Vart ngr timmar på Skedis.. överraskande pigga gösar! Ganska blåsigt så min tänkta rutt blåste bort, gick ned så jag hade lite skydd för sjön vid en liten ö. Brukar kunna dra rätt bra med abborrar där och ngr gäddor.. riggade för det och körde småjiggar.. Vart förbannat paff när det visade sig att även bättre gös tyckte de där 5 cm jiggarna var kul!
Hade väl två gösar på 3+ och en hel radda mindre. Vart en bunt abborre med inga bättre. Harvade igenom ett gäng obligatoriska slemhelgar dessutom.
De är skumma de där gösarna, hade två till med in en bit.. flyttade dem ganska lång med spöet. Sen när de började närma sig båten så släppte de betet och simmade tillbaka. De är ganska lätta att identifiera, det är inga hugg öht utan det tar bara stopp och blir tungt. Då bet de tag i jiggen och lät sig dras en bit. Testade att göra ett mothugg i hopp om att kroka men icke. Behövs nog stinger där.
Kul i alla fall! Rätt lagom dessutom strax efter 16 så började det komma mörka moln och vinden vände, dags att fara hemåt.
Btw!
En polare på jobbet pratade sig varm om Offset krok.. skulle vara så j-la bra! Vet inte om jag är helkass på det men jag testade. Hade 6-7 fiskar på och högg, solklara fiskar.. EN lyckades jag kroka. Ändå fanns det spår i aktuell jigg för offset, det borde varit effektivare men fan heller. Klarar mej nog även framledes utan dessa tingestar.