Hoppa till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Jaktsidan

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Leaderboard

  1. kkjon

    kkjon

    Bloggers
    20
    Poäng
    6 239
    Antal inlägg
  2. Dansken

    Dansken

    Global Moderators
    19
    Poäng
    16 240
    Antal inlägg
  3. Hipshot

    Hipshot

    Administrators
    14
    Poäng
    35 565
    Antal inlägg
  4. Broder Tuck

    Broder Tuck

    Bloggers
    12
    Poäng
    479
    Antal inlägg

Popular Content

Showing content with the highest reputation on 2025-06-26 in all areas

  1. Broder Tuck
    7 points
    Benfri panerad gädda. Råstekt potatis och lite vitlökssås.
  2. lindgren
    Vi har gått in på vårt andra tält... Det här på bild, har varit ok, men haft problem med kondens. Så till iår har vi ett nytt, absolut tyngre, men har vaxad Canvas duk. Och en bättre kamin.
  3. detstorabla
    Man får vara noga med att se till att det inte är för tätt m snökjolarna. Blir ju mer kondens då man inte har något innertält. Komplettera m fler tältlinor och glöm inte linor till kaminröret då det kan blåsa av....
  4. detstorabla
    Har ett Luxe F8e tältkåta m titankamin . Tältet väger 2 kg med centerpinnen och kaminen väger 1 kg. Brukar skippa kaminen när jag vandrar ut . Får plats 2 vuxna + stor hund m kaminen i. Gillar att jag inte behöver krypa.
  5. Dahla
    Det här är väl någonting våra jaktorganisationer borde gå ut med att göra också kan jag tycka.
  6. exabit
    Jag gissar att det är någon del av diametern på hylsorna som kärvar fast i patronläget. Antagligen biten närmast basen. Och att Normas fabriksammo är mer "välkalibrerad" än dina egna. Så kalibrera hårdare eller rentav kör med Small Base-verktyg. Prova en patron av vardera variant och släpp ner i patronläget med mynningen ner mot golvet. Låter det "klick!" som det ska göra med en korrekt kalibrerad, eller "suger det fast" utan klick? Låter det "klick" så landar patronen med bröstet mot motsvarande del av patronläget. Suger det fast så är nog diametern på hylsan lite väl tilltagen så att patronen fångas upp av sidorna av patronläget snarare än bröstet.
  7. Givdul
    Har uppgraderat T3 sportern och cz 455:an! Delar från bland annat HV i Australien. Till t3:an är det nu förstorad knopp, lättare fjäder för trycket, rostfri styrhylsa (den som var innan var en alu, också från atlasworks, och fjädern inuti saknades så den rasslade lite) och slutligen ett nytt justerbart slutstyckesstop i rostfritt, nu är gången på slutstycket perfekt injusterad för att mata från CTR-magasin. Med orginalspärrarna går det för kort med ena och onödigt långt med det för långa patroner. 455:an har fått en ny magasinbrunn (som även är en del av utstötaren) i metall istället för orginal som är plast (vilket i för sig inte varit något bekymmer men kan man då varför inte!) Har öven beställt en KKC till 455:an. Det jag skulle vilja kunna få tag på är ett snyggare underbeslag, men de jag tycker är en uppgradering från original exporteras inte… men man kanske kan göra ett?
  8. Dahla
    Regeringen ger i uppdrag till Naturvårdsverket att minska referensvärdet för vargbeståndet. Från 300 till 170 vargar. Sverige rapporterar vart sjätte år till EU hur det går för hotade arter, enligt det så kallade art- och habitatdirektivet. Inför årets rapport beslutar regeringen att det nya målet för hur många vargar som behövs i Sverige för att bevara arten på lång sikt ska sättas till 170 individer, jämfört med det tidigare värdet på 300. I dagsläget finns det 355 vargar i Sverige, enligt landsbygds- och infrastrukturdepartementet. Minsta antal individer Referensvärdet är det minsta antal individer av en art behövas i ett land för att arten ska kunna överleva och må bra på lång sikt i sitt naturliga område. Det är ett av flera mått som används för att avgöra hur det går för en art, och rapporteras till EU enligt regler i art- och habitatdirektivet. Senast Sverige rapporterade till EU var 2019. Då var referensvärdet för varg satt till 300. https://www.svt.se/nyheter/inrikes/regeringen-vill-minska-vargbestandet
  9. Dahla
    https://www.regeringen.se/pressmeddelanden/2025/06/referensvardet-for-varg-sanks-fran-300-till-170/
  10. Hipshot
    Kastar in en tanke, inte en j-la susning om det stämmer med detta men iaf.. Har du jämfört längden på hylsorna som du laddar om med längden på fabrikspluggen? Förmodar att pipan är jävligt tight och bra, då kan det strula med marginellt långa hylsor. Det BORDE iofs märkas när du kamrar.. Sen, hur många gånger är hylsorna omladdade? Jag har inte alls samma tighta patronläge i 204:an men jag märker direkt när det är strul i antågande, hylsbottnarna har expanderat. Dessa hylsor, om jag laddar om dem och skjuter, resulterar i att man får ta en svetstråd/läskstång och slå ut hylsorna från pipan. Min gissning är för långa hylsor eller för mkt expanderade hylsbottnar. Det som jag märker direkt är när knallarna mer eller mindre trillar ned i tändhattshålet..
This leaderboard is set to Stockholm/GMT+02:00

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.