Publicerat Januari 2, 201610 yr Ute själv och rastar vovven lite vid halvön nedanför huset. Det blåser friskt och rådjuren verkar vara bortskämda efter nyår men det är bara skönt att komma ut lite [emoji106]
Publicerat Januari 2, 201610 yr Tittade på gångstånd på älg idag mycket trevligt i skogen, vovven rastade 6st älgar under dagen.
Publicerat Januari 3, 201610 yr Fick fälla ett smaldjur på dagens drev :-) Sitter för tillfället och är ordentligt sk--nödig nu och med nästa drev i antågande så vill man ju inte bli fångad med brallorna vid anklarna :$
Publicerat Januari 3, 201610 yr DSC_0291.JPG Fick fälla ett smaldjur på dagens drev :-) Sitter för tillfället och är ordentligt sk--nödig nu och med nästa drev i antågande så vill man ju inte bli fångad med brallorna vid anklarna :$ Det är väl bara att du sätter dig på huk jämte ett träd o har byssen jämte dig så att du kan ta den i sittande ställning. Tips: Ha ett träd som ryggstöd när du sitter på huk o skiter om du måste skjuta samtidigt så faller du inte baklänges ner i högen.
Publicerat Januari 3, 201610 yr bra tips från en man med egen erfarenhet, jag tar det till mig som en ny livserfarenhet
Publicerat Januari 4, 201610 yr bra tips från en man med egen erfarenhet, jag tar det till mig som en ny livserfarenhet Varsågod! Jag har inte fallit bakåt men skjutit från huksittande ställning o det var tur att jag hade trädet bakom mig för jag slapp sätta mig. Detta skedde andra året här uppe. Alltså tidigt 90-tal.
Publicerat Januari 4, 201610 yr Varsågod! Jag har inte fallit bakåt men skjutit från huksittande ställning o det var tur att jag hade trädet bakom mig för jag slapp sätta mig. Detta skedde andra året här uppe. Alltså tidigt 90-tal Vissa minnen sätter sig hårdare än andra!
Publicerat Januari 4, 201610 yr Varsågod! Jag har inte fallit bakåt men skjutit från huksittande ställning o det var tur att jag hade trädet bakom mig för jag slapp sätta mig. Detta skedde andra året här uppe. Alltså tidigt 90-tal Vissa minnen sätter sig hårdare än andra! Oh yes! Tur att man har sådant minne som man har.
Publicerat Januari 6, 201610 yr Mitt pass för dagen. Är ute och tittar efter solande rävar men det verkar vara dåligt med dem idag. Man får helt enkelt passa på att njuta av solen en stund B-)
Publicerat Januari 6, 201610 yr DSC_0306.JPG Mitt pass för dagen. Är ute och tittar efter solande rävar men det verkar vara dåligt med dem idag. Man får helt enkelt passa på att njuta av solen en stund B-) Det skulle ha varit lite mer snö så hade du sett dom ligga lite här o där på den vita snön.
Publicerat Januari 6, 201610 yr Det skulle ha varit lite mer snö så hade du sett dom ligga lite här o där på den vita snön. Sant ! Jag hoppas på Fredags snö och att det kanske kan få hålla sig ett tag.
Publicerat Januari 6, 201610 yr Detta är en populär post. Dagens fågeljakt slutade med den första riktiga lockräven på 15m Skickat från min GT-I9295 via Tapatalk
Publicerat Januari 7, 201610 yr Sant ! Jag hoppas på Fredags snö och att det kanske kan få hålla sig ett tag. Ja visst skulle det vara fint med mer snö o så även i norr runt Kalix. Vi får en satans tjäle nu i backen med bara ca 1 dm snö.
Publicerat Januari 13, 201610 yr Detta är en populär post. Det här är fan livet det! [emoji2] Skickat från min D6503 via Tapatalk
Publicerat Januari 13, 201610 yr Mysfaktor 10 av 10 möjliga. Fina foton o fint väder så då kan det inte bli bättre.
Publicerat Januari 13, 201610 yr Ja man får passa på och ta vara på den korta vintern vi får. Skickat från min D6503 via Tapatalk
Publicerat Januari 13, 201610 yr Ja man får passa på och ta vara på den korta vintern vi får. Skickat från min D6503 via Tapatalk Ja visst får man göra det. Det gäller att man får njuta av livets goda dagar.
Publicerat Januari 16, 201610 yr Är nåt speciellt att gå med hund i lövskog [emoji3] Att det är vitt på backen el. att det prasslar under fötterna på dig?
Publicerat Januari 16, 201610 yr Att det är vitt på backen el. att det prasslar under fötterna på dig? Vackert för ögat och balsam för själen [emoji6]
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.