Publicerat Oktober 18, 20205 yr Jag ska börja och säga att jag är helt novis och söker tips och inspiration. Jag har tänkt bygga upp en åtel där jag ska stödfodra vildsvin och sen kunna sitta och vaka några ggr per år. Jag behöver nu allt matnyttigt tips jag kan få, hur jag ska tänka i mitt uppbyggande av åteln. Vad för utrustning och vad man ska tänka på när man väljer spridare,belysning , batterier, val av foder, hur man ska koppla för bästa sätt. Ja enkelt sagt jag behöver tips på allt så vad ni än kommer med så är jag tacksam.
Publicerat Oktober 18, 20205 yr Författare Åh kanon. Det där är ju exakt va jag behöver. Vad använder du för batteri till spridaren sen. Och sen behöver man en timer av något slag så den vet när den ska sprida eller hur?
Publicerat Oktober 18, 20205 yr utfordring och åtelplats bör väl inte vara samma. Kan rek. vinsch för tunnan, så mkt smidigare fylla på, slippa klättra på åteln nedtyngd med majs/ärtor, kanske oxå sent imörker efter vakpass (iaf om man bor en bit från så man vill passa på fylla då). - Alternativt; bygg iaf en fast stege på åteln, så den alltid finns där, typ att ett av benen oxå är en hyffsat stadig stege. Jag har biltemas led, dubbla (vill ha bra lyse, ett är iofs rätt OK), bilbatteri samt en solcellspanel om 50 watt med regulator, och den synes hålla batteriet fulladat hela vintern med 5 timmars lyse varje natt. (riktad mot söder med helt fritt för solen)- En 12 v timer från ebay/wish för ngar tior funkar fint.
Publicerat Oktober 18, 20205 yr Författare Nej det kanske inte ska vara men kommer kanske inte skjuta där allt för många gånger per år- ? Ska när ska man låta spridaren gå. Jag kommer ju ha en kamera där så jag kommer ju se när grisarna är framme så jag förstår att den ska gå en stund innan dom kommer men jag menar ska man låta den gå varje kväll även fast man inte vakar där eller ska man börja någon vecka innan man tänkte sitta? Foder och sånt som kommer vara i tunnan får jag tag i utan problem för inte mycket kr alls så tänkte mest vad som var bäst för jaktens skull. kommer troligtvis, om jag kommer på hur man ska koppla in ett sånt, ha någon form av timer på ljuset (och spridaren) ska man ha ljuset igång varje natt också så grisarna blir vana med det eller spelar det ingen roll?
Publicerat Oktober 18, 20205 yr Författare 11 minutes ago Carl A sa: utfordring och åtelplats bör väl inte vara samma. Kan rek. vinsch för tunnan, så mkt smidigare fylla på, slippa klättra på åteln nedtyngd med majs/ärtor, kanske oxå sent imörker efter vakpass (iaf om man bor en bit från så man vill passa på fylla då). - Alternativt; bygg iaf en fast stege på åteln, så den alltid finns där, typ att ett av benen oxå är en hyffsat stadig stege. Jag har biltemas led, dubbla (vill ha bra lyse, ett är iofs rätt OK), bilbatteri samt en solcellspanel om 50 watt med regulator, och den synes hålla batteriet fulladat hela vintern med 5 timmars lyse varje natt. (riktad mot söder med helt fritt för solen)- En 12 v timer från ebay/wish för ngar tior funkar fint. Nej det kanske inte ska vara men kommer kanske inte skjuta där allt för många gånger per år- ? Ska när ska man låta spridaren gå. Jag kommer ju ha en kamera där så jag kommer ju se när grisarna är framme så jag förstår att den ska gå en stund innan dom kommer men jag menar ska man låta den gå varje kväll även fast man inte vakar där eller ska man börja någon vecka innan man tänkte sitta? Foder och sånt som kommer vara i tunnan får jag tag i utan problem för inte mycket kr alls så tänkte mest vad som var bäst för jaktens skull. kommer troligtvis, om jag kommer på hur man ska koppla in ett sånt, ha någon form av timer på ljuset (och spridaren) ska man ha ljuset igång varje natt också så grisarna blir vana med det eller spelar det ingen roll?
Publicerat Oktober 18, 20205 yr Författare 1 hour ago redtop sa: Åh kanon. Det där är ju exakt va jag behöver. Vad använder du för batteri till spridaren sen. Och sen behöver man en timer av något slag så den vet när den ska sprida eller hur?
Publicerat Oktober 19, 20205 yr 12 hours ago, Markuslindstrom said: Åh kanon. Det där är ju exakt va jag behöver. Vad använder du för batteri till spridaren sen. Och sen behöver man en timer av något slag så den vet när den ska sprida eller hur? Timer brukar ingå när man köper spridare (kolla t.ex. Biltema, eller Hylte Lantmän). Batteri tog jag ett 12V som passade vettigt i spridarens låda. Hade ett hemma, men det finns ju många olika storlekar på t.ex Biltema.
Publicerat Oktober 19, 20205 yr 45 minutes ago redtop sa: Timer brukar ingå när man köper spridare (kolla t.ex. Biltema, eller Hylte Lantmän). Batteri tog jag ett 12V som passade vettigt i spridarens låda. Hade ett hemma, men det finns ju många olika storlekar på t.ex Biltema. Ett 7,2Ah timmars brukar passa fint.. Art-nr: 80-410 på Biltema, 239kr.
Publicerat Oktober 19, 20205 yr Författare Tack för hjälpen allihopa. Nu har jag tillräckligt kött på benen så jag kan börja knåpa ihop min egen åtelplats. Jag kommer lägga ut resultatet i tråden efter allt är på sin plats,
Publicerat Oktober 23, 20205 yr man brukar väl sprida runt ngt kilo foder per dygn, så att grisarna vänjer sig att det alltid finns en liten mellis där. om lyse varje natt så grisarna vänjer sig finns nog många åsikter. - min uppfattning (dock har jag inte så mkt erfarenhet) är att de verkar inte bry sig. jag har suttit på ngra åtlar som inte har lyse, men då satt upp eget medhavt, och fått skjuta där (dock vet jag ju såklart inte om lyset gjorde att gris ej gick fram ngra kvällar...). - har också tänt en ficklampa och lyst rätt på sugga med kultingar; hon verkade notera lyset, men brydde sig inte; först sedan jag "våldsamt" lät ljuskäglan spela runt henne lommade hon lite motvilligt iväg, men kanske va de ändå färdiga vid åteln...
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.