Hoppa till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Jaktsidan

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Leaderboard

  1. lsjonsson

    lsjonsson

    Bloggers
    13
    Poäng
    61 125
    Antal inlägg
  2. Dansken

    Dansken

    Global Moderators
    8
    Poäng
    16 259
    Antal inlägg
  3. Hipshot

    Hipshot

    Administrators
    6
    Poäng
    35 585
    Antal inlägg
  4. Ken1

    Ken1

    Bloggers
    5
    Poäng
    5 182
    Antal inlägg

Popular Content

Showing content with the highest reputation on 2023-07-24 in all areas

  1. Ken1
    3 points
    Kör ett litet trådlyft. Mina nykomlingar
  2. doenitz
    https://blickovernejden.wordpress.com/2023/07/24/bidrag-logner-och-angest/ "Jag har släkt och vänner som av olika anledningar lider av arbetsoförmåga och jag har själv en rekorderlig erfarenhet av att arbeta med socialförsäkringsärenden, rehabiltering o.s.v. Av denna anledning så har jag en påtaglig insikt i den dysfunktionalitet som återfinns inom det svenska socialförsäkringssystemet och vilken rättsosäkerhet som detta medför. Exempelvis är jag därav likaledes av åsikten att Försäkringskassans system med förtroendeläkare bör skrotas till förmån av en socialförsäkringsnämnd med medicinsk expertis underställd och avlönad av Socialstyrelsen snarare än av uppdragsgivande myndighet själv – faktiskt sjuka människor blir inte friskare av att bli misstrodda. Men med det sagt så finns det likaså en beskärd del medborgare som “känner efter lite extra”, jag känner själv en individ som inte haft ett arbete sedan 1980-talet som faktiskt egentligen skulle kunna ha åtminstone ett lättare arbete men som tillåtits hamna i bidragsberoende och är tillfreds med detta. Individen kan måhända se sig tjäna monetärt på detta, åtminstone kortsiktigt, men knappast samhället i stort och definitivt inte de medborgare med faktisk arbetsoförmåga som istället riskerar att ses som tärande på allmänna. Uttrycket “den gyllene medelvägen” existerar inte utan orsak, detsamma gäller “piska och morot”. Det går således inte att tillämpa antingen eller vad beträffar socialförsäkringssystemet utan vad som behövs är som sagt ett helhetsgrepp med kostnadseffektivitet och rätt hjälp till rätt person på rätt plats. Så när spörsmålet om det svenska socialförsäkringssystemet så dök upp i nyhetsflödet så var det inte utan att jag måhända en smula långsökt fick Steven Soderberghs ovan nämnda film i tankarna om än med titeln travesterad till Bidrag, lögner och ångest. För sistnämnda är sannerligen något man kan få av det hela.."
  3. Ken1
    Inmurningsstos på plats. Nu är det bara att hoppas att besiktningen går bra 🤞🤞🤞🤞
  4. kkjon
    Säger han som i princip aldrig skjuter något som man äter..
  5. Dansken
    Hittade denna i Recknagels katalog på Tommy Bergmans hemsida. Fan vad "smutt" den är.... Genialiskt ☕️
  6. Hipshot
    Matvilt skjuts med kula 😎 Kan hända att det trillar ngn and.. och kanske ngn enstaka fasan men annars har du helt rätt!
  7. Hipshot
    Tror du jag hade tyckt det varit kul då?? Nope.. hagelbössa brukas mot flygvilt. Punkt! 😎
  8. Hipshot
    Skjutit min livs första.. andra.. "tävling" idag.. TDI var nog den första faktiskt. Roslagens JSK mot Ljusterö JSK. 100 puppor på vad det var tänkt iaf dubbeltrap, skeet, compacsporting och sen ngn typ av annan improviserad trap. Första stationen för vårat lag var 30 skott på dubbeltrap kanske det heter? Två kastare, fixerade, skickade två duvor från vanliga j-trap kastarhuset och vi stod på vanliga skjutplatserna för jägartrap. Ena lite lägre, andra med mer pulver och lite höger. Avgjort kul! Första svängen där gick väl sådär men det kändes ok.. kan jag ha haft närmare 20 träff av 30? Sköt med gamla bocken där, den känns rappare och mer pekbar och lättare. Därefter gick vårt skjutlag till sportingen som var totalt jävla ny! Inte kul.. skitsvårt att hålla reda på kastarna, inte min paradgren. Hade mer träff än bom i alla fall men för teknisk för mej och jag skulle nog kört gamla bocken även där. Sen en serie skeet.. gick bajs. Tror jag fick ihop 10 träff. Sen skulle vi skjuta på jägartrap banan med kastaren pendlande i både höjd och bredd. Två skott per duva och ok med bössan i anlägg.. Det såg lite kul ut men dessvärre havererade kastaren så vi fick bryta efter halva första skjutlaget. Vart avslut på dubbeltrappen igen. Nu hade den smått bakfulle Rikard piggnat till! Där gick det riktigt bra, tappade 4 av 30 endast. Slog Jon som jag åkte med och Larsa som jag tjafsat hårt med under dagen Totalen var kass.. skrapade ihop 66 träff av 100. Jon sköt 10 mer duvor totalt än jag men det var verkligen nice att få avsluta dagen med en bra serie! Men efter det här krafset så känner man sig rejält taggad på att skjuta vanliga compactsportingen ev kommande tisdag, känns riktigt kul att skjuta! Det går inte bra, gör nog alla fel i boken, men det är fan roligt! Helt utan att jag bidrog så vann tydligen RJSK över LJSK med ..7 duvor? De 5 bästa resultaten från varje klubb räknades. Svintrevlig dag helt klart, klubben bjöd på mat som var väldigt god!
  9. faxe
    Den torkar utan handduk om du stoppar in lite ved i den😁.
  10. lsjonsson
    Sant! Det är ingen ide att diskutera med dessa fantaster. Väl skriovit som vanligt!
  11. Dr Krall
    Norrbottenspetsen är ju lite spretig utseendemässigt, eftersom det är en förhållandevis liten ras, och man premierar jaktegenskaper före utseende i aveln (tack och lov)...så länge utseende inte är helt uppåt väggarna. Så en generell viktkurva är svårt att ange. Men gå på hull och allmänt mående så är det mycket till om nåt ska gå snett. Ge ett kvalitetsfoder (pris brukar spegla kvalitet ganska bra). Valpfoder kan/bör ges upp till ca 80% av vuxenvikt, vilket innebär ca 8-10 mån ålder. Avmaskning vid 3 och 6 månaders ålder. Lycka till med fina Akko! 😀 Min tik (Bratthögens Mira - 'Myran') är nu 13 år och jag är på span efter ny trädskällare så småningom...men det kan evt bli en finne... 😅
  12. Siggy
    Nu har Akko landat hemma hos oss. Tack för alla tips och råd. Kompendiet är jättebra.
This leaderboard is set to Stockholm/GMT+02:00

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.