Publicerat Oktober 7, 201312 yr Nästa vecka vid den här tiden kommer jag sitta på pass, kommer bli en upplevelse Längtan är stor, speciellt nu efter att ha börjat packa inför resan Skickat från min HTC One S med Tapatalk 4
Publicerat Oktober 7, 201312 yr Författare Nästa vecka vid den här tiden kommer jag sitta på pass, kommer bli en upplevelse Längtan är stor, speciellt nu efter att ha börjat packa inför resan Skickat från min HTC One S med Tapatalk 4 Typiskt förstagångsälgjägare som behöver en hel vecka på sig för att packa.
Publicerat Oktober 7, 201312 yr Typiskt förstagångsälgjägare som behöver en hel vecka på sig för att packa. Jag har packat i två veckor... En vecka kvar.
Publicerat Oktober 7, 201312 yr Typiskt förstagångsälgjägare som behöver en hel vecka på sig för att packa. Min hund blir alltid nervös och mår illa (kräks) av att se mig packa, förmodligen för att han tror att jag ska lämna honom..därför packar jag alltid tidigt, i kombination med att min sambo är ute och går med honom så han slipper se det. Därav den tidiga packningen Skickat från min HTC One S med Tapatalk 4
Publicerat Oktober 7, 201312 yr Författare Jag har packat i två veckor... En vecka kvar. Herre jävlar också.
Publicerat Oktober 7, 201312 yr Författare Min hund blir alltid nervös och mår illa (kräks) av att se mig packa, förmodligen för att han tror att jag ska lämna honom..därför packar jag alltid tidigt, i kombination med att min sambo är ute och går med honom så han slipper se det. Därav den tidiga packningen Skickat från min HTC One S med Tapatalk 4 Vad är det för en hund? Knähund?
Publicerat Oktober 7, 201312 yr Herre jävlar också. Jag har å andra sidan taggat inför älgjakten sedan jag klarade jägarexamen i våras... Jag tror det blir lite lugnare nästa år.
Publicerat Oktober 7, 201312 yr Vad är det för en hund? Knähund? Spelar rasen någon roll? Om min hund mår dåligt av en sak jag gör, så undviker jag givetvis att göra det!! Oavsett vad det är för ras! Skickat från min HTC One S med Tapatalk 4
Publicerat Oktober 7, 201312 yr Författare Jag har å andra sidan taggat inför älgjakten sedan jag klarade jägarexamen i våras... Jag tror det blir lite lugnare nästa år. Jag kan tänka mig det! Haha! Kanske det! Vi får se.
Publicerat Oktober 7, 201312 yr Författare Spelar rasen någon roll? Om min hund mår dåligt av en sak jag gör, så undviker jag givetvis att göra det!! Oavsett vad det är för ras! Skickat från min HTC One S med Tapatalk 4 Jag har aldrig hört talats om något liknande. Det här var ett nytt fenomen för mig.
Publicerat Oktober 10, 201312 yr Jaha då var det bara en dag kvar av den "fria" jakten. nu får man göra som alla andra bara jaga på helgerna.
Publicerat Oktober 11, 201312 yr Hamnade i Värmland i år. Stort lag med jättemycket folk, två hundar och folkdrev med stora såtar skulle vara upplägget, för mig ett helt nytt upplägg men får se hur det går.
Publicerat Oktober 11, 201312 yr Min hund blir alltid nervös och mår illa (kräks) av att se mig packa, förmodligen för att han tror att jag ska lämna honom..därför packar jag alltid tidigt, i kombination med att min sambo är ute och går med honom så han slipper se det. Därav den tidiga packningen Skickat från min HTC One S med Tapatalk 4 Min lilla parvel samt alla hundar jag jagat med blir HELT galna när dom får se en bössa/jaktryggsäcken. Min hund springer fram till dörren och gnyr. Vilket kanske inte alltid är kanon eftersom ibland är det falskt alarm när man bara ska ha vapenvård.
Publicerat Oktober 11, 201312 yr Författare Imorgon lördag så börjar andra 1/2-lek på älgjakten i norr. Sovmorgon också. Nu har vi inte samling förrän 7.
Publicerat Oktober 11, 201312 yr Min lilla parvel samt alla hundar jag jagat med blir HELT galna när dom får se en bössa/jaktryggsäcken. Min hund springer fram till dörren och gnyr. Vilket kanske inte alltid är kanon eftersom ibland är det falskt alarm när man bara ska ha vapenvård. Dom har sina nycker, dom små liven.. Skickat från min HTC One S med Tapatalk 4
Publicerat Oktober 11, 201312 yr Allt, förutom bössan, är packat måndag kl 7 drar det igång, har verkligen sett framemot detta! =D Skickat från min HTC One S med Tapatalk 4
Publicerat Oktober 11, 201312 yr Imorgon lördag så börjar andra 1/2-lek på älgjakten i norr. Sovmorgon också. Nu har vi inte samling förrän 7. Så sent vi har samling redan 06.00 Men ska bli härligt att ge sig ut o jaga älg igen. Vinterdäcken är på bilen så man inte ska få en otrevlig överaskning av halka. Skitjakt på er alla som ska ut i morgon.
Publicerat Oktober 11, 201312 yr Detta är en populär post. Vi är ju fri från uppehåll i år ! Gällivare kommun, å jag fick skjuta en större herre i år igen mycket skoj
Publicerat Oktober 11, 201312 yr Fin oxe men jisses varför har ni slopat uppehållet `? har ni för mycket älg
Publicerat Oktober 11, 201312 yr stod en kviga och höll brorsan sällskap hela kvällen när han vaka gris, så vi får väl se om hon är kvar tills måndag.
Publicerat Oktober 11, 201312 yr Fin oxe men jisses varför har ni slopat uppehållet `? har ni för mycket älg Nä det beror på att säsongen blir kort annars pga snömängden. Så det är kortat av med två veckor och utan uppehåll på prov i år nu sköt jag den innan "uppehållet" iofs men la till det pga diskussionen om när alla börjar om.
Publicerat Oktober 11, 201312 yr Författare Grattis Roben! Trofén fyller sin plats på väggen helt klart.
Publicerat Oktober 11, 201312 yr Grattis Roben! Trofén fyller sin plats på väggen helt klart. Nja den lilla hamnar i garaget
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.