Hoppa till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Jaktsidan

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Leaderboard

  1. Dansken

    Dansken

    Global Moderators
    18
    Poäng
    16 256
    Antal inlägg
  2. TekDr

    TekDr

    Bloggers
    16
    Poäng
    5 746
    Antal inlägg
  3. Hipshot

    Hipshot

    Administrators
    9
    Poäng
    35 578
    Antal inlägg
  4. karelsk blandning

    karelsk blandning

    Bloggers
    3
    Poäng
    4 232
    Antal inlägg

Popular Content

Showing content with the highest reputation on 2023-09-29 in all areas

  1. karelsk blandning
    1 point
    Just gråhunds folket är känsliga och även många Laika ägare om man kritiserar deras hundar. Värst är nog egentligen att säga det åt nån som har en dålig hund oavsett ras. Ryss hunden min tycker om fågel men ser ut minska intresset för varje älg han ser. Bästa än så länge är att han kan vara lös och inte bryr sig desto mer i ren för dom har vi mängder av.
  2. karelsk blandning
    1 point
    Helt perfekt morgon. Lämnade skiten och gick locka sålänge, svar och älgen kommer fort närmare. Ställer sig på 60m siktet blött och sen så tog det riktigt bra eftersom det fanns nånting påvägen fram. Gick tillbaks till bilen hämtade hunden som tog spåret fel håll eller kanske geniet som satte hunden där det sköts och inte där älgen for. Mer tjorv, hunden for mot renarna som precis uppdaterade sändarna men dom fick iaf vara ifred. Gick mot bilen och skulle få dit nästa hund men tänkte jag gör en sväng på hygget och gick rätt på den. Tog nån stund innan det dök upp hjälp i spö regnet. Hade inte bilen vart av vägen hade allt vart lättare.
  3. Islänningen
    Tyvärr, så börjar jag luta mot storebror som ser mig, än gangstrar som härjar fritt. Det stora problemet är inte att få fast ligisterna, utan att plocka bort dom. Felaktiga brottsrubriker, daltande med ungdomsrabatt, krav på mirakulöst bra bevis, domstolar som tror på vilken rappakalja som helst. Dessa som härjar runt, ska dömas för inhemsk terrorism. Om det inte blir livstid, så ska dom bli av med sitt svenska medborgarskap och kastas ut ur landet efter vistelsen in finkan. Oavsett ålder och anknytning. Även om personen ifråga är andra eller tredje generationen invandrare. Obegränsat utredningsförvar, innan åtal, om personen ifråga är misstänkt på sannolika skäl, oavsett ålder. Ingen straffrabatt. Blir man dömd till x antal månader, så sitter man inne x antal månader. Inte x-25 eller 33% "3 strikes and you are out" Har personen blivit dömd för gängrelaterad brottslighet, så ska tredje domen automatiskt innebära livstid. Dealers och personer som bevisas ha använt knark (Djursholmare, rockstjärnor, skådisar och andra partyknarkare) ska dömas för finansiering av organiserad brottslighet. Minimistraff 1 år, oavsett om man är ostraffad eller inte. (Och man sitter inne hela tiden) Inga fina "lägenhetshotell" fängelser för gängmedlemmar. Bygg en betongbunker a la Alcatraz mitt ute i skogen, där det varken finns internet eller mobiltäckning.
  4. Mad Mike
    Och jag undrar hur många som vill ha en AR bara för att man vill ha kontra hur många som faktiskt ser det som det ultimata jaktvapnet och använder det så? Jag har haft licens på en ruger mini14 en gång i tiden och visst sköt jag rådjur, rävar och bäver med den men...halvtaskig precision, tung, rapplig och inte så ergonomisk som man kan tro( inte orginalkolv) min sako 223 jag köpte istället var dess raka motsats på alla punkter. Förutspår att det kommer finnas gott om begagnade AR hos handlarna om några år när nyhetens behag lagt sig
  5. qvarnhill
    1 point
    Lillördagsmat, välbrässerad karrékotlett, stekt lök, stekt potatis, kokta morötter slungade i vitlökssmör och saltgurka... Överlever nog till i morr'n nu!
  6. karelsk blandning
    1 point
    Sen att endast skjuta tjur och kalv är bara hälften rätt ifall man vill ha upp en älgstam. Kalv ska man alltid skjuta. Har ni inte haft mer avskjutning på tjur i flera år? Det blir sne avskjutning och ännu värre om flera lag bara ska skjuta tjur, skjut istället alla mindre djur och låt dom som är några år vara. Typ fjoling och kalv jakt då stiger medelåldern och dom produktiva djuren blir kvar.
  7. karelsk blandning
    0 points
    Den sista tjuren bortskjuten och avräknad från tilldelningen. Borde allt gått och gjort ett bättre eftersök och effektiviserat det så nånting klokt kom av det. Blod och köttbitar hittades men sen blev det bara svammel och grannpassaren åkte hem då det var sista djuret och jaktledaren som satt längre bort gjorde samma sak. Bra uppstyrt. Tur man inte åkte iväg på jakt den kvällen för jag hade verkligt frågat vad gubbarna höll på med och dessutom åkte hem under pågående eftersök.
This leaderboard is set to Stockholm/GMT+02:00

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.