Hylsor går att förbruka rätt fort om man har lite otur och laddar på.
Men om det är stort patronläge och en dålig pipa så kan det nog gå att skrota hylsor fort och samtidigt få lustiga fenomen sen kan säkert pipan ta slut fortare än brukligt med.
När min ppc pipa byttes så var den så slut som en pipa kunde vara tydligen och rengöring var ett måste för att den skulle skjuta bra en stund. 338 pipan var nästan i samma klass men den jagades det mest med så tog längre tid innan det syntes på samma sätt. Blåste lite hylsor i den, just rätt heta laddningar och sen att pipan var slut och mantlade sjukt mycket. Rengjordes inte den efter det var skjutet utan ställdes bort så kunde hatrarna trilla vid nästa skjutning.
Blåst nån hylsa och att hattarna lossnat i 9,3an med, men där tror jag hylsorna var dåliga och att kalibreringen blev lite för mycket.