Nu har jag provsmakat korven... Den duger förträffligt! Här kommer länken till grundreceptet: Hemgjord ölkorv (receptfavoriter.se) ordnade med smaken efter eget huvud, dubblade receptet så kryddmängden jag ordnade med är baserad på dubbel sats.
Använde 10 ganska stora vitlöksklyftor
1 färsk röd chili
1 msk Samabal Oelek
Inga andra av receptets kryddor. Använde färdigmald viltfärs från frysen malde späcket fryst på grov hålskiva. Köpte startkultur "Edelsalami" från Lundgrens skafferi, köpte också dextros och kollagentarm. Ett dygn i normal rumstemp för att få igång syrningsprocessen, sedan ner i källaren för torkningen, luftig och torr matkällare. Behöver nog ett par dagar till för perfekt resultat!
Klart godkända ölkorvar, inte billigare nödvändigtvis, kanske heller inte godare men tillfredsställelsen av att ha gjort den själv smakar ju också gott!