Publicerat November 23, 20169 yr Detta är en populär post. https://blickovernejden.wordpress.com/2016/11/23/ett-brev-till-sveriges-eu-parlamentariker/ Skickade i em detta brev till samtliga svenska EU-parlamentariker..
Publicerat November 23, 20169 yr Snyggt skrivet i ett för de flesta av oss ganska omtvistat ämne. Har du bara fått några av våra förtroendevalda att reflektera över vad som faktiskt sker och vad effekten kan bli så är det värt det. Hatten av! //Per
Publicerat November 27, 20169 yr Författare Detta är en populär post. https://blickovernejden.wordpress.com/2016/11/27/an-open-letter-to-monsieur-jean-claude-juncker/ Skickade detta till överjunkern idag..
Publicerat November 27, 20169 yr Inga silkesvantar där, bra engelska. Vi har ju åsiktsfrihet här och en del du anför finns det ju faktiskt bevis för. Hursom att anklaga ordföranden som vakar över majoriteten av europas demokratier att ha egen agenda i sakfrågan och således agera odemokratiskt är om inte annat, uppfriskande.
Publicerat November 27, 20169 yr Det där var det bästa jag läst i denna fråga. Synd att man bara kan gilla en gång, för den texten förtjänar oändligt antal gilla.
Publicerat November 30, 20169 yr Författare Gracias..:) Jag börjar bli nalta upprörd över EU-Kommissionens grava attitydsproblem och det uppenbara demokratiunderskottet i EU. Senaste inläget i frågan: https://blickovernejden.wordpress.com/2016/11/30/a-battle-for-hearts-and-minds/
Publicerat November 30, 20169 yr Detta är en populär post. Stort tack till er som har orken och kunskapen att formulera skrivelser och kämpa för oss alla! -Ni är dumma och era ideér är dumma (men med en massa svordomar och könsord) hjälper inte mycket...
Publicerat Mars 9, 20179 yr Författare http://svenskjakt.se/…/manga-skal-att-forkasta-vapendirekt…/ Undertecknads replik till Corazza-Bildts utspel till försvar av Vapendirektivet i Svensk Jakt..
Publicerat Mars 10, 20179 yr Mycket bra artiklar ! Hennes märkliga resonemanget att man måste rösta ja till ett ogenomtänkt förslag som inte ens följer Eus eget regelverk för annars får man räkna med ett ännu sämre och ännu mer ogenomtänkt förslag är helt obegripligt i min värld. Jag kanske är naiv men dåliga förslag som helt förfelar sitt syfte ska man rösta nej till oavsett sammanhang.
Publicerat Mars 11, 20179 yr 11 minutes ago MrT. sa: Sverige ut ur EU ! Fast det finns nu mera enbart ett parti som vill det..
Publicerat Mars 11, 20179 yr Jo, denna går till delning vidare på Facebook.. har ju en och annan EU-parlamentariker och andra politiker, inklusive mig själv som lokal förmåga, där.. Många bäckar små.. :-) Tyvärr är väl de flesta av mina bekanta redan motståndare på ett eller annat sätt till förslaget.. suck.
Publicerat Mars 11, 20179 yr 25 minutes ago MrT. sa: EU ut ur Sverige !! "Sverige in i matchen" vore inte heller helt fel...
Publicerat Mars 11, 20179 yr 1 hour ago Wizard sa: "Sverige in i matchen" vore inte heller helt fel... Tja, jag föredrar att Sverige lämnar EU (och vice versa).
Publicerat Mars 11, 20179 yr 37 minutes ago MrT. sa: Tja, jag föredrar att Sverige lämnar EU (och vice versa). "Sverige in i matchen" har i princip som förkrav att vi lämnar EU så var inte orolig Jag röstade nej på den tiden det begav sig och jag har fortfarande inte ändrat mig - trots alla mina år boendes utomlands. Det fanns aldrig någon annan anledning till att skapa EG/EU mer än att skapa en Europeisk militär stormakt, vilket kallades WEU fram till 1986 tror jag och senare bara EU. Vad gäller syftet med kol & stål unionen och de frihandelsavtal vi har samt Schengen-avtalet så fanns de redan på plats innan så för mig var allt bara bullshit! Annat är det för Benelux och de andra närliggande länderna i Nord- och Centraleuropa, men vi pluttar i Skandinavien har ingen glädje av att vara med i EU - speciellt inte Sverige som inte blev fullständiga medlemmar. (med det menar jag alla saker vi står utanför som valuta, handla alkohol vart man vill, tobak etc etc...) Så, för att förtydliga då, Sverige ut ur EU och in i matchen igen!
Publicerat Mars 11, 20179 yr 1 hour ago Wizard sa: "Sverige in i matchen" har i princip som förkrav att vi lämnar EU så var inte orolig Det var ju skönt att vi var eniga på denna punkten. 1 hour ago Wizard sa: Jag röstade nej på den tiden det begav sig och jag har fortfarande inte ändrat mig Jag röstade också nej och har blivit än mer stärkt i min uppfattning om att det var ett korrekt beslut. Tack för förtydligandet. Blev lite orolig där (ett kort ögonblick).
Publicerat Mars 13, 20179 yr På 2017-03-11 at 10:58 Adam_7 sa: Fast det finns nu mera enbart ett parti som vill det.. Rösta på det, då...
Publicerat Mars 13, 20179 yr 2 hours ago MrT. sa: Rösta på det, då... Tydligen måste jag tala klarare.. Eftersom det enbart finns ett parti (nuförtiden)som vill ha den linjen, så är chanserna lika med noll (0) att gå ur EU dyngan.
Publicerat Mars 13, 20179 yr 45 minutes ago Finskavapen sa: Vad krävs för procent för att tvinga fram en folkomröstning? 10% Men vad gör det? Även om 99% vill nått så är en omröstning i Sverige inte bindande för maken att följa..
Publicerat Mars 13, 20179 yr 59 minutes ago Finskavapen sa: Vad krävs för procent för att tvinga fram en folkomröstning? Grundlagsändring.
Publicerat Mars 13, 20179 yr 1 hour ago Adam_7 sa: Tydligen måste jag tala klarare.. Eftersom det enbart finns ett parti (nuförtiden)som vill ha den linjen, så är chanserna lika med noll (0) att gå ur EU dyngan. Rösta på det då.
Publicerat Mars 13, 20179 yr Folkomröstningar är mycket riktigt bara ledsagande och inte bindande här i Svedala. Jag tror inte något annat parti än just ett skulle ta det till folkomröstning heller för när du kommer till maktens korridorer så hittar du (nästan) bara politiker och de är ett eget släkte som inte släpper in någon annan i sin sandlåda. De för en politik som partiet har satt, men när du blir "politiker" på den nivån så behöver du inte längre följa ditt partis budskap. Se bara på Lars Ohly som har bråkat om att stänga alla privatskolor i alla år - precis som hans företrädare. Vart tror ni han har sina barn då? Precis Å andra sidan trodde ingen att Storbritannien skulle rösta nej heller - inte ens de på nej sidan - och klarar de av en sådan sak och dessutom är nästan 100% medlem, till skillnad mot Sverige, så torde det gå att lösa här också. Skillnaden är dock den att en folkomröstning i princip måste följas där borta, annars faller systemet. I Sverige har man t ex röstat om att stänga kärnkraften och trots att den linjen vann så tuffar de på än i dag! (och tur är väl det, men det är en annan femma.)
Publicerat Mars 13, 20179 yr Folkomröstningar i Sverige är bindande om utfallet blir vad makthavarna förväntar. Blir resultatet annat blir man alldeles förskräckt och planerar omedelbart för en omröstning och lägger ned en förmögenhet (av våra egna pengar) på information (hjärntvätt) för oss dumma ovetande individer.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.