfia
    För längesedan, köpte jag en Lafayette DC155. Suverän! Bra, batteri, tålig och helt OK räckvidd. Kompisen köpte en Puxing men den ersatte han efter två säsonger. Glappig, raspig, opålitlig. Alltid dyrt att köpa billigt.
  10. sidelock
    Helt rätt, jag har redan en laddning klar för tug nature. Tänker att jag skiftar över när mina bly-tug tar slut oavsett vad reglerna säger då.
  11. culot
    Jag steppade upp kal 16 laddningen lite och höjde krutet 0,05gram vilket gjorde att farten hoppade upp till 444m/s på display, och nu gjorde rekylen sig mer påmind. Träffbilden ser fortfarande okay ut. Edit: eller nja förresten när man jämför bilden m 1,50x26 så är den fan så mkt bättre… Hmm! Nu har jag bara skjutit dessa och långt ifrån vetenskapligt, men jag ska trycka upp en 25 Ask m 1,50x26 och om det blir nån januarijakt på knipa ska den testas, liksom mina 28g raketer i kal 12 som sniffar på 500m/s
  12. exabit
    1 point
    Detta får mig att tänka på en gammal ”legend” i mina hemtrakter. Kanske lite inspiration? Jag känner en herre (låt oss kalla honom C) som var smått osmidig och osams med de flesta runt hans fastighet. Dock en väldigt intelligent man men lite okonventionell. En av hans jaktgrannar K älskade att jaga hare med stövare. C skydde hagelvapen och ansåg att vilt, det skjuter man med kula. Han var en fenomenalt duktig skytt och tränade väldigt väldigt mycket med 22 och 6,5. Hur som helst så retade sig C på K ganska så rejält och kom på den fantastiska idén att frysa ner en hare i ”hängande ställning”. Sedan började ”ceremonin” att varje gång han hörde K’s stövare driva så gick han ut och drog ett skott ner i mossen utanför huset med sin HDF 6,5:a. Efter detta plockade han upp haren ur frysen och tryckte i lite grankvistar och hängde den vid ytterdörren ut mot grusvägen som passerade huset på kanske 20 meters håll. Efter jaktens slut kom K körande och fick se en ”nyskjuten” hare hängande på C’s farstu VARENDA GÅNG HAN JAGAT C vände bara lite olika sidor av haren ut mot vägen så det inte skulle framgå att det var samma hare. Detta ska visst ha gjort K fullkomligt vansinnig och man kan tänka sig att denna grannsämja blev bara värre och värre med tiden. Detta pågick under ett antal år. Jag tycker det är ett fantastiskt skämt måste jag säga. Nästan så man önskar att man hade den uppfinningsrikedomen och fräckheten att genomföra något sådant.
This leaderboard is set to Stockholm/GMT+02:00

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.