Publicerat Juli 12, 200718 yr Nu är det igentligen inte så lång tid kvar tills Fågeljakten börjar, Både vanlig fågeljakt och skogsfågel jakten. Jag gör en ny tråd som alla fågeljägare kan skriva i om hur jakten går i höst o vinter. Som sagt all fågeljakt ryms i denna tråd. Så skriv av er lämna bilder osv.
Publicerat Augusti 21, 200718 yr Jag släppte finnen en sväng igår kväll. Ståndskall på tjäder inom 20 minuter... Jäklar vad denna vecka går långsamt... ;D // gAsToN
Publicerat Augusti 21, 200718 yr Oj vad tiken min har mognat. Fin i söket och det hann bli ett klockrent ståndskall på en höna. Däremot var inte husse lika fin i söket och stötte 4 ytterliga hönor :-[.. Men fågeltillgången på markerna verkar lysande. 5 ensamma tjädrar på dryga timmen
Publicerat Augusti 21, 200718 yr Visst får man släppa hunden idag?På träning. MVH B Den 16/8 om den inte springer efter viltet.
Publicerat Augusti 21, 200718 yr Författare Nu får man hoppas på många härliga rapporter i denna tråd framöver ;D
Publicerat Augusti 21, 200718 yr Visst får man släppa hunden idag?På träning. MVH B japp japp. idag är det bara släppa ;D
Publicerat Augusti 24, 200718 yr Imorron dånar skallet! ;D Jag kan knappt sitta still... Gudars vad klockan går sakta... // gAsToN
Publicerat Augusti 24, 200718 yr Författare Så sant så imorgon börjar det ;D oj så otålig jag är. Åker iväg om några timmar, längtar så det gör ont.
Publicerat Augusti 24, 200718 yr Så sant så imorgon börjar det ;D oj så otålig jag är. Åker iväg om några timmar, längtar så det gör ont. Imorron dånar skallet! ;DJag kan knappt sitta still... Gudars vad klockan går sakta... // gAsToN Skitjakt på Er iaf! ;D
Publicerat Augusti 24, 200718 yr Fjälljakten inställd, pga nackbesvär=kan ej bära tungt, så de blir att installera sig i stuga o jaga i skogen imorgon. MEN jag e lia glad för det :D På mån far jag till fjälls istället om muskellinflammationen lagt sig. Ska ha med pojken på skogsjakten så han får ta kameran. Hoppas den funkar bara!
Publicerat Augusti 24, 200718 yr Bah jobbar till 04.00 inatt och börjar om 16.00 imorgon... Men nog fasen ska man väl hinna ut några timmar för det. Hoppas på ett fint arbete av hunden så är jag nöjd
Publicerat Augusti 24, 200718 yr Nu ska de käkas middag o sen bär de iväg till skogs. Lite rek hinner man nog ikväll me nå korta släpp.
Publicerat Augusti 24, 200718 yr Gömslet är byggt nere i viken, stötte nog kring 300 änder så det blir nog bra hoppas jag. Några orrkullar är också lokaliserade och ska få ett besök senare på dagen, sedan bär det av mot Tornedalen för de stora tupparna. Kul kommer det att bli
Publicerat Augusti 24, 200718 yr Avundas er. Själv sitter jag med två hundar som åkt på kennelhosta....minst tre veckors vila. Jag är inte glad. :-[ Fy fan alltså! Nu av alla dagar på året....kunde inte bli sämre.
Publicerat Augusti 25, 200718 yr äntligen hemma från jobbet. Nu blir det några timmar sömn men sen ska man ut.. Skitjakt på er allihopa
Publicerat Augusti 25, 200718 yr Det är ju förj**ligt att man ska missa fågelpremiären för en knäskada. > Första gången detta inträffar, och det är en gång för mycket Även om jag inte kan gå el. rättare sagt vill gå längre sträckor så ska jag försöka åka ut till marken ikväll och passa på kronhjortskalv för Vi har inte fått det nya beslutet ang. skyddsjakt på all hjort, och då får man ta det som är lovligt.
Publicerat Augusti 25, 200718 yr Så var premiärdagen avklarad trotts regn och blåst.Tur att man inte åkte till fjälls. Unghunden har nu kommit igång så det är bara att torka kläderna och ut imorrn igen. Skitjakt på er!
Publicerat Augusti 25, 200718 yr Här blåste första fågeldagen bort och det var inte långt från att finsk spetsen blåste bort heller
Publicerat Augusti 25, 200718 yr Fina bilder GG! Apporten ser ut att sitta också. För egen del så blev det inte som jag hade tänkt mig, för det har regnat mer el. mindre hela em. fram till kvällen. Inte alls roligt.
Publicerat Augusti 25, 200718 yr 4 st fågel första dagen. Helt ok. Skriver från skogen.. Kul Beretta! Grattis!
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.