Publicerat Oktober 31, 20187 yr Jag är ganska skotträdd att skjuta med en 308. Rädd att siktet tar i ögat. Har någon några tips hur man hjälper detta? Eller är det bara att skjuta mycket på skjutbanan?
Publicerat Oktober 31, 20187 yr Finns väl inga skotträdda finnar Jag tänkte om du fanns i närheten så jag kunde gå igenom det hela i teorin. Vad är det för gevär och sikte du har? Har du en bild på hela bössan med siktet monterat? Hur lång är du?
Publicerat Oktober 31, 20187 yr Författare Vi kallar det ett älg gevär. Har ingen bild men jag är ca 160cm
Publicerat Oktober 31, 20187 yr 3 minutes ago Finskjägare sa: älg gevär Märke och modell på geväret kanske du känner till? Kika här:
Publicerat Oktober 31, 20187 yr Författare Tyvärr... det är mitt fars gevär.. Jag vet att man kan inte justera kolven på geväret, men har hört att man kan lägga ett liggunderlag på kolven. Skikaren är 1-12x eller 4-12x
Publicerat Oktober 31, 20187 yr Leta rätt på någon som skjuter grova kalibrar och be att de hjälper dig att stå rätt!!! Står du med brösten någorlunda mot målet så kommer du med rätt anlägg "gunga" med! Nu är 308 väldigt snäll så det blir inte mycket till "gung" //Danielj
Publicerat Oktober 31, 20187 yr Författare 2 minutes ago danielj sa: Leta rätt på någon som skjuter grova kalibrar och be att de hjälper dig att stå rätt!!! Står du med brösten någorlunda mot målet så kommer du med rätt anlägg "gunga" med! Nu är 308 väldigt snäll så det blir inte mycket till "gung" //Danielj Alltså man ska stå lite mera snett än rakt mot målet?
Publicerat Oktober 31, 20187 yr Har du fått kikarsiktet i ögat förut? Skjutställningen är viktig. Se till att stå rätt och gör rätt anläggning mot axeln och få rätt kindkontakt. Prova utan ammunition i geväret. Med geväret mot axeln och kinden mot kolven och med rätt fotställning i skjutriktningen bör det vara svårt att nå fram med ögat till kikarsiktet. Skjut endast med övningsammunition på skjutbanan. Dom första tio skotten bör du skjuta mot en stor tavla men strunta i om du träffar eller inte... det smäller som satan i början och tryckvågen känns i hela kroppen. Använd både öronproppar och hörselkåpor och var förberedd på att det kommer smälla... att det kommer smälla vet du redan på morgonen när du vaknar den dagen du ska skjuta... Smällen i sig är inte farlig när man håller i bössan på rätt sätt. Om bössan ligger rätt mot axeln och kinden kommer du märka att det inte gör ont i axeln även om det känns obehagligt i hela kroppen. När du har skjutit 25 skott börjar du slappna av eftersom du då vet att det inte kommer göra ont.
Publicerat Oktober 31, 20187 yr Torrklicka mycket. Tycker fortfarande jag börjar spänna mig på dåliga sätt om jag inte har typ 5 torr klick för varje riktigt skott.
Publicerat Oktober 31, 20187 yr Författare 56 minutes ago Dahla sa: Har du fått kikarsiktet i ögat förut? Skjutställningen är viktig. Se till att stå rätt och gör rätt anläggning mot axeln och få rätt kindkontakt. Prova utan ammunition i geväret. Med geväret mot axeln och kinden mot kolven och med rätt fotställning i skjutriktningen bör det vara svårt att nå fram med ögat till kikarsiktet. Skjut endast med övningsammunition på skjutbanan. Dom första tio skotten bör du skjuta mot en stor tavla men strunta i om du träffar eller inte... det smäller som satan i början och tryckvågen känns i hela kroppen. Använd både öronproppar och hörselkåpor och var förberedd på att det kommer smälla... att det kommer smälla vet du redan på morgonen när du vaknar den dagen du ska skjuta... Smällen i sig är inte farlig när man håller i bössan på rätt sätt. Om bössan ligger rätt mot axeln och kinden kommer du märka att det inte gör ont i axeln även om det känns obehagligt i hela kroppen. När du har skjutit 25 skott börjar du slappna av eftersom du då vet att det inte kommer göra ont. Jag har aldrig fått kikarsiktet i ögat. Men sett videor och det ser ont ut. Har bara skjutit ett fåtal skott på skjutbanan. Kan vara därför också. Men skjutit ganska mycket med luftbössan men är absolut inte samma sak. Men med hagelgeväret har jag nog skjutit med och känns bättre med den en så en 308. 22LR brukar jag skjuta med, den är ju ganska samma som ett gevär man skjuter älg med, förutom rekylen. Men ska testa ditt tips. Tack!
Publicerat Oktober 31, 20187 yr 1 hour ago Finskjägare sa: Jag har aldrig fått kikarsiktet i ögat. Men sett videor och det ser ont ut. Har bara skjutit ett fåtal skott på skjutbanan. Kan vara därför också. Men skjutit ganska mycket med luftbössan men är absolut inte samma sak. Men med hagelgeväret har jag nog skjutit med och känns bättre med den en så en 308. 22LR brukar jag skjuta med, den är ju ganska samma som ett gevär man skjuter älg med, förutom rekylen. Men ska testa ditt tips. Tack! Du kommer med största sannolikhet inte få kikare i pannan. Men om du inte känner obehag vid hagelskytte så skaffa dej en doctor sight eller liknande, inget som sticker ut så du kan inte få något i ögat! //Danielj
Publicerat November 1, 20187 yr 5 hours ago Finskjägare sa: Jag har aldrig fått kikarsiktet i ögat. Bra, då kan du slappna av. Det brukar aldrig hända att någon får kikarsiktet i pannan vid stående skytte. Oftast sker det vid sittande skytte med ett för lågt bord som stöd. Skjut mer med 308:an och var noga med fotställningen och anlägget mot axeln samt kindkontakten så kommer du snart inse att skotträdslan försvinner.
Publicerat November 1, 20187 yr Författare 1 hour ago Dahla sa: Bra, då kan du slappna av. Det brukar aldrig hända att någon får kikarsiktet i pannan vid stående skytte. Oftast sker det vid sittande skytte med ett för lågt bord som stöd. Skjut mer med 308:an och var noga med fotställningen och anlägget mot axeln samt kindkontakten så kommer du snart inse att skotträdslan försvinner. Ska göra. Trevlig diskussion!
Publicerat November 1, 20187 yr Tror de flesta skotträdda ogilllar smällen mer än rekylen. Prova rejält dämpande kåpor kombinerat med proppar. Peltor Bullseye är billiga och dämpar mycket.
Publicerat November 1, 20187 yr 1 hour ago MagnusN sa: Tror de flesta skotträdda ogilllar smällen mer än rekylen. Prova rejält dämpande kåpor kombinerat med proppar. Peltor Bullseye är billiga och dämpar mycket. Så är det definitivt för mig. Jag är rätt så ny jägare och har ingen skyttevana från krutvapen sedan innan. Jag upplever stor skillnad efter att ha övningsskjutit ganska mycket med både proppar och kåpor. Sedan är det väl som med allt annat, vill man bli duktig på något måste man göra det mycket, ju mer man skjuter desto mindre dramatiskt blir varje skott. Även hagelskyttet tycker jag har hjälpt mitt kulskytte, där blir det många skott och det hjälper helt klart mot min skotträdsla. Jag har också provat att få kikarsiktet i pannan två gånger (för låg skjutbänk och ett slarvigt test av liggande skytte). Man överlever det också men är glad om man är ensam på skjutbanan när det händer.... ? /Lars
Publicerat November 6, 20187 yr På 2018-10-31 at 22:24 Finskjägare sa: Jag har aldrig fått kikarsiktet i ögat. Men sett videor och det ser ont ut.................. Jag har fått det ett antal gånger och det gör inte direkt ont.
Publicerat November 6, 20187 yr Författare På 2018-11-01 at 10:57 larsak sa: Så är det definitivt för mig. Jag är rätt så ny jägare och har ingen skyttevana från krutvapen sedan innan. Jag upplever stor skillnad efter att ha övningsskjutit ganska mycket med både proppar och kåpor. Sedan är det väl som med allt annat, vill man bli duktig på något måste man göra det mycket, ju mer man skjuter desto mindre dramatiskt blir varje skott. Även hagelskyttet tycker jag har hjälpt mitt kulskytte, där blir det många skott och det hjälper helt klart mot min skotträdsla. Jag har också provat att få kikarsiktet i pannan två gånger (för låg skjutbänk och ett slarvigt test av liggande skytte). Man överlever det också men är glad om man är ensam på skjutbanan när det händer.... ? /Lars Tror det också? Redigerad November 6, 20187 yr med Finskjägare Fel stavat
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.