Hoppa till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Jaktsidan

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Leaderboard

  1. Dansken

    Dansken

    Global Moderators
    28
    Poäng
    16 259
    Antal inlägg
  2. exabit

    exabit

    Bloggers
    11
    Poäng
    14 497
    Antal inlägg
  3. Mad Mike

    Mad Mike

    Bloggers
    6
    Poäng
    14 377
    Antal inlägg
  4. MagnusN

    MagnusN

    Bloggers
    5
    Poäng
    4 081
    Antal inlägg

Popular Content

Showing content with the highest reputation on 2022-03-15 in all areas

  1. MagnusN
    I Sverige är diesel i pump rätt mkt dyrare än övriga EUländer. Jag läste på lite och konstaterade följande i runda slängar: EU har en miniminivå för diesel så ingen kommer undan. Sverige ligger ca 2kr/l över den nivån. En handfull EUländer har ungefär samma dieselskatt men ändå är deras dieseln billigare. Det måste alltså vara något annat... Prisskillnaden beror på en högre reduktionsplikt än i övriga EU. Reduktionen görs med HV100 eller RME som i sin rena form är rätt mycket dyrare än fossil diesel trots att det i sin rena form är skattefritt. Skattefritt, kom ihåg det. Överslagsräknat på priset innan Ukrainainvasionen: HVO100 kostar runt 20kr/l ex moms i pump dvs ca 3ggr så mkt som fossil diesel utan skatt och moms. Det ger att en liter diesel i pumpen består av 8kr HVO100 och 4kr fossil diesel exkl skatt och moms, baserat på 40/60blanding. Sen händer det obegripliga: när HVO100 blandas upp med fossil diesel så blir det plötsligt skatt som på fossil diesel på hela blandning... Som löken på laxen adderas därefter 25% moms. Basen för momsen har nu blivit större pga iblandningen av en dyrare råvara som påförts co2skatt och energiskatt i jämförelse med att det hade varit ren fossil diesel. Mao en hävstång för momsen. Rätt många EUländer har lite lägre momssats än Sverige, ex Spanien 21%, Frankrike 20%, Polen 22%. Några %enheter gör skillnad... Voila EUs dyraste diesel. Och i tillägg: ett fat olja var ungefär lika dyrt 2011-2014 som det är idag men då kostade dieseln i pump betydligt mindre.
  2. Hipshot
    Blåst av säsongen här, jobbat två kvällar nu. En rätt ok säsong, ngt mindre trassel m skyttet faktiskt. Stark rävstam, sköt 7 rävar på tre dagar.. helt orimligt egentligen men tja sitter man vid en motorväg för räv så är det tydligen ingen hejd! Vet inte hur många fler som skjutits på gården totalt men vi är över 100 två år på raken utan tvekan. Ett hett tips som jag kommer fortsätta m nästa säsong är en påse blöt hundmat innan sittningen! Påtagligt hur de drogs in mot doften. Speciellt bra om vinden fr kojan ligger obra, verkar som draget av blötfodret slår ut ev skygghet.
  3. stefan
    VID-20211231-WA0000.mp4 Här är en vacker räv jag fångade,den fick jag 1000 kr för.
  4. tobe
    Detta är bara ett bevis på att S bara vill åt makten. Man vill sitta på den "feta" plånboken och bara skatta folket och dela ut lite när de tycker. Allt för att visa på att de bestämmer. Detta är bara ett bevis på att makten (politiker) och folket (verkligheten) kommer bara allt längre ifrån varandra.
  5. karelsk blandning
    4:45 var en räv påväg fram på åteln när jag skulle gå ut stoppa i motorvärmaren. Stod och väntade att den skulle gå ända fram före jag öppnade fönstret men den såg mig troligen och for in i skogen. Var en liten räv så kanske den jag lyst på förra veckan.
  6. MarkusR
    Fantastiskt, känslan att få vilt i pass och nedlägga vilt med en bössa du så ofattbart enträget investerat enorma personliga resurser i, i form av tid, tanke och engagemang, måste vara helt obeskrivlig. Jag kan bara imponeras i avund. ❤️ Väl genomfört och utfört 💪
  7. doenitz
    https://blickovernejden.wordpress.com/2022/03/14/landsstormen-2-0/
  8. Christian N
    Det här projektet är klart, det är invigt och har visat sig vara precis som det jag hoppades. Välskjutande, smidigt och effektivt i viltet, till sommaren skall jag ta fram en laddning med TTSX eller motsvarande kula🤔/C
  9. lsjonsson
    Jag bidrar med några foton som jag fick från kompisen i helgen.
This leaderboard is set to Stockholm/GMT+02:00

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.