Nä, jag har heller inte skjutit någon vårbock ännu (har haft ambitionen att komma ut och försöka, men även här är tiden en bristvara).
Jag stör mig dock något oerhört på att t.ex. SJF vill förbjuda fenomenet i de södra delarna av landet med något icke verifierbart motiv om att det skulle missbrukas/överutnyttjas.
Själv börjar jag allt mer överväga ett medlemskap i Jägarnas Riksförbund iställer för SJF, då JRF verkar tro på frihet under ansvar (så generösa jakttider som möjligt) medan SJF:s representanter ofta verkar anse att vederbörande själv är ofelbar när det gäller t.ex. jaktetik m.m. medan resten av jägarkollektivet behöver hållas i "Herrans tukt och förmaning" med div. tillkrånglade regler för att inte utrota de jaktbara arterna på löpandeband.
Med sådana "vänner" behöver man inga fiender...
Det tråkiga är att Jägarnas Riksförbund inte verkar så aktiva här lokalt, om man t.ex. kollar deras hemsida.
MVH
Alias