Hoppa till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Jaktsidan

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Leaderboard

  1. lindgren

    lindgren

    Bloggers
    15
    Poäng
    5 391
    Antal inlägg
  2. Dansken

    Dansken

    Global Moderators
    15
    Poäng
    16 267
    Antal inlägg
  3. exabit

    exabit

    Bloggers
    12
    Poäng
    14 497
    Antal inlägg
  4. karelsk blandning

    karelsk blandning

    Bloggers
    12
    Poäng
    4 235
    Antal inlägg

Popular Content

Showing content with the highest reputation on 2023-09-08 in all areas

  1. karelsk blandning
    6 points
    Idag fick han använda kontoret iaf. Sköts på en älg och jag var närmast så testade med laikan och först tog han bakspåret så gick tillbaks och började om då gick det lättare hitta rätt för honom och typ 30m fram så kom första blodet. Hunden sätter tittar på mig så ber han fortsätta och när vi kommit typ 100m å hittar relativ mycket blod så sätter han sig igen. Spårar lite till å ser att älgen ligger så han stannar och sätter sig igen så släppte honom i spåret. han for med nosen i backen i stort tills han sprang in i älgen och så blev det panik skälla lite, bet lite i den sen var det bra och han la sig brevid. gick bättre än väntat att spåra och han drog i stort inget i linan så det var oväntat just för att han knappt haft ett koppel på sig. Fin älg, 14 pinnare som vägde 310kg efter rensning.
  2. cazorp
    Uppöljning så här 9 månader senare. Max blev snabbt 1. Familjemedlem och barnens behållning att vi har husdjur igen är enorm. Punkt 2 Sällskapsdelen funkar också bra, det har vart utmanande att få honom att finna sig i situationer, tex. stå still och prata med någon människa på kvällspromenaden, följa med på middagar, besöka uteserveringar etc. men nu när han är 15 månader så börjar han finna sig i situationer utan pip och gnäll eller krav på att han måste veta vad som skall ske i varje given situation. Som gode herr hs_merkel sa, det är väldigt mycket hund... På punkt 3 så är det ju fantastiskt att se hur mycket på och av-knapp det finns där inne, så fort vi är ut så åker nosen i backen, väldigt lättlärd och det mesta kommer sig naturligt. Valpkursen gick han från att vara klassens stökunge till att bli den som utvecklades kanske mest (dvs. Husse & Matte utvecklades mest...) Anlagsprovet i viltspår flög han igenom på 11 minuter med massvis av beröm av domaren, bra tempo, spårnoggrann osv - tror jag har lagt totalt 6 spår åt honom under maj-juni + augusti. Fågel har jag inte haft något större fokus på, han apporterar men visar inget större intresse så jag kommer inte att lägga någon större energi på det nu. Mitt egenintresse för fågeljakt är den största begränsande faktorn i slutändan. Nu återstår att testa honom på gris i hägn samt testa att släppa honom i oktober, tror han kommer vara ganska lång i söket så förbereder mig mentalt för att det kan bli överladdning och långskjuts och att han kanske inte riktigt är mogen än... Frustrationen i somras när vi var på en öde kobbe och han fick upp spår efter mink och vägrade att ge upp gör sig påmind (....) Summa summarum, en fantastisk hund som har förändrat våra liv positivt, väckt intresset för jakt hos både frun och barnen i viss utsträckning - nu är det bara att testa att stryka kopplet och se vad som händer 😅 Max skall.MOV
  3. MagnusN
    3 points
    För att glädja Clutten lite så har jag slaktat en av bornaghisarna som Galne skjutsar upp från Blekinge. 28 gr (172 hagel), 1.56 gr grönaktigt krut, slitsad förladdning ca 40 mm. Fin finish på hylsan. Haglen var dock en del som var rätt ojämna. Har aldrig slaktat stål tidigare så stålhagel kanske brukar se ut så?
  4. Fläskfia
    Jaha, lägger upp litet som det passar mig. Caledonian classic paper fibre (tror jag) 12/67, 30 grams laddning, filtförhu.. förladdning menar jag. Bössan jag skjutit med är en Husqvarna 310AS, tillverkad 1918. Borrning 3/4. Nu är jag långt ifrån expert men jag gillar täckningen. Avståndet 32 meter. IMG_4547.MOV
  5. Ken1
    1 point
    Självklart. Hoppas på att banan är öppen imorgon, kommer att vara där vid öppning. 😎
  6. Ken1
    1 point
    Om det är dessa sötnosar du menar är jag inte sämre än att jag kan fixa plats för provskjutning på papp och kronograf ( om du har sådan)
  7. kkjon
    Som jag har förstått det så är det bara grisar som drabbas. Vilda eller tama har ingen betydelse.
  8. lsjonsson
    Idag är vi jävligt glada över att vi inte har vildsvin i Norrbotten. Ja, jag vet att det kan spridas till tamgrisar.
  9. culot
    1 point
    Jag experimenterade lite med Vectan A0 idag dvs samma krut som används i wetland 28 , Min tanke var att hitta nåt mitt emellan 28 & 32gram och det finns några 32g laddningar i Bordins italienska laddbok som jag minskade haglet på till 30gram och krutet ökade jag lite, och tanken/målet är väl att jag ska se 430 på display. 30g gick att få i en gualandi tub 43 med skohorn och 58,4 i sluthöjd kanske att mindre hagel än de us2 jag laddade sjunker ner lite så det går med 58mm.
  10. Fläskfia
    Samma bula som innan men från 1/4 borrad Winchester Grand European. Tycker täckningen är klart acceptabel. IMG_4548.MOV
  11. Islänningen
    På Isländska heter det pípuhlið, som man skulle kunna översätta till pipe gate på engelska. Använder man vattenledningsrör, så blir det Waterpipegate 🤣
  12. Islänningen
    Med tanke på egen erfarenhet/upplevelse av Isländska försök att begränsa/utrymma scrapie i får, så får jag väl säga att det är kört. Trots att hela landet delades upp i områden som blev inhägnade, och att alla bilvägar igenom stängslet hade kogrind, rörgrind eller vad fan detta heter nu på Svenska, Så har man inte lyckats än.
  13. Hipshot
    Mee to. Det finns faktiskt en dold area på forumet för kommunjägare.. Den har inte varit aktiv på länge men förr var det rätt mkt surr i den. Tanken var om man behövde dryfta lite knepigare grejer lite mer "internt" för just skyddjägare i tätort. Jag ska försöka minnas hur man gjorde, kan ge er två tillträde till arean.
  14. culot
    1 point
    Jag tittade på den hela långa föreläsningen och den var bra i det stora dragen, och det drogs ju en hel del slutsatser. En var att det var Jägarnas kassa flyktskytte som var boven , det andra var att det behövde inte alls vara speciellt mkt fart i patronerna och att över 425mps gjorde mer skada än nytta ( ?) Således för vapen utan liljor var det lätta vikter och långsamma hagel som gällde och att patronlägenas övergångskonor skulle vara så korta som möjligt och att konan innan choken skulle vara 35-50mm dvs mkt flack. Myndigheterna hade tvärt emot jägarförbundet lagstadgat att hastigheten inte fick understiga 400mps , jägarförbundet tyckte det räckte med ordinarie "blyfart " typ 380mps. Så vad är det då för " Fel " på den ena eller andra patronen som helt uppenbart enligt Dansk expertis skall fungera utmärkt men på vår hemmaplan och expertis inte fungerar över 20 meter skjutavstånd. Min egen erfarenhet med stål sträcker sig till skarvjakt på håll 20-40meter och på nära håll måste man hålla nästan mitt på annars så skjuter man framför , längre håll är det mer som " vanligt " dvs att haglen skall i fågeln.
  15. Järven
    Lite mer kött på benen nu. Finns karta på Jordbruksverket över karantänområde i dagsläget, kan naturligtvis ändras om mer döda Grisar hittas. Karta-afrikansk-svinpest.pdf (jordbruksverket.se) Satans jävla skit.
This leaderboard is set to Stockholm/GMT+02:00

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.