Publicerat %s vid %s %d dy Detta är en populär post. Apropå älg och grädde så tycker jag att de bästa wallenbergarna är på finmalen älgfärs. Fan, nu blev jag hungrig.
Publicerat %s vid %s %d dy 48 minutes ago, MagnusN said:Apropå älg och grädde så tycker jag att de bästa wallenbergarna är på finmalen älgfärs. Fan, nu blev jag hungrig.Vi gör på rådjur ibland, det är toppen å!(:
Publicerat %s vid %s %d dy 5 hours ago Silver sa:Jag brukar variera biffarna med att dra i en skvätt grädde i smeten, det är en trevlig addition till älgfärsen.Det kan man ha också. Jag brukar ta mjölk, ägg o ströbröd.
Publicerat %s vid %s %d dy 10 hours ago Ryberget sa:Underbart gött. Jag brukar blanda i lite fläskfärs också ibland för att få det lite mindre torrt. Hur gör du? ☺️Steker mycket lök, nåt ägg, havregryn/ströbröd, senap och ibland grädde i smeten.Salt,peppar och ibland grillkrydda.Om jag har tid och planerat så hör jag oftast smeten dagen före.
Publicerat %s vid %s %d dy 10 hours ago karelsk blandning sa:Steker mycket lök, nåt ägg, havregryn/ströbröd, senap och ibland grädde i smeten.Salt,peppar och ibland grillkrydda.Om jag har tid och planerat så hör jag oftast smeten dagen före.Jag gör oftast biffar på nåt kg färs då det blir av, enkelt att sätta i frysen och ha med på jobb.Bryner biffarna i stekpannan och sen i en större form och låter dem gå klart i ugnen.
Publicerat %s vid %s %d dy Jag stekte färs och lök i veckan med Oyster sås och soya, när jag tyckte det började vara lite salt efter provsmakning så åkte två burkar vita bönor i och en stor creme fraiche som fick puttra på en stund.Jag hade nog velat ha i mer bönor men sambon säger att hon inte gillar det. Nästa gång kunde jag sätta mer bönor tydligen.Gjorde ris till dagen efter.
Publicerat 23 timmar sedan %d hr Detta är en populär post. Alltså ibland står lyckan bi och det blir sådär jävla vuxet och gott. Kycklingschnitzel 👑
Publicerat 51 minuter sedan %d min Var tvungen att testa mitt nyinköpta ”stekbord” så det blir pannbiffar med lök och mos.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.