Hoppa till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Jaktsidan

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Leaderboard

  1. lindgren

    lindgren

    Bloggers
    17
    Poäng
    5 391
    Antal inlägg
  2. Christian N

    Christian N

    Bloggers
    12
    Poäng
    17 747
    Antal inlägg
  3. exabit

    exabit

    Bloggers
    9
    Poäng
    14 497
    Antal inlägg
  4. Hipshot

    Hipshot

    Administrators
    7
    Poäng
    35 568
    Antal inlägg

Popular Content

Showing content with the highest reputation on 2025-03-24 in all areas

  1. MagnusN
    Blev lite sugen på att söka projektfinansiering från EU för att inventera tjärstubbar, nu när de är nästan är utrotningshotade.
  2. Hipshot
    2 points
    9 år sedan i kråkskjulet..
  3. Mad Mike
    Ett desperat försök till greenwashing efter all mediakritik... Elda på!
  4. Droggot
    Jag skulle säga att sikten med 56 öppning passar endast till vak och pyrs jakt. Jag har en på min vak och pyrs bössa och den är jäkligt topp tung, den passar bara för lugna skott. Det är inget jag vill använda på en drevjakt. I dagsläget hade jag aldrig skaffat en kikare med 56 öppning, nu när man nu får använda mörker sikte på gris. Visst den ger några extra minuter vid rådjurs pyrsen om du prioriterar den jakten väldigt högt så kan det väll vara motiverat.
  5. Järven
    Det är ju just tjärved man tittar efter när man ska elda.
  6. Broder Tuck
    2 points
    Potatisgratäng fläsk ytterfile i två varianter. En varmrökt Hank's rub och en körd i ugnen med timjan, vitlök, honung etc. Gräddtårta med jordgubbar som 15 åringen gjorde.
  7. lsjonsson
    https://www.sverigesradio.se/artikel/heta-varningen-darfor-ska-du-inte-elda-tjarstubbar En tjärstubbe ger ju så fin värme under älgjakten om man hittar en sådan i närheten av sitt pass.
  8. detstorabla
    Kom till älgpasset i höstas och då brann fortfarande stubben från föregående dag. Så perfekt, bara ställa på kaffepannan 😁
  9. Islänningen
    Ungefär lika dumt som att sluta jaga. Kött finns i frysdisken på ICA.
  10. Johan1986
    Kuljakten är väl 60% vakjakt på klövvilt och räv i princip aldrig åteljakt, 20% drevjakt, 10% gå med hund, sista 10% blir någon form av pyrsch/smygjakt. Till sommaren lär det bli mer av det sistnämnda, blir väl 60-70ha havre på marken i år och alla vallar som ska skyddsjagas. Har zeissen och en aimpoint i rusan qr-fästen. Gjorde ett test för någon månad sedan, träffläget flyttades 2 cm vid av och påmontering. Klart godkänt med enbart vapenfodralet som stöd. Börjar väl landa i att detta är en ickefråga egentligen. Kanske få iväg zeissen på service bara för att känna att den är i ordning. Eller om pengarna bränner för mycket och det dyker upp något lämpligt så kanske ett belyst 1,5-6x42 eller liknande kan vara bra att ha.... 🤓🤪 Har ju en junior som börjar närma sig åldern för uppsiktsjakt så kanske får börja samla redan nu
  11. detstorabla
    Finns inte en chans att man inte eldar tjärstubbar på älgjakten....
  12. qvarnhill
    1 point
    Var ju iväg till Ånge och tittade på en taxvalp igår och då jag hatar att åka E4 så åkte jag det som kallas för "Tidernas väg" och kom tillräckligt nära för att besöka Björk & Co i Färila för påfyllning av rökta-sidfläsk-förrådet men hittade också en fin rimmad fläsklägg som kokades idag. Hade inte kålrot hemma men väl mjölig potatis så det fick bli Lapskojs idag som ju också är gott!
  13. Järven
    Går det ens att uppgradera ett gammalt Zeiss till ett nytt sikte med 10K budget så det känns som ett lyft värt just 10lök ? (Om det nu inte är någon Zeiss lågbudget modell)
  14. qvarnhill

    TAX

    1 point
    Man måste tänka på framtiden även om det känns väldigt avlägset när man tittar på en femveckors taxvalp... Men hyser goda förhoppningar på nytillskottet i taxstallet med blodsband till den jag redan har här hemma. Hämtas hem veckan före påsk så då är det slut på lugnet och friden som råder med en åttaåring i huset...
  15. exabit
    1 point
    Blev en fin lunchmacka i samband med inköp av gruppfika
  16. MagnusN
    0 points
    ”…om man blir väldigt sugen på en gobit frampå kvällskvisten…”
  17. exabit
    Du ska ta med "egen ved", gärna köpt på OKQ8 eller liknande. Klimatsmart som tusan att transportera egen ved ut i skogen (nu gör jag det iof sig, men det är mest för att det är bråttom att få igång en eld för grillning innan familjen tröttnar)
This leaderboard is set to Stockholm/GMT+02:00

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.